Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kde vzal Čunek miliony? Sporná místa příběhu

  15:01aktualizováno  15:01
Křeslo ministra už Jiří Čunek opustil. Pozici šéfa lidovců uhájil, když vedení lidovců uvěřilo jeho vysvětlení, kde se vzalo 3,5 milionu, které v roce 1998 v průběhu 14 dnů vložil do tří bank v Opavě a ve Zlíně. Jak Čunek vysvětluje klíčové okolnosti případu a kde ještě stále zůstávají nejasnosti?

Jiří Čunek opouští Úřad vlády. | foto: Dan MaternaMF DNES

Sociální dávky Jiřího Čunka

1. Jak ukládal peníze do bank
Čunek se zapletl do vysvětlování, jak to bylo s ukládáním peněz do bank. Milion prý ušetřil sám, milion mu svěřili jeho rodiče a milion a půl mu půjčil bratranec Jan Machů.

Čunek v úterý večer prohlásil, že peníze se rozhodl uložit ve chvíli, kdy se stal starostou Vsetína a bylo jasné, že už nebude podnikat.

"Všechny peníze, které jsem měl akumulovány pro podnikání a stavbu domu, jsem sdružil a dal po dohodě s otcem a bratrancem na termínované vklady," říká šéf KDU-ČSL.

Jenže 2,5 milionu korun vkládal už před komunálními volbami (9. a 12. listopadu 1998) a další milion čtyři dny předtím, než se starostou stal (23. listopadu 1998).

MF DNES tuto nesrovnalost vysvětlil tím, že se spletl a že samozřejmě ví, kdy peníze vložil – ale že už před volbami se vyjednávalo o uspořádání na radnici ve Vsetíně, takže věděl, že nebude podnikat.

Jenže verzi o pouhém přeřeknutí nenasvědčuje to, co v úterý pozdě večer, než ho MF DNES na nesrovnalost upozornila, řekl. "KDU na Vsetíně nikdy starostu neměla a vždycky ve volbách bývala čtvrtá. Nedalo se vůbec předpokládat, že bych snad starostou mohl být já," uvedl Čunek.

2. Jakou roli hraje bratranec
Čunkův bratranec Jan Machů, který se od roku 1991 věnuje poradenství a servisu v oblasti výpočetní techniky, je momentálně klíčovým svědkem, zda šéf lidovců mluví pravdu. "Neměl problém mi poskytnout 1,5 milionu korun, abychom spolu na severní Moravě rozjeli pobočku jeho podnikání," říká Čunek.

Není jasné, kdy přesně Čunek bratranci peníze vrátil. Údajně to bylo do roku 2003. Prohlášení, že svůj závazek Čunek vyrovnal, není notářsky ověřené, teoreticky mohlo být sepsáno kdykoli.

MF DNES se včera odpoledne nepodařilo Machů v místě jeho bydliště zastihnout.

Čunek VYSVĚDČENÍ
Oznámkujte Jiřího Čunka

3. Jak ušetřil Čunek milion
Část peněz, které jsem v roce 1998 uložil do banky, jsem ušetřil já se svou ženou, říká šéf lidovců. I podle zjištění policie do roku 1998 vydělal spolu se svou ženou Pavlou 1,576 milionu korun – a právě z této částky měl ušetřit milion.

Ušetřit dvě třetiny vydělaných peněz by sice teoreticky bylo možné, ale Čunkova šestičlenná rodina by nemohla utratit téměř nic. "Ušetřili jsme to i díky pomoci rodičů," vysvětluje nyní šéf KDU-ČSL.

4. Proč ukládal na účet tchyně
Těsně před komunálními volbami v roce 1998 přivedl Čunek do zlínské Union banky i svou tchyni Marii Úlehlovou a 1,5 milionu od Machů vložil na účet na její jméno. Hned s ní však sepsal, že peníze může vybrat i on sám.

Čunek vysvětluje, že peníze dal na účet tchyně proto, že jeho švagr, který podnikal ve stavebnictví, po vážném úrazu potřeboval "nějaké ručení", a tak byly peníze vloženy na účet švagrovy matky.

V Čunkově rodině byl končící ministr pro místní rozvoj tak trochu i ministrem financí. Bratři Václav i Josef se v jeho prospěch vzdali dědictví po otci a i předtím podle nich Jiří spravoval rodinné finance.

"Nikoho z nás by ani nenapadlo, že by Jirka někde něco ulil a my přišli zkrátka," řekl MF DNES Václav Čunek.KDO JE KDO

Komu se Jiří Čunek stará o peníze

Bratři Václav a Josef Čunkovi
Oba bratři jsou kněží a vzdali se rodinného majetku ve prospěch Jiřího Čunka. Václav je členem řádu salesiánů, působí v Teplicích, Josef je jezuita a slouží v Praze.

Bratranec Jan Machů
Je podnikatel, v Praze má od roku 1991 firmu M-tronik zabývající se počítačovým softwarem. Na podzim 1998 půjčil 1,5 milionu Jiřímu Čunkovi, chtěli spolu podnikat.

Tchyně Marie Úlehlová
Zmíněných 1,5 milionu Čunek uložil do zlínské pobočky Union banky pro svou tchyni Marii Úlehlovou. Vysvětluje to tak, že tehdy jeho švagr (syn Úlehlové) byl po úrazu a měl potíže v podnikání, takže potřeboval v bance nějaké ručení na stejné jméno – Úlehla.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz