Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kde leží 21 nejubožejších zemí planety

  0:01aktualizováno  0:01
Hledají se: tři miliardy dolarů. Kdo je postrádá: jedenadvacet koutů světa, které jsou na tom momentálně nejhůře ze všech. Kdo by je mohl mít: vlády bohatých zemí. A tak Spojené národy právě začaly obcházet s kloboukem a čekají, kdo jim přisype.

Aby dárci věděli, komu vlastně mohou přispět, dostali už i seznam těch, kdo na obdarování čekají. Je to slzavý seznam míst, kde je největší bída a utrpení současného světa.

Jsou v něm jména těchto zemí a oblastí: Angola, Burundi, Čečensko, Středoafrická republika, Demokratická republika Kongo, Eritrea, oblast střední Afriky, oblast západní Afriky, oblast jižní Afriky, Guinea, Pobřeží slonoviny, Libérie, KLDR, palestinská území, Sierra Leone, Somálsko, Súdán, Tádžikistán, Tanzanie, Uganda, Zimbabwe.

Ani nepřekvapuje, že sedmnáct z jedenadvaceti položek seznamu je z Afriky.

Výzva má pomoci změkčit dopad "naléhavých situací", tedy přeloženo z diplomatického jazyka, dopad válek, hladomorů, humanitárních krizí a přírodních katastrof v zemích, které se s nimi nemohou vyrovnat samy.

Spojené národy to tak dělají každoročně, ale letos je vše trochu jinak. Je po válce s Irákem. A ten sám spolkne dost peněz. Podle OSN by bylo tragické, kdyby jen proto, že Irák je právě na očích a stal se i politickým magnetem, nebyly peníze pro ještě potřebnější. A pro mnohem méně viditelné.

Spojené národy se snaží do seznamu dát i ty země, jejichž bída leží mimo televizní obrazovky, a tím i mimo zájem a soucit světa. "Lidé reagují štědře, když vidí v televizi hladové dítě, umírající matku a zoufalého otce. Ale nezapomínejme, že mnoho nejhorších krizí se děje daleko od kamer," řekl generální tajemník OSN Kofi Annan.

Příkladem nejzapomenutější krize je dění v severní Ugandě, kde žije na útěku 1,3 milionu lidí a kde bylo deset tisíc dětí uneseno, aby se staly vojáky.

Celkem jde o životy 45 milionů lidí
V Súdánu se zase vracejí statisíce uprchlíků, které vyhnala téměř třicet let dlouhá občanská válka. Co jim bude platné, že přežili, když zemřou po návratu, protože v bývalých domovech nemají nic, co by jim zajistilo přežití.

Také další africké země - Libérie, Sierra Leone nebo Angola - potřebují peníze na přechodnou dobu mezi válkou a mírem. Pokud nebudou, válka zřejmě vypukne nanovo, protože nebude síla, která by udržela mír.

Podporu nepotřebují celé státy, ale často jen skupiny obyvatel. Jsou to lidé, jimž je třeba mnohdy zajistit pouze dodávky jídla a léků, stany a přikrývky.

Spojené národy spočítaly, že jich je celkem 45 milionů. Není to zase tolik. "Potřebujeme tři miliardy a to znamená tři dolary na jednoho obyvatele bohatších států. To je cena jednoho časopisu nebo dvou šálků kávy," řekl Annan.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz