Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kde jsou na tom ženy hůře, ptá se vláda

  0:01aktualizováno  0:01
Ve Švédsku kdysi zjistili, že když se v regionech rozdělují peníze, mužské zájmy jako hokej a fotbal mají přednost. Vláda chce teď vědět, jak je to v Česku. Vypadá to, že narodit se ženou je za trest. Méně vydělávají a hůře si hledají práci, protože se o nich předpokládá, že úderem čtvrté poběží do mateřské školy.

Jenže ani muži to nemají lehké. Musí na vojnu a do důchodu je daleko. Když se rozvedou, je téměř jisté, že dítě skončí u matky.

Vláda, která se už několik let snaží bojovat s diskriminací jednoho či druhého pohlaví, přišla s dalším nápadem. Co takhle podívat se na to, zda obce a města náhodou nedávají víc peněz na "mužské aktivity" než na ty "ženské"?

A uložila ministerstvu financí, aby problém zmapovalo a vypracovalo metodickou příručku, jak mají regiony rozdělovat peníze z veřejných rozpočtů, aby to bylo spravedlivé pro obě pohlaví.

"Když například Švédsko před dvaceti až třiceti lety začínalo s praktickým prosazováním rovnosti mužů a žen i v přístupu k veřejným financím, zjistilo, že zhruba šedesát až osmdesát procent regionálních veřejných rozpočtů jde ve prospěch převážně mužských aktivit. Například na výstavbu a provoz hokejových hal či fotbalových stadionů," vysvětlila pokyn vlády Kateřina Prejdová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Právě na tomto úřadu se nápad původně zrodil. "Pouze menší část peněz šla na aktivity, na nichž se podílejí též ženy, děti, zdravotně postižení a senioři. Tedy třeba na zdravotnictví a sociální služby, vybavení sídlišť, dětská hřiště, bezbariérové přístupy či dopravu," dodala Prejdová.

Česká republika nic takového spočítáno nemá. Primátor Prahy Pavel Bém nad tím zakroutil hlavou. "Tímhle že se vláda zabývá? Upřímně řečeno nevěřím, že někdo dokáže přesně rozdělit, co je ženská a co mužská aktivita," podotkl.

Když to pak rozebral na svém úřadu, odhadl, že z peněz na sport skutečně víc těží mužská část populace, zhruba v poměru sedm ku třem. Ale v kultuře je to prý naopak - tři ku jedné ve prospěch žen. "Celkově si to netroufám odhadnout," dodal Bém.

Ostatními citlivými body nerovnosti obou pohlaví se včera vláda nezabývala. Neřešila tedy například, že ženy mají v průměru o 25 procent nižší výdělky než muži což je dáno tím, že ženy hůře získávají místa v exponovaných a lépe placených profesích.

Často se totiž předpokládá, že to nebudou zvládat kvůli rodině. Podle průzkumů ministerstva práce a sociálních věcí je to vidět například v právnických firmách, kde složitější případy dostávají obvykle muži.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Najdete na iDNES.cz