Proč zrovna Kyrgyzstán? Právě odtamtud se prý totiž dá nejefektivněji pokrýt dodávka dárků po světě.

Proč zrovna Kyrgyzstán? Právě odtamtud se prý totiž dá nejefektivněji pokrýt dodávka dárků po světě. | foto: Profimedia.cz

Kde bydlí Santa Claus? Kyrgyzstán nepochybuje: U nás

  • 8
Na začátku byl vtípek: švédská konzultační firma spočítala, že Santa Claus bydlí v Kyrgyzstánu. Vtípek se stal slavným, počátkem prosince se dostal do médií po celém světě a Kyrgyzstán zjistil, že se o něm nikdy tolik nepsalo. A vláda se rozhodla vše využít jako reklamu pro svoji jinak pozapomenutou zemi.

"Lidé vždy předpokládali, že Santa Claus žije někde u severního pólu, ale vědci nyní prokázali, že musí žít zde, v naší zemi," prohlásil dle Itar-Tass šéf vládní turistické agentury Turuspek Mamašev.

A jeden z jeho podřízených dodal, že tvrdá práce teprve přichází. "Opravdu chceme, aby naše země byla uznána jako jeho sídlo," prohlásil Akbar Džigitov. Připustil ovšem, že existuje jistý jazykový problém: Santa Claus do středoasijských hor příliš nepatří, je to zóna dědy Mráze.

A proč zrovna Kyrgyzstán? Právě odtamtud se prý totiž dá nejefektivněji pokrýt dodávka dárků po světě – poblíž jsou lidnaté země jako Čína či Indie. Pak je možné stočit se bez zbytečného těkání a přejíždění tam a zpátky směrem k Evropě a Americe.

"Může se vyhnout časově náročným zajížďkám a nevystavovat soby zbytečné námaze," uvádějí internetové stránky firmy Sweco, která propočet provedla. Samozřejmě, tento citát ovšem zpochybňuje význam výzkumu pro Českou republiku: distribucí dárků se zde nezabývá Santa Claus, děda Mráz ani jiné stvoření vybavené soby.

Firma zdůrazňuje, že za tím vším se navzdory vtipkování skrývají zcela seriózní výpočty. "Optimální vánoční trasu nepočítáme Santovi jen tak pro legraci. Ty samé techniky užíváme například při zpracování zakázek našich klientů," uvedla Sweco s tím, že tyto výpočty například slouží dopravním firmám k určení nejefektivnějších distribučních tras.

Pravda, některé matematické výpočty poté vedou k vskutku pozoruhodným číslům. Tak například firma zjistila, že Santa by při distribuci dárků všem zákazníkům měl pouze zhruba 34 mikrosekund na projetí každým z příslušných komínů. Jeho spřežení by muselo dosahovat rychlosti kolem šesti tisíc kilometrů za vteřinu.

Žerty stranou, Kyrgyzstán v žádném případě nechce dopustit, aby na tento výpočet jen tak někdo zapomněl. Příští rok hodlá vláda uspořádat santaclausovský vědecký kongres. A po nejslavnějším nosiči dárků bude pojmenován jeden z místních vrcholků (horu zde má už Lenin a Jelcin).

Ve středu vyrazila skupina horolezců, která na něm o Vánocích vztyčí vlajku a slavnostně ji vyhlásí za Mount Santa Claus.


Video