Každý u sebe

Z průzkumu veřejného mínění o korupci, který si objednala MF DNES, vyplývá jeden pozoruhodný postoj. Lidé by si většinou přáli, aby byli úředníci a státní zaměstnanci přísně trestáni za korupci, tedy přijímání úplatku. Většina lidí však nesouhlasí s tím, aby mohli být perzekvováni také lidé, kteří úplatek úředníkům nabízejí.

Tohle říkají i věrozvěsti ODS: špatný je systém, který uplácení umožňuje, a lidé, kteří úplatek dávají, se chovají normálně, protože chtějí mít pokoj. Nemoralizujme, měňme systém. Zajímavé.

Když ODS ještě vládla, korupce pro ni vůbec neexistovala, vyžadovala vždy "konkrétní důkazy". Ale ani s novou jednoduchou ideologií se česká společnost daleko nedostane.

Samozřejmě, že je třeba měnit systém. Čím méně státu a byrokracie, čím srozumitelnější a jednodušší pravidla, tím méně korupce. To však k boji s rozbujelým úplatkářstvím nestačí.

Lidé si musí zároveň uvědomovat, že dávání úplatků je špatné a nemravné. Mají to lidem říkat politici (a jít příkladem), musí to říkat společenské elity a mají to říkat třeba duchovní i jiné společenské vzory. Nejde prostě jenom o systém.

I v nejmenším a nejliberálnějším státě může totiž bujet korupce. I nejmenší stát bude mít například armádu a státní zakázky. I nejmenší stát bude mít soudy, takže i pokušení prostého lidu dát úplatek soudci. A koneckonců: korupce není doménou vztahu stát občan, existuje a jako problém bude vždy trápit i soukromý sektor a byznys.

S korupcí lze efektivně bojovat pouze kombinací všech známých metod: zjednodušením systému, ale i přísnými sankcemi poskytovatelů i příjemců úplatku. Dále je třeba "zlegalizovat" úplatky tam, kde to jde: za rychlejší vyřízení žádostí více platit apod. Řízené provokace se také leckde ve světě normálně používají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video