Studenti Právnické fakulty ZČU v Plzni. Ilustrační foto.

Studenti Právnické fakulty ZČU v Plzni. Ilustrační foto. | foto: Koláž - iDNES.cz

Každý třetí prověřovaný JUDr. v Plzni studoval pochybně, tvrdí komise

  • 22
Z celkem 828 držitelů titulu JUDr. z práv v Plzni jsou u více než třetiny pochybnosti, zda bylo jejich studium v pořádku. Dokumentace 291 lidí se proto bude muset dále vyšetřovat v různém rozsahu, uvedla komise Západočeské univerzity.

Univerzita neupřesnila, o jaké jde nedostatky, ani jména hříšníků. To má v plánu až po uzavření vyšetřování. Počty studentů, kteří vystudovali práva nestandardně, se tedy podle předsedkyně komise Evy Pasáčkové mohou ještě zvýšit.

Komise již loni v listopadu zveřejnila podezřelé studenty doktorského studijního programu (Ph.D.). Pochybení našla u 14 ze 63 absolventů. - čtěte Kontrola titulů Ph.D. skončila, nejblíž k jeho odebrání má Tomažič

komu hrozí odebrání titulu?

Seznam podezřelých absolventů plzeňských práv

Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je podle oficiálně nepotvrzených informací dnes již bývalý pedagog na katedře občanského práva Jan Kavka, bývalý proděkan fakulty Ivan Tomažič, předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký či bývalý vysoký policejní důstojník Jan Brázda.

kauza v plzni

Kauza na plzeňských právech je označována za největší skandál českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě chybí některé závěrečné práce studentů. Zjistilo se také, že někteří školu absolvovali nezvykle rychle. Komise zřízená rektorem udělené tituly přezkoumává. Na vyšetřování se podílí i sněmovní komise.

Fakultu prošetřovala i akreditační komise. Výsledek je ten, že až do odvolání nesmí fakulta nabírat uchazeče o doktorské studium a udělovat tituly Ph.D. a také JUDr. v rámci rigorózního řízení. - více čtěte zde

Dalším podezřelým absolventem je také advokát Eduard Bruna, jenž obhajoval například Jiřího Čunka a v jehož kanceláři působil jako koncipient Stanislav Gross, taktéž student plzeňských práv, který tu získal titul JUDr.

Podle rektora univerzity Josefa Průši začne škola během ledna s odebíráním titulů právě u absolventů z řad držitelů titulu Ph.D. Kvůli neadresným výstupům komise, jež zatím zveřejňuje jen čísla bez podrobností, se už začaly objevovat první kritiky.

Například student plzeňských práv a senátor fakulty Martin Marek ČTK řekl, že bude po rektorovi žádat konkrétní jména. Pokud mu informace neposkytne, obrátí se na soud.

Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková na adresu Západočeské univerzity řekla, že například u doktorských prací mohla být jména už dávno zveřejněna. "Už jenom tím, že by se daly na etickou komisi. Tady se nevyužívají mechanismy, které jsou," řekl ČTK.

Rektor univerzity přislíbil, že se veřejnost jména podezřelých studentů dozví.

"Budeme je zveřejňovat, ale ten postup bude takový, že teď vyhodnotíme šetření komise. Po poradě s právníky dospějeme k adeptům na odebrání titulů. Jejich prohřešky sepíšeme a těmto lidem to oznámíme písemně. Tito absolventi budou moci do 15 dnů podat rozklad. U některých lidí, na které budeme mít dostatek důkazů, rozklad nutný nebude," řekl MF DNES Průša.

Až pak univerzita jména zveřejní. "Nejdříve se ale poradíme s právníky. Zjednodušeně řečeno, my jsme zatím prošli pochybení, teď musíme zjistit, jestli jsou prokazatelná a čí je to vina," dodal Průša.

Komise začala i s kontrolou bakalářů a magistrů

Tým kontrolorů zjistil nedostatky také u bakalářského a magisterského studia. Z 233 prověřených absolventů bakalářského oboru Veřejná správa se zaměří na studium dvaceti osmi absolventů. U magisterského oboru Právo prověřila 239 studentů, prošetřovat hodlá 23 z nich.

Již dříve komise zjistila, že někteří učitelé, kteří neměli kvalifikaci, seděli v komisích nebo psali nedostatečné posudky a na podvodech se podíleli. Řada z nich na škole stále učí. "To bude druhý krok. Postihy se nebudou týkat jen absolventů, ale i vyučujících. Pochybení jsme našli zatím u sedmi osmi lidí," řekl MF DNES Průša.

Na právech se také řeší propouštění. Když se Jiří Pospíšil ujal funkce děkana fakulty, zjistil, že zde pracuje víc lidí, než je potřeba. Škola bude mít také o 25 procent méně peněz, a proto musí začít šetřit. Sníží se také počet fakult, z dvanácti jich zůstane jen devět. - čtěte Na právech v Plzni musí šetřit, advokáti a soudci budou učit za pakatel

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video