Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každý třetí mladý Čech má rád hnutí skinheads

  0:01aktualizováno  0:01
Hnutí skinheads je mezi mladými lidmi stále populární. Každému třetímu Čechovi mladšímu třiceti let jsou podle posledního průzkumu agentury Opinion window jejich myšlenky blízké. Navzdory tomu, že u starších lidí ultrapravicoví extremisté ztrácejí rok od roku podporu. Zatímco letos jen osmnáct procent všech dotázaných odpovědělo, že skinheadské hnutí má kladné stránky, ale že svých cílů dosahuje špatným způsobem, v roce 1994 takto holé lebky hodnotilo celých sedmatřicet procent lidí.

"Letos však kladný postoj vyjádřili mnohem častěji respondenti do třiceti let. Téměř třetina z nich hnutí podporuje," řekl Petr Hrala z agentury Opinion window, která průzkum o sympatiích k pravicovým radikálům dělá od roku 1994.

Že má hnutí více příznivcům mezi mladšími lidmi, potvrzuje i nedávný výzkum společnosti AISA. Skiny viděla v dobrém světle takřka polovina teenagerů, kdežto jen 35 procent oslovených dospělých lidí.

"Pakliže jsou závěry výzkumů správné, vysvětlení rozdílného pohledu starší a mladší generace je jednoduché: Hnutí u nás nemá dlouhou tradici, a proto si tedy dokázalo najít cestu hlavně k mladým. Vždyť i import skinheadské hudby je zacílen přímo na ně," poznamenává sociolog Jaromír Volek.

Lidé podle něho pravděpodobně u skinů oceňují hlásaný boj proti drogám a kriminalitě. "To, že se dotázaným nelíbí způsoby dosahování jejich cílů, je alibi." Podle loňského výzkumu zpracovaného pro Úřad vlády nacházejí skinheadi podporu hlavně mezi studenty odborných učilišť.

Sympatie k holohlavým "pravičákům" přiznalo dvaadvacet procent žáků bezmaturitních středních škol, podobně o nich však hovořila jen čtyři procenta gymnazistů. Policejní prezident Jiří Kolář si velkou oblibu skinheadů vysvětluje především nedostatečnou výchovou ve školách a v rodině.

"Pro mě je pohled na výsledky průzkumu také skličující. Ale nemůžeme vzhlížet na policejní represi jako na nějaký všelék proti extremismu. Trestní represe dokáže odchytávat důsledky rasismu, ale ne jeho příčiny," řekl Kolář na zářijovém slyšení v Senátu, který se věnoval neonacismu.

Za pravdu mu dává i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. "Zejména pro ovlivnitelné mladé lidi v citlivém věku od 12 do 19 let je třeba daleko intenzivnější výchovy k občanství, k demokratickým a humanistickým hodnotám a k toleranci," poznamenává Jařab.

Změnit pohled na hajlující násilníky má například protirasistická kampaň s ironizujícím názvem "Buďte hodní na svého místního nácka", která skončí posledního října. Ochránci lidských práv ovšem zdůrazňují: Mediální boj nestačí.

Státní úřady musí připravit podobné resocializační programy, jako fungují například v Německu, kde se s extremismem soustavně potýkají už řadu let. Speciální projekty tam ulehčují "vyléčené" neonacistické mládeži návrat do normální společnosti - dokonce zájemcům, kteří se bojí svých bývalých "soukmenovců", pomohou za státní peníze změnit identitu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Najdete na iDNES.cz