Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každý desátý lékař je cizinec, do Česka přijíždějí z Východu i Afriky

  16:04aktualizováno  16:04
Zatímco čeští lékaři hrozí odchodem na Západ, v tuzemských nemocnicích pracuje rok od roku více jejich kolegů z Východu nebo třetího světa. Odhadem je každý desátý lékař cizinec. Nejvíce jich je ze Slovenska, o české pacienty ale pečují i lékaři ze Sierry Leone nebo Nového Zélandu.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie - Operace ledviny, operace, lékaři | foto: Profimedia.cz

Podle ministerstva práce a sociálních věcí se počet lékařů ze zahraničí v posledních letech neustále zvyšuje. V posledních čtyřech letech jich každoročně přibylo o více než dvě stě. Na konci letošního září tady pracovalo 2 488 zahraničních lékařů.

Většinou sem jdou za lepším. Dva tisíce jich přišly ze Slovenska, sedm desítek z dalších zemí EU, například Polska a Kypru. Bílý plášť v českých nemocnicích oblékají i odborníci z Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Lékařská komora má ale také členy z Kyrgyzstánu, Sierry Leone, Ugandy, Jemenu nebo Keni.

Úroveň českého zdravotnictví přilákala ovšem i kožního lékaře z Nového Zélandu. "Je tu více specializovaných dermatologů na jednoho obyvatele než v Anglii nebo Austrálii. Tam musíte na ošetření čekat třeba měsíc," říká Alvand Amiri, který pracuje v pražské nemocnici na Bulovce.

Nejobtížnější je čeština

Zkušenosti lékařů z Nového Zélandu a Kyrgyzstánu

Zahraniční lékaři přesto nestačí zaplnit všechna volná místa v českých nemocnicích. Jen za prvních osm měsíců letošního roku odešlo pracovat do ciziny 192 českých lékařů, loni jich bylo 266. Úřady práce na konci září evidovaly 648 volných míst v lékařských oborech.

Česká lékařská komora tvrdí, že skutečná čísla jsou horší. Přesný personální audit ale neexistuje.

Počty lékařů

V Česku podle lékařské komory pracuje na 36 tisíc lékařů, z nich zhruba polovina v nemocnicích.

V roce 2006 tu pracovalo 1 619 lékařů z ciziny. Jejich počet roste:

přírůstek lékařů-cizinců/volná místa

2007: 230/542
2008: 166/707
2009: 216/729
2010: 257/648

Pozn.: Údaje jsou platné vždy k září daného roku.

Zdroj: MPSV

"Nedostatek lékařů je mnohem větší než čísla z úřadů práce. Jde to vidět například na množství přesčasů, které lékaři v nemocnicích dělají," popsal prezident komory Milan Kubek.

Právě kvůli pracovním a finančním podmínkám lékařů na tom zdravotnictví může být už příští rok ještě hůř.

Odbory totiž vyzvaly, aby doktoři napříč obory podali do konce roku výpověď a odešli pracovat do zahraničí. Výzvu "Děkujeme, odcházíme" dosud podpořilo 3 896 lidí.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera neodejdou všichni, část ale asi ano. Heger odhaduje, že Česko opustí maximálně polovina z nich. A problém podle něj budou muset řešit nemocnice samy.

Chirurg z Egypta, dermatolog z Polska

Právě v nemocnicích pracuje drtivá většina zahraničních lékařů. Nechat se zaměstnat je pro ně jednodušší, než si tu otevřít soukromou praxi.

"Do soukromé praxe jde minimum z nich. Já osobně neznám nikoho," říká Kubek.

Podle odhadu komory je možná už každý desátý lékař v nemocnicích cizinec. Nejvíce jich pracuje ve Zlínském a Moravskoslezském kraji a v Praze.

Přezkoušení lékařů

Jednodušší podmínky u nás mají lékaři, kteří jsou z členské země EU. Jejich vzdělání tu uznají, musí ale požádat o rozhodnutí k výkonu povolání lékaře na území ČR. K tomu potřebují doklady o vzdělání a znalost češtiny. Letos ministerstvo vydalo 63 rozhodnutí.

Lékaři ze zemí mimo EU musí složit navíc aprobační zkoušku, která může stát několik desítek tisíc korun a má čtyři části. První dvě tvoří písemné testy, které ověří odborné znalosti a znalosti práva českého zdravotnictví. Třetí zkouškou je pětiměsíční praxe pod odborným dozorem. Čtvrtou je ústní zkouška z češtiny. Letos splnilo zkoušku 29 lékařů, loni 22 a předloni osm.

Například ve fakultní nemocnici na pražské Bulovce pracuje přes 360 doktorů, 39 z nich jich je ze zahraničí. Na oddělení ARO je zaměstnaná lékařka z Portugalska, na plastické chirurgii lékař z Egypta a na kožní klinice lékaři z Íránu, Nového Zélandu nebo Polska.

Češi si na cizince teprve zvykají

Práci zahraničních lékařů si chválí společnost Krajská zdravotní, pod kterou spadají nemocnice Děčíně, Chomutově, Mostě, Teplicích a Ústí nad Labem.

"Na oddělení, které vedu, máme čtyři lékaře ze zahraničí: dva Slováky, Arménce a Nigerijce. Vyjma odlišného temperamentu a mírného akcentu při hovoru nepociťuji ani já, a myslím, že ani mí kolegové, nějaký problém," řekl primář Chirurgického oddělení děčínské nemocnice Jan Rejholec.

V týmu neurochirurgů Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem působí zahraniční lékař, který po stáži v Německu představil nemocnici technologii pro bezpečnější odstraňování nádorů v mozku. Nemocnice ji poté zakoupila a v srpnu 2008 úspěšně odoperovala prvního pacienta.

Technologie umožňuje nahlédnout do hlavy pacienta ještě před operací a lokalizovat v něm důležité nervové dráhy, které vedou například k centru řeči nebo zraku. Lékaři proto mohou naplánovat detailněji rozsah operace a přístup k nádoru.

Dělení lékařů na "naše" a "cizí" Rejholec stejně jako jiní primáři na severu Čech odmítá.

"Češi si díky své uzavřenosti, ovlivněné i historicky, ještě pořád nezvykli žít na rozdíl od populace na západ od nás v multikulturním prostředí. Asi ještě chvilku potrvá, než si zvykneme na to, že otevřený pracovní trh přináší i takové jevy, jakými jsou cizinci v těch či oněch profesích, lékařské nevyjímaje."

Vadilo by vám, kdyby vás v české nemocnici ošetřoval lékař ze zahraničí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

NE 13429
ANO 4259


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz