Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každý desátý Čech měl loni drogu

  12:43aktualizováno  12:43
V Česku si dalo loni drogu bezmála milion lidí. Nejčastěji kouřili marihuanu. Také stoupl počet lidí, kteří byli za drogy souzeni. Vicepremiér Petr Mareš a Národní monitorovací středisko pro drogy zveřejnili zprávu o stavu drogové problematiky v České republice za rok 2002.

Čtyři z deseti drogových trestných činů se staly v hlavním městě. Nejméně drogových případů vykazuje Pardubický kraj, Vysočina a Jihomoravský kraj.

Policie a celníci loni zachytili 157 kilogramů drog, z toho 34 kilogramů heroinu. Toto množství představuje podle odborníků pouze čtvrtinu procenta drog distribuovaných na českém trhu.

Přibylo lidí souzených za drogy
Alarmující je počet případů, které se dostaly před soud. Loni jich bylo 2204, což je o 252 více než v roce 2001.

Pěti procentům pachatelů přitom bylo méně než 15 let a 15 procent činů měli na svědomí mladiství ve věku do 18 let.

Odsouzeno bylo 1216 lidí. Počet stíhaných i odsouzených se loni v porovnání s rokem 2001 zvýšil zhruba o desetinu.

K 31. prosinci 2002 si ve vězení odpykávalo trest za drogy 615 vězňů. To je méně než v předcházejícím roce, protože loni vzrostl počet pachatelů, jimž soud uložil alternativní trest.

S drogou si "užilo" téměř milion lidí
Loni užilo některou z nelegálních drog 11 procent dospělých Čechů, tedy přibližně 950 tisíc lidí. V porovnání s rokem 2001 to znamená nárůst o tři procenta.

Češi nejčastěji berou marihuanu a takzvanou taneční drogu extázi. Alespoň jednu zkušenost s drogou má až 1,7 milionu lidí, vyplývá ze zprávy.

Ve srovnání s minulým obdobím ale klesl počet úmrtí narkomanů na předávkování. Loni jich bylo 115, zatímco předloni 167. Příznivým zjištěním je také to, že mezi narkomany se nezvyšuje výskyt infekcí.

S drogami jsme na tom stejně jako v EU
V České republice roste počet experimentálních a rekreačních uživatelů drog, zejména marihuany a extáze.

Počet problémových, pravidelných uživatelů drog, kteří se orientují především na heroin a pervitin, je ale stabilizovaný a pohybuje se už několik let kolem 37 tisíc. Zhruba 32 tisíc narkomanů si drogu aplikuje injekční stříkačkou.

Zpráva konstatuje, že situace v České republice se v posledních letech v základních ukazatelích neliší od stavu v Evropské unii. Například marihuanu užívá v Česku až pětina dospělých, v zemích unie je to pětina až čtvrtina populace.

Materiál připomíná i výsledky posledního celonárodního průzkumu v roce 2000. Podle tohoto šetření má polovina středoškoláků zkušenost s drogou a zhruba 15 procent z nich užívalo zejména marihuanu a extázi pravidelně při různých příležitostech.

V posledních ročnících základní školy se s drogami setkalo 31 procent dospívajících. Varovný je podle odborníků zejména fakt, že sedm procent žáků má alespoň jednu zkušenost s těkavými látkami.

Tolerujeme jen měkčí drogy
Podle průzkumů veřejného mínění je česká společnost stále tolerantnější k měkkým drogám, převážně konopným.

Problematiku spojenou s tvrdými drogami Češi vnímají do značné míry jako problematiku kriminální, avšak k jednotlivým toxikomanům nemají vyhraněně negativní postoj.

Ze státního rozpočtu v roce 2002 bylo na program protidrogové politiky uvolněno 205 milionů korun, z toho téměř polovinu činily dotace určené Radě vlády pro koordinaci protidrogové problematiky.

Jak se zkoumá užívání drog


V celé ČR:
V oblasti populačních průzkumů jsou k dispozici výsledky semireprezentativních průzkumů CVVM s výběrem vzorku metodou kvótního výběru (cca 1 000 osob) v dlouhodobé časové řadě. Přesto, že soubory nejsou pro ČR plně reprezentativní, výsledky průzkumů CVVM jsou konzistentní v čase a jsou v souladu s výsledky reprezentativních průzkumů.

Ve školách:
V oblasti školských průzkumů se jedná o reprezentativní šetření; výsledky jsou vzájemně konzistentní a srovnatelné s obdobnými průzkumy. Klíčové otázky používané pro údaje o užívání drog jsou v souladu se standardními dotazníky obdobných průzkumů v Evropské unii.

Na akcích:
V oblasti monitorování rekreačního užívání zejména tanečních drog byl koordinován sběr dat o návštěvnících tanečních akcí prostřednictvím občanských sdružení provádějících na tanečních akcích preventivní a "harm reduction" aktivity. Spolehlivost těchto dat je omezena faktem, že se jedná o data od lidí, které využijí služeb těchto organizací na akcích - tedy od uživatelů tanečních drog. Dotazníkové šetření užívání drog na taneční scéně "Tanec a drogy", podobné šetření z r. 2000, probíhá prostřednictvím časopisu XMAG a webového formuláře na www.drogy-info.cz také v r. 2003.

V romské menšině:
Z roku 2002 jsou k dispozici nové údaje o rozsahu užívání drog v romské populaci získané prostřednictvím romských terénních pracovníků. Jejich výhodou je pokrytí romských komunit na území téměř celé ČR, jejich nevýhodou je velmi hrubý a orientační popis drogové situace v romské populaci.

zdroj: www.drogy-info.cz

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz