Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každou noc je to teď bum, bum. Tripolis si zvyká na nálety

  10:32aktualizováno  10:32
Zvědavé davy obyvatel Tripolisu se shromažďují u míst, na něž dopadly střely spojenců, aby se lidé na vlastní oči podívali na důkazy "kolonialistické křižácké invaze". Tak nálety koaličních sil označil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Místní si na ostřelování a chaos v ulicích pomalu zvykají.

Libyjci se shlukují například ve východní části metropole, kde stojí starý hotel Marriot. Běžně po tomto místě neštěkne ani pes a jen málokdo si všimne nenápadné námořní základny Búsetta, plechových garáží kolem přístavního mola, které napůl zakrývá vysoká zeď a vlnolam.

Teď je ale všechno jinak, vylíčil britský list The Guardian. Základna se v pondělí v noci stala jedním z prvních terčů spojeneckých útoků. Od té doby se z výbuchů a prskavého štěkání chaotické a neúčinné protiletecké palby stala v Tripolisu rutina.

Kaddáfí promluvil u poničené rezidence

Podle USA chce odejít do exilu

Ze silnice, kde zvědavci zaparkovali auta v dvojstupech, toho mnoho k vidění není. Ovšem bližší pohled nabízí scénu zkázy. Hangáru podobná budova je roztrhaná, otevřená střecha se šklebí k azurově modrému nebi a všude v šílených úhlech visí zmačkané plastové desky.

Uvnitř jsou zbytky toho, o čem Libyjci tvrdili, že je součástí námořní výcvikové a údržbářské dílny. Jsou to trosky čtyř raketometů sovětské výroby, palivové nádrže, zásoby a další zmačkané vybavení, to všechno pokryté štiplavě páchnoucím odérem spálené gumy a roztaveného kovu.

Oběti nejsou, čekali jsme to

Armádní kapitán Fasi ar-Ráti se domnívá, že nepřítel chtěl zničit půl tuctu hlídkových lodí kotvících opodál. Ty však zůstaly nedotčené a mimo dosah novinářů, které na místo útoku dovezli úředníci libyjského ministerstva informací. Nálet si prý nevyžádal žádné oběti.

Hořící benzínka u Adžedabíji (21. března 2011)
V noci oblohu nad Tripolisem protínaly raketové střely spojenců (20. března 2011)
Americké a britské lodi vypálily přes sto řízených střel Tomahawk (19. března 2011)

"Posádka byla vyzvána k odchodu, protože jsme to čekali," řekl ar-Ráti s tím, že základnu zasáhlo šest raketových střel Tomahawk odpálených ve dvou salvách z námořních plavidel. Palebnou silou zdaleka přečíslily protileteckou obranu, která byla - jak Libyjci soukromě připouštějí - vždycky slabá a nyní je zcela přemožena.

Námořníci z Búsetty si podle britského listu přítomnost novinářů zjevně užívali, mávali samopaly a skandovali vlastenecká hesla. Skoro se mohlo zdát, že nechat si vybombardovat základnu je jistým druhem vojenského úspěchu.

Dobré ráno, vítězství

Libyjci často zdůrazňují svou schopnost přestát útoky. Oficiálně v zemi neexistuje nic jiného než odvaha a odpor. Člověk, který zavolá do ranního pořadu rádia al-Šababíja, slyší bizarní uvítání "Dobré ráno, vítězství" a pak zničující kritiku všech libyjských nepřátel.

Třeba Liga arabských států (LAS) si za podporu výzvy k uvalení bezletové zóny vysloužila překřtění na "Židovskou ligu". "Národní rada", kterou vytvořili povstalci v Benghází, je označována za "Radu konspiračních agentů". A jejich záměr je jasný: okupovat a rozdělit Libyi a ukrást její ropu. Na černé listině se ocitly i katarská televizní stanice al-Džazíra a saúdskoarabská al-Arabíja.

Britské stroje Tornado startují k misi nad Libyí (21. března 2011)
Libyjští povstalci oslavují letecké útoky proti Kaddáfímu (20. března 2011)
Libyjští rebelové slaví mezi troskami Kaddáfího transportérů (20. března 2011)

Státní sdělovací prostředky pravidelně poukazují na "křižácko-sionistickou agresi" a zdůrazňují jakýkoli odpor proti ní. Televizní stanice al-Džamáhíríja tak například věnovala značnou pozornost požadavku bolivijského prezidenta Eva Moralese, aby Barack Obama vrátil Nobelovu cenu za mír.

Vše je normální, už to bylo horší

Dalším velkým tématem státní televize je normálnost. Obyčejní lidé zpovídaní na ulici televizními reportéry trvají na tom, že všechno je v pořádku a v provozu. Obchody jsou otevřené, školy fungují a práce pokračuje, ovšem mnoho uzavřených podniků na hlavní ulici vypráví trochu jiný příběh.

Na koho neudělala operace Odyssey Dawn větší dojem, jsou starší Libyjci. Jednaosmdesátiletý Mahfúd Turkí, bývalý fotbalista, který pracuje v proslulé Salimově kavárně na Zeleném náměstí, vzpomíná na mnohem horší nebezpečí, když "anglické námořnictvo" bombardovalo Tripolis v roce 1941.

"Tohle je v porovnání s tím nic," říká s úsměvem. "Budoucnost je nejasná," dodává s tím, že Kaddáfí zůstává u lidí značně oblíbený, protože "se stará, aby každý měsíc přišla výplata".

Je zatím těžké posoudit skutečný dopad války, ale ať už si myslí cokoli, zdá se, že si na ni Libyjci začínají zvykat. "Ve dne je všechno v pořádku," říká dvacetiletý Ahmad. "Všechno je normální do devíti večer, než začnou útoky. Teď je to tu 'bum, bum, bum' každou noc," ušklíbne se. "K čertu s Američany."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz