Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každé čtvrté těhotenství končí potratem, třetina je samovolných

  20:03aktualizováno  20:03
Každé čtvrté těhotenství skončilo loni v Česku potratem. Na necelých 120 tisíc narozených dětí připadlo loni více než 41 tisíc potratů. Třetinu z nich tvořily potraty samovolné, což do značné míry způsobuje vyšší věk rodiček. Vyplývá to z ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

V roce 2008 bylo v Česku evidováno celkem 41 446 potratů, což je o 529 případů více než v roce 2007. Lékaři ale upozorňují, že se také více dětí narodilo a nárůst se tedy dal očekávat.

V porovnání se zbytkem Evropy se Česko řadí mezi vyspělé země. "Během let u nás došlo k dramatickému poklesu umělých ukončení těhotenství. Zejména v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi jsme na tom výrazně lépe. U nás není interrupce formou kontroly porodnosti, což se o některých zemích říct nedá," konstatoval Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

Ještě v roce 1990 dosahoval počet potratů téměř 124 tisíc. Počet narozených dětí byl přitom jen o málo vyšší, 131 tisíc. Výraznou roli na poklesu potratů v posledních letech má užívání antikoncepce, kterou nyní užívá zhruba 65 procent žen v plodném věku.

Starší rodička, větší problémy

Ze statistiky také vyplývá, že se už od roku 2000 vytrvale zvyšuje počet samovolných potratů. Loni jich bylo 14,3 tisíce, což je více než 34 procent z celkového počtu. Vliv na to má mimo jiné zvyšující se průměrný věk rodiček.

"Mezi těhotnými se rychle zvyšuje podíl žen ve věku nad 30, i nad 35 let, přičemž biologicky optimální věk pro zdravé nekomplikované těhotenství udávají odborníci mezi 20. a 25. rokem života," píše se ve zprávě Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

"Vyšší věk rodiček souvisí jak s vyšším počtem vrozených vývojových vad, tak s vyšším počtem samovolných potratů," potvrdil přednosta gynekologicko-porodnické kliniky plzeňské fakultní nemocnice Zdeněk Rokyta. Týká se to podle něj především žen starších 35 let.

Celkové číslo samovolných potratů podle něj ale bude ještě vyšší. "V době, kdy se vyvíjí plod, platí zákon 'vše nebo nic'. Když je plod poškozený, žena potratí a nemusí o tom ani vědět. Projeví se to u ní třeba jen dvoutýdenním opožděním menstruace," popsal Rokyta.

I když počet samovolných potratů v posledních letech stoupá, jejich počet není podle lékařů nijak alarmující. V šedesátých a sedmdesátých letech jich bylo ještě více. To souvisí s lepší lékařskou péčí v průběhu těhotenství.

Potraty v číslech

V roce 2008 bylo v Česku evidováno celkem 41 446 potratů na 119 570 živě narozených dětí. 62 procent (25,8 tisíce) představovala umělá přerušení těhotenství, více než 34 procent potratů (14,3 tisíce) byly samovolné potraty. Zbylá více než tři procenta potratů (1,4 tisíce) tvořila mimoděložní těhotenství.
Nejvíce potratů bylo hlášeno u žen ve věku 30 až 34 let (11,8 tisíce), potratů žen ve věku 25 až 29 let bylo o něco méně (9,7 tisíce).

Téměř polovina všech potratů (46,0 %) byla evidována u vdaných žen, 40,7 % u svobodných a 11,2 % u žen rozvedených.

Oblastmi s nejvyššími počty umělých přerušení těhotenství v přepočtu na tisíc žen jsou již několik let Karlovarský a Ústecký kraj a některé okresy na západní hranici Jihočeského kraje. Naopak nejméně interrupcí na tisíc žen je v okresech podél slovenských hranic a na Českomoravské vrchovině.

Z celkového počtu bylo 3 252 (7,8 procenta) potratů cizinek s trvalým, nebo dlouhodobým pobytem.

Interrupce je možné v Česku provádět na přání ženy do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů do 24. týdne. Tři čtvrtiny umělých přerušení těhotenství byly takzvané miniinterrupce, které se provádí do 8. týdne těhotenství metodou takzvané vakuové aspirace a jsou pro ženu šetrnější.

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz