Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každá známost jim přišla vhod

  19:37aktualizováno  19:37
P r a h a - Bývalý ministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková dokázali propojit aktivity státních úředníků se svými soukromými obchody a pokladnou sociální demokracie. A uměli toho dokonale využít. Jejich vazby se odkryly až nyní, půldruhého roku po jejich nuceném odchodu z ministerstva financí. Vyšlo najevo, že od roku 1997 tajili jméno věřitele ČSSD Karla-Heinze Hauptmanna a že se Snopková angažovala ve výběru nového sídla Národního bezpečnostního úřadu.

JAK MILOŠ ZEMAN ZMĚNIL NÁZOR

Jak reagoval na informace MF DNES, že ČSSD čtyři roky tajila jméno věřitele Karl-Heinze Hauptmanna, a může tak vzniknout podezření o možných protislužbách?
"Nevím o žádných protislužbách, které by politická strana, opoziční nebo vládnoucí, mohla poskytovat." (15. 2. 2001)

Co řekl na zjištění, že Barbora Snopková pomohla najít bezpečnostnímu úřadu sídlo v domě Hauptmannovy firmy?
"Přiznávám, že spekulace Mladé fronty mě příliš nezajímají." (16. 2. 2001)

Jak komentoval informace, že ODS kryla pravého sponzora Milana Šrejbra smyšlenými jmény Bács a Sinha?
"Jsem přesvědčen, že každý sponzor, který poskytuje dary, očekává, že mu politická strana poskytne protislužby. To považuji za nekalou soutěž." (21. 11. 1997)

"Vláda, která může být ve vážném podezřením z určité zkorumpovanosti, anebo z ne zcela čestného jednání s veřejností, může ještě hůře vykonávat svoji funkci, než mohla do této doby." (27. 11. 1997)
(jik)

Tyto souvislosti se objevují i ve třech případech, které vyšetřuje policie a jména Svoboda a Snopková jimi procházejí. Jde o zkrachovalou Libertu, vytunelovanou Komerční banku a dodnes nevyjasněné financování sociální demokracie. Kromě Liberty, kde jim hrozí až dvanáct let vězení za zpronevěru, však v žádné jiné kauze obviněni nebyli.

Dvojice Svoboda - Snopková vstoupila do vrcholné politiky v březnu 1997, kdy byli na sjezdu ČSSD pověřeni spravováním stranického financování. V té době už za sebou měli angažmá ve vedení mělnické továrny na kočárky Liberta, která skončila v konkursu.

Vzápětí po jejich zvolení do vedení strany zablokoval finanční úřad účty ČSSD. Svoboda se Snopkovou s pomocí právníka a rovněž člena strany Miroslava Jansty situaci obratem vyřešili: získali mnohamilionovou půjčku od obchodníka Karla-Heinze Hauptmanna. Původ peněz zamaskovali tak, že je přelili přes firmy Cíl a TIA.

Tuto firmu zakládal Jansta, který nyní Svobodu a Snopkovou obhajuje v kauze Liberta.

O rok později Svoboda se Snopkovou poprvé zúročili ve stranickém financování své kontakty z Liberty.

Když měli zaplatit téměř milion korun podnikateli Oldřichu Němcovi za opravy volebního autobusu Zemák, využili k tomu opět prostředníka - turnovskou firmu C Leasing. V jejím vedení seděl Martin Drahokoupil, který byl zároveň jednatelem společnosti Liberta CZ. Ta dva roky předtím koupila od mělnické Liberty jeden ze závodů.

Kdyby ČSSD tehdy zaplatila za autobus Němcovi rovnou (a peníze na to měla), ušetřila by minimálně několik desítek tisíc korun na poplatcích, které si účtuje každá leasingová společnosti.

V létě 1999, půl roku po vyhlášení konkursu na Libertu, se náhle objevil zájemce o její akcie: byl jím podnikatel Zeno Meier, spolupracovník Baraka Alona z firmy B.C.L. Trading podezřívané z tunelování Komerční banky.

O rok později státní zastupitelství potvrdilo, že tím, kdo za bezcenné akcie poslal čtrnáct milionů na účet syna Snopkové (na něj Svoboda se Snopkovou Libertu přepsali v létě 1998 po vstupu na ministerstvo), byl přímo Alon. "Zjistili jsme to v rámci prověřování všech účtů souvisejících s Libertou. V okamžiku, kdy jsme narazili na B.C.L. Trading, postoupili jsme to městskému státnímu zastupitelství," uvedl loni v listopadu žalobce Petr Jirát.

Policie má navíc informace, že Alon za Libertu platil právě penězi, které si půjčil v Komerční bance a nevrátil je. "Je tam navíc podezření, že akcie byly prodány vysoce nadhodnocené," dodal Jirát.

Svoboda znal Baraka Alona z doby, kdy jako ministr financí vyjednával se svým ruským protějškem o urovnání starých pohledávek v Rusku.

Ruská strana jako prostředníka, který měl navrhnout způsob mezistátního vyrovnání, doporučila firmu Korax Holding, jejímiž jednateli byli Alon a Meier.

V době, kdy Svoboda se Snopkovou řídili ministerstvo financí, sehráli roli i v hledání nového sídla pro Národní bezpečnostní úřad. Snopková, ačkoli nebyla členkou výběrové komise, společně s bezpečnostním ředitelem NBÚ Martinem Hejlem hledala nejvhodnější prostory pro úřad. Snopková potvrdila, že se s Hejlem zná. Se Svobodou se s Hejlem dokonce sešli i kvůli "svému" případu Liberta.

Loni zvítězila ve veřejné soutěži na dům NBÚ firma Opera Business Park, která spadá pod firmu Europa Capital Management věřitele sociální demokracie Hauptmanna. Další z představitelů ECM, Milan Janků, zase v minulosti obchodoval s Barakem Alonem.

Právě odkrytím okolností nového sídla NBÚ a Hauptmannovy půjčky se kruh vazeb Svobody a Snopkové uzavřel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Útočník na tenistku Kvitovou pobýval mezi bezdomovci a bral drogy

Petra Kvitová prožívá v roce 2018 výbornou sezónu. Vyhrála už čtyři turnaje a...

Pachatel útoku na tenistku Petru Kvitovou čeká ve vazbě na soud. Kriminalisté o jeho identitě zatím mlčí. MF DNES...

Najdete na iDNES.cz