Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - peníze, daně, přiznání | foto: Profimedia.cz

Kazaši se potichu vytratili. Nechali tu jen dluhy

  • 22
Po rodině kazašských Čechů, která se za podivných podmínek vytratila z Jeseníku, zůstal zhruba desetitisícový dluh za elektřinu, plyn a vodu. Přitom díky tamní radnici a ministerstvu vnitra tu rodina dostala šanci pro nový život.

"Odjeli koncem minulého týdne, aniž cokoli řekli. Přitom jsme s nimi měli domluvenou schůzku na pondělí. Velmi nás zklamali," řekl místostarosta Jeseníku Jiří Staňa.

Kazaši přišli loni v říjnu. "Vytvořili jsme jim dobré podmínky, aby tu našli domov. Bohužel jejich snaha zapojit se do společnosti byla minimální. Neměli ani snahu učit se česky," uvedl Staňa.

. Místostarosta Jeseníku Jiří Staňa

Rodina zřejmě zjistila, že nemůže donekonečna počítat s bezpracným přísunem peněz.


Město jim pomáhalo také shánět zaměstnání. I po necelém půl roce ale byli Kazaši bez práce. Přitom jeden z mužů byl řidičem nákladního auta, jeho žena prodavačka a tyto profese jsou v nabídce úřadu práce téměř pořád.

"Mně se to těžko říká, ale oni zřejmě měli představu, že tady opravdu létají pečení holubi úplně zadarmo a člověk nemusí nic dělat," uvedl místostarosta.

Kazaši z Jeseníku téměř bezezbytku využili půlroční ochrannou lhůtu, kdy se mohli vrátit zpět do vlasti, aniž by pozbyli občanství.

"Je to taky doba, kdy už jim zřejmě přestaly stačit dávky, které dostali od státu. Zjistili, že nemohou donekonečna počítat s bezpracným přísunem peněz," komentoval Staňa.

Šéf Jesenické správy domů Karel Dvořák uvedl, že Kazaši ani neposlali klíče od obou bytů. "O jejich odjezdu jsme se dozvěděli úplně náhodou, když jsme s nimi potřebovali mluvit. Doma nebyli celý den, přitom dříve se v obou bytech pořád někdo zdržoval," řekl Dvořák.

Zaměstnanci z Jesenické správy domů poté našli ve volně přístupné komoře pohozené klíče od obou bytů.

"Čekal bych, že je třeba zanesou k nám nebo na radnici nebo aspoň pošlou poštou. Vždyť tady půl roku bydleli," řekl Dvořák.

Podle něj si na bydlení neustále úředníkům stěžovali. "Chtěli třeba oddělit osvětlení a odsávání v koupelně a na záchodě na dva různé vypínače. Nemohli jsme jim vysvětlit, že zapnutí jedním vypínačem je běžně používané úplně všude. Potom zase odsávání nezapínali a v koupelně se jim tak dělala plíseň, na kterou si znovu stěžovali," popsal Dvořák. Uvedl, že v poslední době už neplatili elektřinu, plyn ani vodu.

"Ten dluh ještě není přesně vyčíslený, ale bude zhruba deset tisíc korun," sdělil Dvořák.

V Olomouci se kazašským Čechům daří
Etničtí Češi z Kazachstánu, potomci Čechů, kteří před sto lety odešli na Východ za obživou, loni přišli rovněž do Olomouce nebo Přerova. V obou městech zůstali.

"Našli si zaměstnání, děti jsou ve škole. Sami říkají, že jsou tady spokojeni, a není s nimi sebemenší problém," řekl vedoucí sociálního odboru olomouckého magistrátu Miroslav Pilát.

Jeseník ale není jediným místem, odkud se čeští Kazaši vrátili domů. "Českou republiku už opustila jedna rodina žijící na Litoměřicku a jedna z kraje Vysočina," sdělil Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Podrobnosti o jejich odchodu ministerstvo nezná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video