Facebookem se od začátku týdne šíří fotografie Marušky, která pracuje v kavárně v Praze 2, a to i přesto, že trpí Downovým syndromem, autismem i srdeční vadou. U fotografie je dlouhý vzkaz, který nabádá lidi, ať do podniku přijdou, jinak bude muset koncem roku zavřít. Autorkou vzkazu je Markéta Šulcová, ředitelka organizace Zajíček na koni, která zmíněnou kavárnu provozuje.
„Kavárna nikdy nebyla výdělečná. Snažili jsme se velkou mravenčí prací docílit toho, abychom byli aspoň na nule. A teď se stalo to, že nám došla síla a elán. Ono sloučit tvrdý byznys gastra s prostředím handicapovaných je složité. Tam, kde musíte mít tvrdou ruku a opravdu tvrdě velet, není prostor pro příjemnou atmosféru, kde se cítí dobře člověk s autismem,“ líčí Šulcová.
Mezi lidmi se po zveřejnění facebookového příspěvku zvedla obrovská vlna solidarity. Zanechali tisíce vzkazů, více než 70 tisíc lidí navíc status sdílelo, chodí stovky mailů, neustále zvoní telefon.
„Já se přiznám, že tomu doteď nevěřím. Lidé si ve velkém rezervují místa, ptají se, s čím bychom potřebovali pomoci, nabídl se grafik, jedna společnost nám nabídla drogistické zboží zdarma. Píšou i z daleka, dokonce z Ugandy, že sice nemohou přijet, ale že posílají příspěvek,“ říká majitelka dojatě.
Kromě transparentního účtu teď založila i sbírku na portálu Darujme.cz. Za těch pár dní, kdy status zveřejnila, poslali lidé kavárně už přes 300 tisíc korun. Nejvíce právě na transparentní účet.
Aby kavárna přežila, musí lidé chodit pravidelně
Koncem roku tedy určitě nezavřou. „Zůstáváme. Ale není úplně na místě velikánský optimismus. Je potřeba lidi naučit chodit sem pravidelně, abychom v červnu nemuseli psát podobnou výzvu znovu. Je to opravdu o té pravidelnosti,“ nabádá Šulcová.
Údajně by stačilo, kdyby každý den chodilo o třicet zákazníků víc než před facebookovou výzvou.
V době oběda je momentálně výhodné mít rezervaci. Některé lidi už museli zklamat, že pro ně nemají místo. Jedna slečna se ve čtvrtek odpoledne dokonce najedla v tureckém sedu ve výloze.
Ostatně ve výlohách vidí Markéta Šulcová potenciál. Ráda by našla zájemce, kteří by si je pronajímali pro reklamu. „Nám by tím vznikl stálý měsíční příjem, to by nám moc pomohlo. Hradili bychom tím třeba energie, nájem nebo služby,“ přeje si.
Zaměstnávají lidi s jakýmkoliv postižením
Kromě Marušky pracuje v kavárně například i 29letý Tomáš, který trpí těžkou epilepsií a mentální retardací, nebo 24letá Veronika se zrakovou a metabolickou vadou.
„Na rozdíl od ostatních kaváren či podobných sociálních podniků jsme jiní v tom, že zaměstnáváme lidi s veškerými handicapy, co si můžete představit. Nejčastějšími jsou formy autismu, Downova syndromu a potom různá kombinovaná postižení,“ říká majitelka.
Lidé, kteří mají nejtěžší postižení, mají na starost skládání ubrousků či ořezávání pastelek. Další pracují v kuchyni, kde vypomáhají s mytím nádobí nebo krájením zeleniny. A někteří se pohybují na place. „Buď mohou obsluhovat sami, nebo mají asistenci,“ dodává Šulcová. Například Marušku, když roznáší kávu nebo píše objednávky, neustále doprovází asistent.