Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavanův úřad byl rájem pro úplatky

  0:01aktualizováno  0:01
Je to skoro sázka na jistotu: ať se podíváte na jakoukoli významnější zakázku na ministerstvu zahraničí z Kavanovy éry, až na výjimky se ukáže, že s ní není něco v pořádku. Všechny mají společné jedno: jsou předražené, často až o desítky milionů. Vysvětlení, proč to tak je, nabízí policie. Ta už rozdala první obvinění kvůli přesvědčení, že se zakázky na ministerstvu prostě kupovaly.

Jenže u málokteré zakázky se dá říct, že byla od počátku nezákonná. Naopak. Na ministerstvu totiž existoval důmyslný systém, kterým se zakázky přidělovaly. Na první pohled nenapadnutelný, při bližším prozkoumání jasný: vytvářel ideální prostor pro korupci.

Výsledek je, že stát za čtyři roky Kavanova ministrování vyhodil oknem desítky, ne-li stovky milionů (policie dokonce pracuje se sumou dvě stě milionů). A u některých zakázek se to už nedá vrátit.

"Snažíme se zachránit peníze, které se ještě zachránit dají. To ostatní je historie, nepěkná. Ale je to práce spíš pro policii," říká generální sekretář ministerstva Vladimír Zavázal. 

Chcete koupit zakázku? Volejte "zamini"
Způsob, jakým se na ministerstvu zahraničí rozhodovalo o veřejných zakázkách, nahrával korupci. Jako klíčové se ukazuje to, že o soutěžích rozhodovala vždy stejná skupina lidí.

Generální sekretář Pavel Jaroš (před ním Karel Srba), Kavanova pravá ruka Helena Opolecká, ředitel finančního a investičního odboru Aleš Šatánek, šéfové knihovny a výpočetního střediska. Tito lidé měli pod palcem zakázky. Záda jim pak "kryla" najatá firma Certos, která pro formu výběrová řízení organizovala.

"Potíž byla v tom, že to nebyly klasické soutěže. Chodilo to tak, že se oslovilo jen pět firem a udělala se jakási pseudosoutěž, kde se spočítaly body z objektivních, ale i subjektivních parametrů. Matematicky se tak dala soutěž nastavit tak, aby vyhrála konkrétní firma," říká nový generální sekretář Vladimír Zavázal, kterého ministr Cyril Svoboda pověřil, aby prozkoumal zakázky z minulosti.

Do tendrů se tak logicky nemohly přihlásit všechny firmy, takže chybělo konkurenční prostředí. Co se dělo dál, popisuje bývalý Kavanův náměstek Jan Winkler: "Stávalo se, že vítězi soutěže byly vnucovány další firmy jako dodavatelé.

Prvním krokem proto bylo maximální navýšení rozpočtu na akci, aby například rekonstrukce stála více peněz. Ve finále byl vítěz informován, že musí část zakázky svěřit dalším dodavatelům." Obecné věty lze doložit konkrétními příklady.

Ministerstvo v minulých měsících chystalo rekonstrukci ambasády v estonském Tallinnu. "Všichni tu věděli, že má vyhrát firma PS-Sprint, ale že je tu snaha je přitlačit, aby do toho šli společně s firmou Block," uvedl pracovník investičního odboru ministerstva.

Šéf představenstva PS-Sprint Milan Zábojník tuto verzi potvrdil: "Přišel za mnou pan Sitár z firmy Block a výsledek toho jednání byl, že mi bylo jasné, že když je nevezmeme jako subdodavatele, zakázku nedostaneme." (Jiří Sitár je mimochodem už obviněn z korupce kvůli jiné zakázce, kterou v Černínském paláci získala firma Block.)

Generální sekretář Zavázal kvůli pochybnostem zakázku na ambasádu v Tallinnu zrušil: "Podařilo se to naštěstí chytit včas, škoda nevznikla."

Spolupráce ministerstva s výše zmíněnou firmou Block potvrzuje i Winklerova slova o navyšování rozpočtů. Block měl pro úřad opravit ambasádu v Záhřebu.
"V nabídce byla uvedena cena 35 milionů, a pak byla zničehonic podepsána smlouva na 98 milionů. Co to je?" podivoval se nedávno ministr Svoboda.

Zakázka je nyní pozastavena a ministerstvo vyjednává s firmou o snížení ceny. Úředníci ministerstva, odpovědní za rekonstrukce v zahraničí, přitom neměli velký problém s tím, aby svým kolegům vysvětlili, proč je nutné rozpočty navýšit: bezpečnostní zájmy.

"Byl to nejčastější argument, který se vlastně nedá nijak zpochybnit. Byl jsem u toho, když bývalý šéf oddělení utajovaných skutečností prohlásil: Tuhle zakázku na výpočetní techniku musíme zvednout z bezpečnostních důvodů. A hotovo," uvedl Winkler.

Někteří úředníci se navíc snažili hledat i jiné kličky, jak cenu "vyšponovat" co nejvýše. "Bývalý šéf odboru Šatánek mě nutil, abych připravil nový typ smluv, v nichž by bylo automatické navýšení takzvaných víceprací o deset procent. Bez ohledu na to, jestli je firma prostaví, nebo neprostaví. Řekl jsem, že to je tunelování rozpočtu a že to neudělám," říká Pavel Kubín, který byl záhy nato z investičního odboru přeřazen na méně důležitý post.

Co na to Šatánek, není známo. Cyril Svoboda ho odvolal z funkce a od té doby Šatánka nikdo neviděl. Ani doma není k zastižení.

To, co si lidé z ministerstva jen šuškali po chodbách, řekla nahlas policie: Zakázky provázela korupce. Například za nadhodnocenou rekonstrukci ambasády v Záhřebu policie zahájila stíhání pro pětimilionový úplatek. Firma Block ovšem jakoukoli verzi úplatků popírá a tvrdí, že pokud její - dnes už bývalý - zaměstnanec někoho korumpoval, bylo to jeho kapsy.

Generální sekretář Zavázal k tomu diplomatický říká: "Chápu, že navyšování cen asi nebylo jen tak do vzduchu." Jan Winkler je konkrétnější: "Šéfové některých firem, kteří byli ochotni mluvit, přiznávali, že pětiprocentní provize pro úředníky ministerstva byly běžné. Dozvídal jsem se to proto, že ti lidé si mysleli, že s tím něco dokážu udělat. Ale po mém ochodu z ministerstva jsem na to neměl žádné páky."

Ředitel jedné ze stavebních firem, která s ministerstvem spolupracovala, existenci provizí potvrdil. Trval však na anonymitě. "Bylo nám řečeno, že to k tomu patří, a bez toho nemáme šanci. Vím ale, že pět procent nebyl horní strop."

Generální sekretář Zavázal je k firmám smířlivý, byť uplácely. "To nebyla jejich chyba. Chyba byla tady na ministerstvu. Firmy věděly, že pokud na tu hru nepřistoupí, prostě mít zakázky nebudou."

První obvinění za korupci už padla, policie vyšetřuje stejné podezření u dalších zakázek. Ministerstvo se snaží minimalizovat ztráty. To však jde jen u těch soutěží, které je možné stopnout. A miliony, o které stát přišel v případech, které už zastavit nejdou? "U těch možná zkonstatujeme, že byly drahé a neměly být tak drahé, ale co si na tom vezmeme...," krčí rameny Zavázal.

Jan Kavan dnes sedí v New Yorku a zatím nic vysvětlovat nehodlá: "Měli bychom se držet presumpce neviny. Počkejme si, až se celá věc prošetří. Od počátku jsem říkal: Prošetřit co nejpřísněji. Až budeme znát výsledky, pak je správné se zabývat tím, jakou kdo měl politickou odpovědnost za to, že umožnil to, k čemu dojde šetření."

Helena Opolecká je s Kavanem v New Yorku a na vzkazy zanechané na mobilním telefonu nereagovala. Další lidé odpovědní za zakázky veškerá pochybení odmítají.

Černínský palác v Praze, sídlo českého ministerstva zahraničí

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz