Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavanův sponzor je odhalen

aktualizováno 
To, co si přál místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kavan utajit, bylo odhaleno: jeho loňskou senátní kampaň zčásti financoval podnikatel Jaroslav Faltýnek, bývalý místopředseda představenstva firmy Tchecomalt Group, spadající pod zkrachovalou Investiční a Poštovní banku. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby Kavan sponzora nezapíral a nehrozila České republice kvůli němu další mezinárodní arbitráž.

Hlavní akcionář, nizozemský fond Lento Investment se totiž hodlá soudit o svůj stamilionový majetek, o který přišel kvůli konkurzu, jejž vyhlásilo představenstvo Tchecomaltu. Kavan je tak kvůli finanční podpoře v kampani (která mu nakonec křeslo senátora nezajistila) osobně zaangažován ve sporu, jenž může mít zanedlouho z pozice své vládní funkce na starosti.

Okolnosti loňského krachu společnosti navíc prošetřuje i policie, která zároveň zkoumá podezření z vytunelování firmy jejím bývalým managementem. Zajímá se i o to, zda peníze z Tchecomaltu neplynuly politikům.

Informaci o sponzorování Kavanovy kampaně jedním z šéfů Tchecomaltu získala MF DNES už před několika měsíci z několika bankovních zdrojů i od lidí z ministerstva zahraničí. Teprve nyní ji přiznal i Faltýnek. "Přispěl jsem na jeho kampaň.
Bylo to z mých zdaněných peněz," řekl Faltýnek, který je i členem prostějovského zastupitelstva za ČSSD.

Faltýnek tvrdí, že si nepamatuje, kolik Kavanovi zaplatil. Kavanova kampaň na Prostějovsku stála zhruba šest set tisíc. ČSSD každému kandidátovi přispěla dvěma sty tisíci. Zda rozdíl připadá pouze na Faltýnkův dar, anebo Kavana obdarovávali i jiní, není jasné. Politici totiž nejsou povinni své sponzory ze senátní kampaně nikde zveřejňovat. A ministr Kavan na tyto otázky odpovídat odmítá.

MF DNES zaslala ministrovi otázky ohledně sponzoringu jeho kampaně elektronickou poštou na ministerstvo zahraničí již 8. října. Ani přes dvě urgence odpovědi nedošly. Teprve v senátním zahraničním výboru minulý týden bylo možno Kavanovi přímo položit tuto otázku: Kolika penězi vám přispěl Jaroslav Faltýnek?

"Pan Faltýnek mi ničím nepřispěl," odpověděl stručně Kavan. Před senátními volbami loni v listopadu v místním Prostějovském týdnu uvedl, že kromě příspěvku ČSSD si kampaň platí ze svého. Podnikatel Faltýnek potvrdil něco zcela jiného.
Kromě finančního příspěvku od Faltýnka existuje podezření, že se na Kavanově kampani mohl podílet i Tchecomalt jako firma.

Prostějovská policie potvrdila, že podezření z finančního napojení Tchecomaltu na politiky prověřuje. "Pracujeme i na této variantě," řekl kriminalista Oldřich Bureš.
Faltýnek za bývalé představenstvo Tchecomaltu popřel, že by o něčem takovém věděl.

"Slyším to od vás poprvé. To, že jsem já přispěl na Kavanovu kampaň, nemá s Tchecomaltem nic společného," uvedl Faltýnek. O toku peněz od sponzorů má podle všeho informace jen Kavan. Dokonce ani straničtí kolegové z prostějovské ČSSD nebyli do těchto záležitostí zapojeni.

"Věci týkající se peněz si zajišťoval pan Kavan sám. Do toho nikdo nenahlížel," potvrdila jeho bývalá senátorská tajemnice Marcela Skácelová. Rovněž předseda prostějovské ČSSD Josef Švec uvedl: "Tyhle věci se odehrávaly jen na účtu pana Kavana. Pokud mu někdo peníze dával, tak rozhodně ne přes stranické konto.
A ani se mu nedivím: aby o tom někdo věděl, tak to by byla jeho politická sebevražda."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Najdete na iDNES.cz