Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan: Rozvědka mi v resortu rozesela lidi

  14:24aktualizováno  14:24
Pozvání na on-line rozhovor přijal předseda Valného shromáždění OSN a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. Čtenáři se především zajímali o osobu Karla Srby, kterého do resortu zahraničí přivedl právě Kavan. Srba, bývalý sekretář ministerstva zahraničí a agent vojenské rozvědky, je s dalšími třemi lidmi podezřelý z přípravy vraždy reportérky MF DNES Sabiny Slonkové. Proč jste dopustil, že vojenská rozvědka rozesela svoje lidi po vašem úřadě? ptal se jeden ze čtenářů. "Nemám právo rozhodovat o tom, kam vojenská rozvědka ´rozeseje´ své lidi. Myslíte, že jsem měl radost, že mi nasadili lidi na mé mnisterstvo?" odpovídá Kavan.Odpovědi Jana Kavana najdete ZDE.

"Myslíte, že mi sdělili o koho přesně jde a jaké má úkoly či že se mne dokonce ptali na názor? Chápu, že vojenská rozvědka má samozřejmě zájem mít své lidi v zahraniční službě, zvláště v některých citlivých oblastech. To je zájem státu," dodal pro čtenáře iDNES.

Kavan: V OSN zůstanu
Prezident Havel Kavana v souvislosti se Srbovým případem nepřímo vyzval, aby zvážil své setrvání v OSN. "Považuji za absurdní, aby byl bývalý zaměstnavatel zodpovědný za činnost svých bývalých zaměstnanců," reagoval pro iDNES Kavan.

Bývalý ministr Jan Kavan svůj post v i přes výzvu Václava Havla opustit nehodlá. "Výzva pana prezidenta mne značně překvapila," přiznal iDNES v telefonickém rozhovoru z New Yorku.

Kavan znovu zdůraznil, že s nejnovější Srbovou aférou nemá nic společného. "Nevidím důvod, proč by za to měli trpět někteří lidé, já nebo jiní z jeho bývalých nadřízených, kteří s touto aktivitou pana Srby neměli nic společného," uvedl.

Připustil, že byla chyba, když Srbu před lety vůbec přijal. "Retrospektivně vnímám jako chybu, že jsem přijal Karla Srbu na ministerstvo zahraničních věcí. Ale v době, kdy byl přijímán na vedoucího sekce provozní, tak dělal dojem, že těm provozním věcem vskutku rozumí."
 
Srbu Kavan přivedl jako garanta akce Čisté ruce na ministerstvu zahraničí. Srbovou největší aférou byl nevýhodný pronájem Českého domu v Moskvě, zapleten byl i do kauzy Štiřín. Před rokem a půl musel Srba z Černínského paláce odejít. "Od té doby o něm nic nevím," prohlásil Kavan.
 
Je připraven pomoci k objasnění aféry a spojí se s ministrem vnitra Stanislavem Grossem.

Aktuálně: Kavan chce nejpřísnější prověrku

Rozhovor Jana Kavana pro iDNES

* Jak se zachováte na nepřímou výzvu pana prezidenta, abyste opustil funkce předsedy Valného shromáždění OSN?
Výzva pana prezidenta mne značně překvapila. Nerozumím dobře jeho odkazu na mé zvláštní vazby a personální politiku. Uznávám, že retrospektivně bylo chybou zaměstnat Srbu na ministerstvu, ale ani při přijímacím kolečku nebyly vzneseny žádné pochybnosti. Jakmile se začala vyšetřovat aféra kolem Českého domu, sám nabídl rezignaci a odešel. Proto jsem jeho krok tehdy ocenil.

Od té doby o něm nic nevím. Považoval bych za absurdní, aby byl bývalý zaměstnavatel zodpovědný za činnost svých bývalých zaměstnanců. A k mým kontaktům? Právě pomocí přátel jsem pomáhal Chartě a politickým vězňům k jejich medializaci. A to pan prezident ví.

* Myslíte, že máte důvod o rezignaci vůbec přemýšlet?
Musím se přiznat, že když jsem četl vyjádření pana prezidenta, tak jsem se zeptal: Mám to vůbec zapotřebí? Uvědomil jsem si, kolik bude funkce v OSN obnášet práce. Na druhou stranu celý den dostávám velkou podporu od představitelů OSN, takže bych nechtěl zklamat jejich očekávání.

* Uznáváte, že jste měl jako ministr zahraničí odpovědnost za chování svého generálního sekretáře?
V době, kdy Srba pracoval jako generální sekretář a já byl jeho zaměstnavatelem, byl jsem svým způsobem za jeho chování zodpovědný. Vím, po válce je každý generál, nyní bych ho ale už asi nezaměstnal. 

* Můžete prozradit, kdo vám Karla Srbu doporučil?
Doporučilo mi ho více lidí. Jednak z prostředí, v němž dříve pracoval, jednak lidé ze stranického prostředí. Mimo jiné i Miroslav Šlouf.

* Věděl jste o jeho minulosti? Stýkal jste se s ním mimo úřad?
Jeho minulost jsem znal pouze z životopisu. Především to, že přišel z ministerstva zdravotnictví. Víc jsem o něm nevěděl. Nebyl však mou pravou rukou, jak se píše v tisku, ani nebyl mým nejbližším spolupracovníkem. Těmi byli mí náměstci. Výjimkou několika málo pracovních obědů jsem se s ním mimo úřad nestýkal, neměl jsem k tomu důvod.

Havel: Kavan by měl myslet na rezignaci
Prezident Havel si ale myslí něco jiného: "Po všech svých zkušenostech z dávné i nedávné minulosti s Janem Kavanem, s jeho zvláštními vazbami a personální politikou, by bylo na místě, aby se zamyslel nad svou způsobilostí vykonávat některé z funkcí," píše Havel v prohlášení.

Havel je podle sdělení Hradu přípravou vraždy Sabiny Slonkové šokován a zhrozen.

"Měla se stát obětí nájemné vraždy, do které je zapleten i bývalý vysoký úředník ministerstva zahraničních věcí," zdůrazňuje Havel.

Doufá, že případ bude důsledně vyšetřen. "Věřím, že veřejnost bude seznámena se závěry vyšetřování a pachatelé budou potrestáni podle zákona," dodává.

Zieleniec: Kavan by měl odstoupit
Prezident Havel nezůstal ve výzvě k odpovědnosti Jana Kavana za čin svého bývalého nejbližšího spolupracovníka osamocen.

Že by měl Kavan v souvislosti s přípravou vraždy redaktorky MF Dnes odstoupit prohlásil už před ním exministr zahraničí Josef Zieleniec.

"Já jenom doufám, že bude natolik soudný, že odstoupí z funkce předsedy Valného shromáždění. Pro Českou republiku by bylo katastrofou, kdyby její reprezentant, předseda Valného shromáždění, byl tímto způsobem zapleten do této ošklivé věci," uvedl Zieleniec.

Svoboda: Chci mluvit s Kavanem i Špidlou
Ministr zahraničí Cyril Svoboda hodlá o případu Karla Srby, obviněného z přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, hovořit se svým předchůdcem Janem Kavanem i s premiérem Vladimírem Špidlou.

"Chci o této věci mluvit s Janem Kavanem, protože je mimo republiku. Jakmile se vrátí, je dobré o tom mluvit nejen s ním, ale i s předsedou vlády, protože je to velmi závažná věc," řekl Svoboda.

Ministr zahraničí dodal, že do doby, než si promluví s někdejším Srbovým nadřízeným, nebude se vyjadřovat k možné Kavanově odpovědnosti.

Někteří představitelé sociální demokracie soudí, že v kauze Karla Srby může jít o zpravodajskou hru, která má zdiskreditovat někoho zcela jiného, například bývalého ministra zahraničí Jana Kavana.

Policie našla u Srby zbraně a 30 milionů

Můj muž je nevinen, říká manželka Srby

Strach nemám, tvrdí najatý vrah

Proč se bát úředníka Srby(článek o "špinavých rukou" Karla Srby)

Jak vysoko zvedl laťku úředník Srba

Deset dní jsem byla mrtvá

Slonkovou dělily od smrti hodiny(vše o kauze)

David: Je to zpravodajská hra
Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David řekl, že Srbu zná už sedm let. Považuje ho za inteligentního člověka a je proto přesvědčen, že jde o zpravodajskou hru.

Dospěl k tomu poté, co se dozvěděl více informací o případu. "Pro mě to není dost věrohodné. Hlavně nemá motiv," uvedl David, který je soudním znalcem v oboru psychiatrie.

Srbovi by podle Davida vražda Slonkové nijak neprospěla a byl by také vzhledem k tomu, co o něm zveřejnila, prvním podezřelým. Kauza má podle jeho mínění diskreditovat Kavana a jeho lidi.

Součková: V ČSSD už Srba nemá žádný vliv
V minulosti byl Srba v těsném styku s šéfem premiérových poradců Miroslavem Šloufem. Pomáhal mu podle Zdeňka Šarapatky, který byl ve Šloufově týmu, i při senátní volební kampani.

Vliv těchto lidí v ČSSD je však nyní podle místopředsedkyně Marie Součkové nulový. "Nejlépe to dokumentuje, jak se o nich vyjádřil premiér Vladimír Špidla," uvedla. Ten několikrát v médiích zdůraznil, že se Šloufem a jeho lidmi nepočítá.

Kavan byl zvolen jako osobnost, říká Špidla
Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) tvrdí, že jeho strana nemůže s Kavanovou funkcí nic dělat a ani nic dělat nehodlá.

"Valné shromáždění OSN zvolilo Jana Kavana. Zvolilo ho jako osobnost a nikoli jako zástupce České republiky. Sociální demokracie nemá prakticky žádnou možnost se jakkoliv vyjadřovat k této situaci nebo ji jakkoli ovlivňovat," řekl Českému rozhlasu Špidla.

Naproti tomu pracovník kanceláře ministra vnitra Zdeněk Šarapatka, který pracoval na Úřadu vlády a několikrát se tam podle vlastních slov potkal s Karlem Srbou, se domnívá, že by Kavan své setrvání ve funkci v OSN zvážit měl.

"Charakterové vlastnosti pana Srby se nemohly změnit ze dne na den. To znamená, že když byl generálním sekretářem na ministerstvu zahraničních věcí, měl nepochybně v sobě stejné psychologické prvky jako v této době," říká muž, který přispěl k odhalení autora dokumentu Olovo, který měl zdiskreditovat Petru Buzkovou (ČSSD).

"Pokud ministr zahraničí zaměstnával takového člověka, je otázka, zda se nebude obklopovat podobnými lidmi i ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN," dodal Šarapatka.

Srba mohl být i za dalšími kauzami, míní Zieleniec
Zieleniec doufá, že policie obnoví také vyšetřování dalších kauz, v nichž někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí figuruje.

Podle Zieleniece zřejmě sehrál roli i v případě nálezu odposlouchávacího zařízení v Konferenčním centru Štiřín. Zieleniec kvůli tomuto případu podal trestní oznámení,
policie ho ale odložila.

"Různé věrohodnosti nasvědčují o roli pana Srby," řekl Zieleniec. "Jsem přesvědčen, že šetření této kauzy, teď už s naléhavostí danou závažností případu pokusu o nájemnou vraždu, může odhalit mnohé další věci. Že svědci, kteří byli zastrašováni prokazatelně v těchto předchozích případech, teď snad promluví."

Pozvání na on-line rozhovor přijal předseda Valného shromáždění OSN a bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. Čtenáři se především zajímali o osobu Karla Srby, kterého do resortu zahraničí přivedl právě Kavan. Srba, bývalý sekretář ministerstva zahraničí a agent vojenské rozvědky, je s dalšími třemi lidmi podezřelý z přípravy vraždy reportérky MF DNES Sabiny Slonkové (31. července 2002).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz