Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan: Rezignovat nehodlám

  15:48aktualizováno  15:48
Chtějí mne zdiskreditovat, odstoupit nehodlám. Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan se z New Yorku poprvé vyjádřil ke své aféře se skartovanými dokumenty. "Mám dojem, že jde o další pokus zkreslenými informacemi zdiskreditovat mou osobu v očích české veřejnosti," uvádí v dopise, který má iDNES k dispozici.

V neděli vyšlo najevo, že bývalý ministr zahraničí bez jakékoli dokumentace skartoval na 400 tajných materiálů.

ODS žádá jeho odchod ze všech funkcí. Součaný šéf diplomacie Cyril Svoboda prohlásil, že jeho předchůdce zdiskreditoval ČR.

Svoboda: Kavan nesmí k tajným informacím
Svoboda (KDU-ČSL) už vůči Kavanovi (ČSSD) učinil první kroky. Zakázal české misi při OSN, aby mu poskytovala jakékoli tajné informace.

"Jan Kavan podepsal prohlášení, že po prostudování skartoval spisy, které byly vedeny v režimu vyhrazené, důvěrné a tajné. Od roku 1999 až do roku 2002 šlo celkem o 385 jednacích čísel. Tato prohlášení nejsou pravdivá," řekl novinářům Svoboda.

Podle informací ČTK je možné, že se tajné spisy takříkajíc ztratily, a Kavan místo aby po nich nechal pátrat, jednoduše podepsal prohlášení, že byly skartovány.

Asi dvě třetiny z dokumentů, které Kavan odepsal jako skartované, se našly. Zbytek zmizel.

Mezi ztracenými dokumenty jsou například šifry velvyslanců, ale třeba i materiály NATO.

Kavan: Jsem úspěšný, někdo mě chce očernit
Podle Kavana byla kampaň proti němu vedena několikrát. Připomíná například vydání svazku o jeho spolupráci s StB s názvem Kato. "Nezávislý soud přitom konstatoval, že svazek neobsahuje žádný důkaz," konstatuje Kavan.

"Můj úspěšný výkon zahraniční politiky na MZV měl být mimo jiné zamlžen aférou Český dům, i když jsem s ní kromě jednoho podpisu neměl nic společného a dodnes nebyl nalezen jediný důkaz, že by stát skutečně přišel o jakékoliv peníze," píše dále Kavan.

Také své předsednictví ve Valném shromáždění považuje Kavan za úspěšné. "Úspěšné české předsednictví OSN má být zamlženo mou údajnou skartací stovek tajných materiálů. Není přinejmenším zarážející, že z tisíců bezpečnostních prověrek jsou náhle médiím poskytnuty neúplné a zkreslené informace, a to z šetření, které se teprve rozbíhá?" ptá se Kavan.

S informacemi o dalším Kavanově skandálu přišel v neděli předseda sněmovní komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky Jan Klas (ODS). Na Kavanovo protiprávní jednání upozornilo samo ministerstvo zahraničí. Informovalo o něm NBÚ, které Kavana prověřuje na druhý nejvyšší bezpečnostní stupeň - tajné.

Prověrka pokračuje
Kavan za chybu zaplatil okamžitě: Ministerstvo zahraničí mu ihned odebralo certifikát prověrky "vyhrazené".

"S panem Kavanem jsme zahájili správní řízení. To stále probíhá," řekla iDNES mluvčí NBÚ Alena Čechová.

Kavanova prověrka na stupeň tajné podle Čechové stále pokračuje. "Zatím jsme obeslali všechny úřady včetně policie, které se k prověrce musejí vyjádřit. Skartace materiálů na ministerstvu je pouze jedna z věcí, která ve finále může o vydání či nevydání prověrky rozhodnout. "

Špidla: Počkejme si na závěry
Premiér Vladimír Špidla požádal o stanovisko ke Kavanovu případu NBÚ. Na dotaz novinářů, zda si Kavan na nynější postup ministerstva zahraničí stěžoval, Špidla uvedl, že o tom spolu hovořili.

Špidla údajně Kavana vyzval, aby vyčkal na výsledek oficiálního šetření, případně své námitky poskytl NBÚ. "Váha toho pochybení není zřejmá," řekl premiér novinářům.

"Samozřejmě, že ten případ budu dále sledovat a požadovat vypracování souhrnné zprávy," zdůraznil. Kauzu podle něj nelze zlehčovat, ale ani přeceňovat.

Kavan na ministerstvu skončí
Kavan je šéfem Valného shromáždění OSN a zároveň je i zaměstnancem ministerstva zahraničí. Tím zůstává i přesto, že nesplňuje základní podmínku v práci pro Černínský palác - tedy nemůže se seznamovat s tajnými dokumenty.

Toto oprávnění musejí mít přitom všichni zaměstnanci Černínského paláce, od číšníků po náměstky ministra zahraničí.

Pokud by Kavan nebyl oficiálně zaměstnán na ministerstvu, nemohlo by mu proplácet letenky při cestách mezi New Yorkem a Prahou. "Respektujeme že Jan Kavan je předsedou Valného shromáždění OSN. Jeho pracovní poměr skončí ke skončení jeho působení v OSN," dodal Svoboda.

Klas ale míní, že Kavan už nemohl republiku zdiskreditovat víc, a žádá jeho okamžitou rezignaci na všechny veřejné funkce.

"Jediné řešení je Kavanova abdikace na funkci předsedy Valného shromáždění OSN i složení mandátu poslance. Je už léta prověřován a neustále nás vodí za nos. Je to nedůvěryhodná osoba," soudí Klas.

"V jakých šuplících dnes leží zbytek tajných materiálů, jak s nimi hodlá naložit?" ptá se Klas. "Nerad dramatizuji, ale bojím se o bezpečnost tohoto státu i ztráty důvěry našich spojenců v NATO."

Nic jsem neporušil, tvrdí Kavan
Kavan ve svém prohlášení konstatuje, že neporušil žádné své povinnosti. "Pokud byly nějaké spisy skartovány, byly to výtisky multiplicitních spisů určených pro mou informaci. Ostatní výtisky těchto spisů zůstaly zachovány, pokud příslušné orgány nerozhodly jinak."

Šéf VS OSN v dopise také říká, že se ke kauze nebude dále vyjadřovat. "Chceme-li žít v právním státě, je třeba respektovat výsledky šetření a do té doby se chovat zdrženlivě. Proto nebudu celou záležitost do dokončení šetření, které bylo teprve zahájeno, nadále komentovat."

Výzvu poslance ODS Jana Klase, aby rezignoval, považuje Kvan za nepatřičnou. Dodává, že v OSN nezastupuje Česko, ale všechny členské státy Valného shromáždění.

Věc vyšetřuje NBÚ
Svoboda odmítl spekulovat o tom, zda se tak stalo záměrně, či šlo o "pouhou" nedbalost.

"To jsou věci, které nemohu říci. I když mám určité podezření. To má člověk v hlavě," uvedl pouze. Celou záležitost podle něj musí prověřit Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který už na ministerstvu zahájil kontrolu.

Jak se provádí skartace
Tajné materiály musejí být skartovány tak, že se o nich vede záznam, které dokumenty se ničí a kdo o tom rozhodl. Nic takového však na ministerstvu zahraničí nefungovalo.

"Žádná komise u ničení tajných spisů neasistovala," říká předseda komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky (BIS) Jan Klas. Nelze tedy spolehlivě říci, zda údajně zničené dokumenty byly opravdu zničeny.

"Pak mohu mít velmi vážné obavy, zda 'zničené tajné dokumenty' byly opravdu zničeny. Zda je nemá někdo schované. Anebo ještě hůře - zda už nejsou někde, kde nemají být," varuje místopředseda ODS Petr Nečas.

Oba poslanci požadují okamžitý Kavanův odchod ze všech veřejných funkcí, protože už dlouho kompromituje kredit Česka.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz