Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan přiznal další chyby

  22:48aktualizováno  22:48
Praha - Týden po vypuknutí aféry s pronájmem Českého domu v Moskvě začíná ministr zahraničí Jan Kavan couvat. Kavan v neděli prvně přiznal, že krajně nevýhodnou nájemní smlouvou mezi ministerstvem a firmou Hotel Český dům byly porušeny interní předpisy jeho úřadu. Připustil také, že ministerstvo začalo na předání hotelového komplexu do rukou soukromé společnosti pracovat dříve než v říjnu minulého roku. K rezignaci na post ministra se však nechystá. "Nezvažuji demisi," řekl Kavan, když s pomocí mluvčího Aleše Pospíšila po debatě v televizi Nova prchal před novináři.

JAN KAVAN SLÍBIL FIRMĚ
I PRODEJ BUDOVY

"Ministerstvo zahraničních věcí se výslovně zavazuje, že v případě rozhodnutí o prodeji nemovitosti hotelového a ubytovacího komplexu Český dům Moskva tuto nabídne ke koupi společnosti Hotel Český dům a.s. Strany se výslovně dohodly, že kupní cena nemovitosti bude stanovena průměrem cen zjištěných na základě znaleckých posudků vypracovaných dvěma nezávislými odhadci. Lhůta pro splatnost kupní ceny je minimálně jeden rok od uzavření kupní smlouvy o prodeji nemovitosti."
Zdroj: smlouva s firmou Hotel Český dům, uzavřená 21. 11. 2000

Kavan přesvědčoval Baštu, aby smlouvu podepsal
Ještě v prosinci Kavan přesvědčoval velvyslance v Moskvě Jaroslava Baštu, který odmítl podepsat dodatek smlouvy, aby svůj názor změnil. "Řešení dané smlouvou je řešením konečným a za současných okolností podle mého názoru i nejlepším," tvrdil Kavan o smlouvě velvyslanci.

Počátkem března ve sněmovně ujišťoval poslance, že s pronájmem Českého domu není problém, protože jej za "správný" označil právní odbor jeho úřadu a námitky nemělo ani ministerstvo financí. (Nic z toho přitom nebyla pravda, odpovědní právníci ministerstva zahraničí se o smlouvě dozvěděli z novin, pracovníci ministerstva financí oficiálně nikomu stanovisko neposkytovali.)

Kavan: došlo k porušení směrnic úřadu
V neděli už Kavan připustil: "Požádal jsem generální inspekci ministerstva, aby prošetřila, zda nedošlo k porušení vnitřních předpisů ministerstva zahraničních věcí. První indikace jsou, že k porušení některých našich předpisů došlo." Už ve středu Kavan přiznal, že smlouva má i formální nedostatky, které bude muset jeho úřad napravit. Kavan uvedl, že o pronájmu Českého domu jeho resort jednal od léta, a nikoli od října, jak původně tvrdil. I tak Kavan říká: "Netvrdím, že ministerstvo zahraničí je jakýmsi expertem na věci finanční, čili my jsme se pohybovali v jakési právní tmě."

Dobrovský: Kavana jsem varoval

Poslední výroky ministra zahraničí Jana Kavan v kauze Český dům ukazují, že on odpovědnost necítí, a pokud někdo udělal chybu, tak jeho podřízení. Je však zřejmé, že Kavan měl s dostatečným předstihem informace o porušování mezinárodních úmluv v Moskvě, a měl dokonce i návrh, jak tomu zamezit. Neudělal vůbec nic.

"I ode mne pan ministr Kavan dostal informace, jak naložit s Českým domem, který byl součástí zastupitelského úřadu, abychom se vyhnuli konfliktům s Vídeňskou úmluvou. Nijak nereagoval," řekl v neděli bývalý velvyslanec Luboš Dobrovský, který z Moskvy odešel už před rokem. Podobné varování Kavanovi adresoval i Dobrovského nástupce Jaroslav Bašta, a to loni v prosinci. Opět bez úspěchu.

Dobrovský původně ministrovi navrhl, aby byl lukrativní hotelový komplex v centru Moskvy vyňat z takzvané exteritoriality, tedy aby tak nepožíval diplomatické imunity a fungoval jako normální akciová společnost, která nemá nic společného se zastupitelským úřadem. Toto řešení by však znamenalo, že provozovatel domu by nemohl využívat výsad diplomatů, jako je nákup zboží bez zaplacení cla a daní.

Přesně tuto výhodu získala společnost Hotel Český dům, které Kavan svěřil celý komplex do pronájmu. Firmu už loni v červenci založili lidé z managementu Českého domu, kteří byli zaměstnanci zastupitelského úřadu. Šéf firmy Stanislav Brei byl například v hodnosti atašé a využíval výsad plynoucích z červeného pasu - například nekontrolovaného přejezdu státních hranic.

Když nakonec Kavan nedal na varování a svěřil Český dům soukromé firmě (která není v Rusku registrována) do pronájmu, upozorňoval ho Bašta, že jde o kolizi s Vídeňskou úmluvou. Ta zakazuje podnikání na diplomatické půdě. Kavan mu tehdy odpověděl: "Porušování Vídeňské úmluvy je zcela jistě závažným problémem, který však nevzniká okamžikem zahájení účinnosti smlouvy se společností Hotel Český dům. Naopak, tento problém má bohužel dlouhodobý oboustranný charakter a z naší strany za něj lze zjevně považovat i některé činnosti provozované Správou českých center, obchodně-technickým střediskem Čertanovo a Zdravotnickým centrem, které podle našich informací rovněž poskytuje některé služby na komerční bázi. Vaše obavy zahrnující pouze činnost Českého domu se tedy v daných souvislostech jeví jako irelevantní." Jinými slovy Kavan říká: Vídeňskou úmluvu porušujeme běžně, tak proč zrovna u Českého domu by to mělo vadit.

Po celý minulý týden přitom Kavan jakékoli porušení této úmluvy důrazně popíral. "Jakmile se porušení úmluvy prokáže, vyvodím z toho důsledky. Zatím žádné takové informace nemám," řekl naposledy ve středu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby odsouzený člen vlády rezignoval

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády...

Studenti ve Sněmovně řešili odvolání prezidenta a vystoupení Česka z EU

Studenti (ilustrační foto)

Studenti základních škol a gymnázií nejsou spokojení se současným prezidentem ani s členstvím v Evropské unii a od...

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Najdete na iDNES.cz