Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan požádá o příspěvek na židovský hřbitov zahraničí

  12:29aktualizováno  12:29
- Náklady na zabudování židovského hřbitova do svého administrativního komplexu ve Vladislavově ulici v Praze budou nakonec o dvě třetiny vyšší, než původně odhadovalo ministerstvo kultury. Česká pojišťovna je odhaduje na sto milionů korun. Vláda však dá maximálně 45 milionů. Ministr zahraničí Jan Kavan proto požádá o pomoc zahraničí.

"My se domníváme, že by bylo správné, kdyby židovská obec náklady spojené s tímto řešením samozřejmě nějakou částí hradila.Otázkou je, do jaké míry," řekl novinářům generální ředitel pojišťovny Vlastimil Navrátil.

Ministr zahraničí Jan Kavan uvedl, že se se svou žádostí o finanční výpomoc obrátí na svou americkou kolegyni Madeleine Albrightovou. "Při těchto jednáních budu navazovat na jistý slib paní ministryně, že nám svým způsobem pomůže," řekl.

Zástupci zahraničních židovských komunit také poděkovali vládě i představitelům pojišťovny za jejich vstřícnost. Díky sklidil i americký velvyslanec v Praze John Shattuck. "Pouze jsem přivedl všechny strany k jednacímu stolu," zlehčil svůj podíl na úspěšných rozhovorech mezi vládou, pojišťovnou a Pražskou židovskou obcí.

Vyslanec vrchního izraelského aškenázského rabína Meira Laua Menachem Mendl Eckstein uzavřenou dohodu ocenil, stejně jako Berysz Rosenberg z Výboru pro ochranu evropských židovských hřbitovů. Oba však zároveň upozornili na nutnost co nejrychlejšího opětovného uložení asi 160 ostatků, které nyní zkoumají antropologové a archeologové.

Spor o hroby skončil kompromisem 
Téměř dva roky trvající spor mezi Pražskou židovskou obcí a Českou pojišťovnou o osud bývalého pohřebiště ve Vladislavově ulic středečním jednáním vlády skončil. Pojišťovna postaví plánovanou administrativní budovu, s hroby na místě staveniště se však hýbat nebude. Dosud nevyzvednuté hroby, které se nacházejí na místě bývalého dvora o rozměru čtyřicet krát deset metrů, budou zality do betonu, aby je bylo možné obestavět.

Ministr kultury Pavel Dostál včera také oznámil, že prostor pohřebiště s výjimkou pozemku, kde bude stát nová budova pojišťovny, vyhlásí za kulturní památku. To požadovala v souladu se svými náboženskými autoritami židovská komunita. "Vláda měla snahu najít kompromisní řešení ve složité situaci, kdy pojišťovna řádně získala pozemek a stavební povolení, a zároveň židovská komunita se dožadovala svých náboženských práv," řekl ministr.

Na původní místo by se měly vrátit také vyzvednuté ostatky, které byly v Národním muzeu podrobeny antropologickému výzkumu. Předseda Pražské židovské obce Jiří Daníček v této souvislosti upozornil, že je třeba ostatky co nejdříve uložit na místo. "Skutečnost, že ostatky zůstávají stále nepohřbeny, se hluboce dotýká židovského náboženského cítění a zvyklostí," uvedl Daníček. "Nějaký týden to bude muset počkat. Budeme požadovat, aby toto uložení bylo součástí přepracovaného projektu, aby se nestalo, že je pak zase budeme muset vykopávat," říká však šéf pražských památkářů Ladislav Špaček.

Česká pojišťovna vítá, že se po roce neúspěšných jednání, našlo východisko. Podle Dostála nebude nutné žádat o nové stavební povolení, stačí předělat projekt. Jeho autoři jsou však nešťastní. "Je to velká rána pro celý projekt. Třeba trafostanice a rozvody budeme muset přemístit na místa, kde budou jako pěst na oko. Z projektu vypadne třeba plánovaná restaurace, budou se muset přesunout průchody do divadla Ypsilon," říká projektant Miloslav Kolovecký.

Proto se také domnívá, že celkové náklady na změnu projektu budou vyšší než 45 milionů, které vláda poskytne. Podle Koloveckého zřejmě nebude stačit ani odhadovaných 60 milionů. "Přesněji odhad by měl být hotov už dnes," poznamenal Václav Bálek z tiskového oddělení pojišťovny. Dostál také uvedl, že uložení asi 160 kosterních ostatků zpět na pohřebiště nebude provázet žádný náboženský obřad. "Takový obřad by znamenal faktické znovuobnovení hřbitova," řekl Dostál. Místo navíc nebude po zalití betonem vůbec přístupné. "Není tam co ukazovat, jsou to jen jámy bez náhrobků," řekl k tomu už v pondělí místopředseda vlády Pavel Rychetský.

Bývalé židovské pohřebiště ve Vladislavově ulici v Praze 1

Bývalé židovské pohřebiště ve Vladislavově ulici v Praze 1

Předseda Pražské židovské obce Daníček si z okna budovy České pojišťovny prohlíží bývalé pohřebiště

Ministr zahraničí Jan Kavan hovoří se zástupci ortodoxních Židů, 30. března 2000

Ortodoxní Žid na bývalém pohřebišti na pražské Vladislavově ulici, 30. března 2000

Ortodoxní židé si prohlížejí místo starého židovského hřbitova v Praze, 30. března 2000

Ortodoxní Žid si prohlíží místo starého židovského hřbitova v centru Prahy, 30. března 2000

Ortodoxní Židé diskutují na místě starého židovského pohřebiště ve Vladislavově ulici v centru Prahy, 30. března 2000

Místopředseda představenstva České pojišťovny Milan Maděryč diskutuje se zástupci židovských organizací o osudu pražského židovského hřbitova, 30.března 2000

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz