Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan po infarktu: Cítím se dobře

  7:36aktualizováno  7:36
Český ministr zahraničí Jan Kavan pokračuje ve své pracovní návštěvě USA. V úterý večer byl propuštěn z nemocničního ošetření, které si vyžádal slabý srdeční infarkt. Při odchodu z nemocnice ujistil novináře, že se cítí dobře a newyorskou část pracovní návštěvy dokončí podle plánu. "Cítím se poněkud unaven, ale připraven pokračovat," řekl Kavan.

Podle mluvčího ministerstva Aleše Pospíšila odlétá večer Kavan do New Yorku, kde má odpočinkový den.

Kavan byl hospitalizován ihned po příletu
Ministr byl hospitalizován v noci na pondělí po příletu do Washingtonu se slabým infarktem, který diagnostikoval lékařský tým v čele s kardiologem Richardem Katzem.

Katz doplnil, že rentgenový snímek ukázal zúžení cév po operaci bypassu, kterou Kavan podstoupil loni v prosinci. Specialista proto cévy zprůchodnil.

Kavanovi se podle jeho slov dostalo výborné lékařské péče až na počáteční průtahy s nočním přijetím na pohotovost. O Kavana pečoval stejný tým, který úspěšně léčil také amerického viceprezidenta Richarda Cheneyho trpícího prakticky stejnými srdečními problémy.

"Předpokládám, že i já z toho vyjdu dobře," řekl Kavan. Lékaři mu doporučili dva dny volnějšího režimu, velmi přísnou dietu, pohyb a vyhýbání se stresu.

Ministr prodělal už tři infarkty

Kavan měl za posledních deset let opakované srdeční potíže. Podle dostupných informací prodělal již tři infarkty.

Loni v prosinci podstoupil v pražské Všeobecné fakultní nemocnici operaci, při níž mu byl voperován čtyřnásobný bypass. Z nemocnice byl propuštěn 22. prosince. Zhruba rok předtím byl hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze - Střešovicích. Lékaři mu zjistili přechodně zvýšený krevní tlak.

Část programu byla zrušena
Kvůli srdeční příhodě byl zrušen Kavanův washingtonský program, jehož jádrem bylo setkání s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem a prezidentovou poradkyní pro bezpečnostní záležitosti Condoleezzou Riceovou. Nyní se hledá nejbližší vhodný termín pro osobní setkání ministrů.

Ve čtvrtek se Kavan sejde v New Yorku s finským předsedou 55. Valného shromáždění OSN Harrim Holkerim a na newyorské City University pohovoří o České republice, rozšířené Evropské unii a transatlantickém partnerství. O hrozbě nacionalismu ve východní Evropě se zmíní v diskusi u kulatého stolu, kterou pořádá v pátek prestižní Council on Foreign Relations.

Kavanovi se v USA udělalo špatně
Po Kavanově hospitalizaci české velvyslanectví ve Washingtonu nejprve několik hodin váhalo a odmítalo neoficiální informace potvrdit s tím, že k tomu nic neřekne. Podle mluvčího ministerstva zahraničí prodělal Jan Kavan srdeční slabost.

"Jeho program na úterý byl zrušen a o jeho dalším programu se rozhodne podle diagnózy," řekl nakonec tiskový přidělenec českého velvyslanectví v USA Petr Janoušek. Jaký zdravotní problém ministra Kavana postihl však neupřesnil. 

Pospíšil později řekl, že Kavan prodělal srdeční slabost, kvůli které byl od pondělního rána hospitalizován ve Fakultní nemocnici George Washingtona.

"Ministr ráno prodělal srdeční slabost. Nešlo o nic vážného, ale díky jeho poněkud dramatické lékařské historii je zapotřebí věnovat každé, i takové srdeční slabosti maximální pozornost," řekl v pondělí Pospíšil novinářům.

V doprovodu tělesného strážce prochází český ministr zahraničí Jan Kavan hlavním vchodem Fakultní nemocnici George Washingtona ve Washingtonu. Kavan byl večer propuštěn z nemocničního ošetření, které si vyžádal slabý srdeční infarkt (16. května 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz