Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan má platit za skartace, odvolá se

  14:42aktualizováno  14:42
Exministra zahraničí a bývalého šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana stihl první problém ve funkci řadového poslance. Národní bezpečnostní úřad rozhodl, že musí zaplatit pokutu za pochybení v křesle šéfa diplomacie. "Rozhodnutí už jsme obdrželi," potvrdil iDNES Kavanův asistent Martin Houska.

"Samozřejmě, že se pan poslanec bude odvolávat," potvrdil jeho asistent.

NBÚ: Kavan nesprávně nakládal s tajnými dokumenty
Kavan byl ve správním řízení NBÚ potrestán za neoprávněné nakládání s tajnými materiály ministerstva zahraničí, píše pondělní deník Právo.

"Výše pokuty není zanedbatelná," řekla mluvčí NBÚ Drahomíra Brabcová. Podle nejmenovaného zdroje listu činí pokuta přes 100 tisíc korun. "Já sám výši pokuty neznám a pan poslanec je do úterý v zahraničí," dodal pro iDNES Houska.

Kavan se může odvolat rozkladem proti rozhodnutí adresovaným Janu Marešovi, prvnímu náměstkovi NBÚ pověřenému jeho řízením. "Máme na to patnáct dnů," dodal Kavanův asistent.

Kavanovi hrozila pokuta půl milionu
Podle správního řádu hrozila Kavanovi až půlmilionová pokuta. Bývalý šéf Valného shromáždění údajně jako ministr zahraničí podepsal prohlášení, v němž tvrdil, že nechal skartovat na 400 tajných spisů.

Asi dvě třetiny z nich se ale později v Černínském paláci našly. Společně s nimi se tehdy objevily i pochyby, zda  zbývající nenalezené spisy byly skutečně zničeny, nebo se mohly dostat do nepovolaných rukou. - více zde

Šéf VS OSN k tajným dokumentům nesměl
Kvůli neoprávněnému nakládání s utajovanými skutečnostmi NBÚ Kavanovi letos v červenci neudělil osvědčení o přístupu k důvěrným materiálům na stupeň tajný.

Kavan se odvolal ke kolegiu pěti státních zástupců při Nejvyšším státním zastupitelství v Brně a ke správnímu soudu.

"Pokud by mému odvolání nevyhověli, jsem odhodlán využít všechny právní možnosti včetně odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku," řekl Kavan listu.

ČTĚTE TAKÉ:
Mám svědomí, říká Kavan
(on-line)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz