Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan: Kontroly nejsou diskriminační

  22:04aktualizováno  22:04
Ministr zahraničí Jan Kavan, který jednal v Černínském paláci s britským velvyslancem v Praze Davidem Broucherem, soudí, že kontroly britských úředníků na letišti jsou právně v pořádku a nejsou diskriminační. Pokud by se ale v budoucnu porušování lidských práv prokázalo, Britové z letiště zmizí, slíbil Kavan. Úředníci v Ruzyni kontrolují všechny pasažéry směřující do Velké Británie. Sítem už neprošlo několik Romů, kteří to považují za diskriminaci.

Britové začali s kontrolami Čechů odlétajících do Británie na ruzyňském letišti minulý týden. Chtějí tak zabránit v odletu českým žadatelům o azyl na ostrovech. Jak řekl Jan Kavan Českému rozhlasu, patřila Česká republika v červnu mezi dvanáct zemí s největším počtem žadatelů o azyl ve Velké Británii. Podle dokumentů, které si Londýn s Prahou vyměnily v únoru, musí Česko případné rozhodnutí o tom, že britští imigrační úředníci mají odejít, oznámit tři měsíce předem.

Ministerstvo čeká na podněty od organizací lidských práv
Podle zpravodaje agentury TVD ministr Kavan naznačil, že jeho úřad nebude údajné případy porušování lidských práv sám aktivně vyhledávat. Počká prý spíše na podněty od různých organizací. Mezi několika desítkami cestujících, kterým dosud Britové nepovolili vstup do země, byli převážně Romové.

Ruzyňské kontroly oficiální místa opakovaně vysvětlují právě snahou předejít vízové povinnosti, kterou Britové České republice kvůli romským žadatelům o azyl
hrozí již několik let. Kavan v pátek také popřel informace svého náměstka Martina Palouše, že Romové mohou žádat o azyl místo v Británii už v Praze.

Mluvilo se i o reportáži veřejnoprávní televize
Ministr s britským velvyslancem hovořili i o reportáži České televize, jejíž romský reportér kontrolou neprošel, ačkoli na dotazy odpověděl stejně jako jeho neromská kolegyně. Broucher prý je zprávami v českých médiích znepokojen.

To, že imigrační úředníci novináře odmítli, zdůvodnil ministr Kavan tím, že reportér lhal. "Britské úřady mají právo v případě neposkytnutí pravdivých informací příslušného žadatele odmítnout," dodal.

Podle Kavana bylo na první pohled patrné, že britská adresa, kterou reportér uvedl, je nepravdivá a nemůže existovat. Zda to samé učinila i jeho kolegyně, si Kavan ověřit nemohl, protože o úspěšných žadatelích si Britové údajně evidenci nevedou.

Romský reportér: Řekl jsem pravdu
Romský reportér České televize Richard Samko, kterého britští imigrační úředníci odmítli vpustit do země, popírá, že by při kontrole na pražském letišti lhal.

"To, co jsem tam uvedl, byla pravda," tvrdí Samko. Člověk, ke kterému jel do Británie na návštěvu, podle něj skutečně existuje a v ostrovní zemi bydlí. "To, že pracuji na volné noze, je také pravda, že překládám do romštiny, je pravda, že píšu pro jeden časopis, je taky pravda," poznamenal.

Broucher důrazně odmítl tvrzení, že by romskému reportérovi byla znemožněna cesta na britské ostrovy kvůli jeho původu. "Panu Samkovi byla cesta zamítnuta, protože jako důvod své cesty nejprve udal, že chce navštívit svého přítele, ale nevěděl ani jméno ani adresu této osoby. Náš úředník nebyl přesvědčen o tom, že uvedené důvody pana Samka byly pravdivé," uvedl velvyslanec v prohlášení, které zaslal veřejnoprávní České televizi.

ČT: Údajně nepravdivá adresa existuje
Česká televize dokázala, že adresa, kterou jako místo svého pobytu v Londýně uvedl její romský reportér Richard Samko při britské kontrole na ruzyňském letišti v Praze, existuje. Ministr zahraničí Jan Kavan přitom tvrdil opak. Štáb ČT v Londýně natočil lokalitu, kterou jako místo svého pobytu Samko uvedl. Adresu jde podle televize najít i na internetu.

"I jako laik, který nebyl nikdy konzulárním úředníkem nebo imigračním pracovníkem, je na první pohled zřejmé, že to, co vyplnil pan Samko, nevyplnil pravdivě. Mimo jiné adresa, kterou poskytl, tak taková adresa neexistuje a ani existovat nemůže a nemá cenu si to ani v Anglii kontrolovat, neboť je napsaná způsobem zcela evidentním," prohlásil Kavan.

Kavan: Britské opatření je krátkodobé
Kavan zopakoval, že britské opatření považuje za krátkodobé. Jak dlouhou dobu si pod tím představuje, neupřesnil. Ministerstvo podle něj bude situaci na letišti sledovat a s britským velvyslanectvím zůstane v častém kontaktu.

Problémy jsou i se statusem britských úředníků
Tématem schůzky byly i další nejasností kolem kontrol. Spor se vede o to, jaký je status britských úředníků. Na ruzyňském letišti totiž jsou údajně imigrační úředníci. Česko-britská konzulární dohoda ale dovoluje působit na území druhého smluvního státu jen konzulárním úředníkům. Podle Kavana britská strana ujišťuje, že skutečně jde o konzulární úředníky.

Britové: Nikoho nediskriminujeme
Nikoho nediskriminujeme, ale Romové zneužívají náš azylový systém, proto jsou nejčastěji v podezření, že chtějí v Británii požádat o azyl. Taková je odpověď britské strany na množící se výhrady, že kontroly na pražském letišti v Ruzyni stále více svědčí o selektivním přístupu podle rasy.

Na palubu letadla zatím britští úředníci nedoporučili více než padesátku lidí, téměř výhradně Romy. "Mezi zamítnutými jsou lidé různých barev pleti, etnických a národnostních příslušností," řekl mluvčí britské ambasády Zbyněk Havránek. 

Kontroly kritizoval i ministr Dostál
Za diskriminační označili kontrolu na letišti nejen Romové, ale také odborníci na lidská práva a někteří politici. Ve čtvrtek se k nim připojil ministr kultury Pavel Dostál v rozhovoru pro BBC. Je prvním členem české vlády, který britské opatření hodnotí kriticky.

Kontroly se nelíbí ani mluvčí Refugee Council (britská organizace pomáhající uprchlíkům) Jean Candlerové. "Brání lidem, kteří chtějí odejít ze země, a upírá jim tudíž právo na spravedlivé posouzení jejích žádosti o azyl," říká Candlerová s tím, že v několika případech českých Romů byl azyl přiznán odvolacím soudem.

Právníci však na zavedení předběžné kontroly neshledávají protizákonné vady. "Obecně lze říci, že takový postup je z hlediska práva legální, bohužel," podotkl Václav Vlk, který se zabývá dodržováním lidských práv. "Tady se na očích všech děje to, co jindy bývá skryto na cizinecké policii, na vízových odděleních či uvnitř letišť," řekl Vlk. Zároveň soudí, že odmítnutý cestující se může domáhat na českém státu omluvy za to, že nedokázal zaručit jeho právo zakotvené v ústavě svobodně opustit zemi.

Zatímco vicepremiér Pavel Rychetský se domnívá, že žaloba na stát nemá šanci, žalovat podle něj šlo jen leteckou společnost, Vlk takový názor nesdílí. "Žalobu by měla podat fyzická osoba, ne organizace, a na český stát, a to podle paragrafu na ochranu osobnosti," říká Vlk. Letecké společnosti se brání tím, že rozhodnutí úředníka je pro ně závazné. "Ptali jsme se, zda je to jen doporučení, ale byli jsme ubezpečení, že to je závazné. A my respektujeme pravidla pro odbavování u jednotlivých zemí. Cestující musí předložit výstupní a vstupní doklady a jedním z nich je v případě Británie letenka potvrzená imigračním úředníkem," říká mluvčí ČSA Dan Plovajko.

Argumenty pro a proti kontrole na letišti

Co tvrdí ochránci lidských práv:
* Českým občanům cizí úředníci znemožňují opustit zemi, na což nemají podle ústavy právo.
* Opatření je selektivní, zaměřuje se jen na Romy.
* Romům je znemožněno požádat o azyl, je jim upřeno právo na spravedlivé posouzení jejich žádosti.
Jak se brání Britové:
* Úředníci nikomu přímo nezakazují opustit zemi, vydávají doporučení. Je v kompetenci letecké společnosti, zda dotyčného bez razítka v registrační kartě na palubu letadla pustí.
* Předběžnou kontrolou musí projít každý pasažér, každému jsou položeny stejné otázky, jako bývaly dříve po přistání v Británii.
* Romové zneužívají britský azylový systém a každá žádost byla úřady zatím odmítnuta 

Na ruzyňském letišti britští úředníci kontrolují před běžným odbavením české občany cestující na britské ostrovy. Důvodem je velký nárůst počtu českých Romů, kteří hledají v Británii azyl, 18. července 2001

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz