Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kavan chce vědět, proč byl v trezoru NBÚ

  12:50aktualizováno  12:50
Exministr Jan Kavan podal trestní oznámení na šéfa sekretariátu Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišu kvůli údajnému neoprávněnému nakládání s utajovanými materiály. Informoval o tom ČRo1-Radiožurnál. Policie už prověřuje Šišu v souvislosti s kauzou Berka.

Policie prošetřuje, jestli Vladimír Šiša neovlivňoval vyšetřování podvodných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky.

Při kontrole jeho trezoru na bezpečnostním úřadu se našly materiály vztahující se k soudci Berkovi, ale i k poslanci ČSSD Kavanovi. Jeho právník Jaroslav Novotný vysvětlil, že důvodem ke květnovému podání trestního oznámení byly zprávy z médií.

"Máme podezření, že pan Šiša nebyl osobou, která by byla oprávněna se seznamovat s takovýmito písemnostmi," řekl Novotný Radiožurnálu.

Podle mluvčí NBÚ Drahomíry Brabcové vyšetřovatelé našli v trezoru kopii rozhodnutí o neoprávněném nakládání s utajovanými skutečnostmi na ministerstvu zahraničních věcí, kterého se měl Kavan dopustit chybnými skartacemi v letech 1999 až 2002.

"Magistr Šiša tuto záležitost řešil, spadalo to do jeho pracovní náplně a mohl tudíž disponovat veškerými relevantními informacemi a dokumenty, vztahujícími se k tomuto případu," vysvětlila Brabcová.

Kavan připouští, že v trezoru mohly být jen dokumenty o jeho přestupku, za který zaplatil pokutu 120 tisíc korun a byla mu snížena bezpečnostní prověrka. Přesto chce, aby policie prověřila, jestli úředník NBÚ nespáchal trestný čin.

"Útvar odhalování korupce a finanční kriminality prošetřuje trestní oznámení Jana Kavana. V této fázi vyšetřování další informace bohužel nemůžu poskytnout," potvrdil Radiožurnálu policejní rada Petr Prokop.

Vladimíra Šišu čeká koncem července první výslech. Policie bude zjišťovat, jaké má vazby na případ konkurzního soudce Berky a jestli neovlivňoval vyšetřování kauzy. Podle státního zástupce měl v trezoru podstatnou část Berkova spisu.

Jak zjistila Česká televize, Šiša je podezřelý také z toho, že se snažil prosadit lidi kolem soudce Berky do funkcí na NBÚ. Policie našla v jeho počítači jmenovací dekret Jana Harangozza do funkce poradce ředitele kanceláře NBÚ z února 2004.

Policie také zjistila, že už loni měl být do rozkladové komise úřadu jmenován další člověk z okruhu soudce Berky, státní zástupce Libor Nedorost. Ten je spolu s Berkou stíhán kvůli opisování odborných textů svých kolegů.

Podezřením z propojení NBÚ na kauzu Berka se zabývají poslanci branně-bezpečnostního výboru. Šišovy kontakty s okruhem lidí okolo soudce Jiřího Berky mapuje také pražské vrchní státní zastupitelství.

Žalobci podle neoficiálních informací Radiožurnálu podezřívají úředníka z toho, že se mohl podílet na výrobě kompromitujících materiálů na lidi, kteří případ vyšetřují. Šiša i přes závažná podezření zůstává zaměstnancem NBÚ.

Kvůli podezřelým konkurzům společnosti ZKL Klášterec a Stavebního podniku Ralsko už byli obviněni ze zločinného spolčení Berka a čtyři další lidé a v květnu i údajný organizátor, vysokoškolský prorektor Větrovec.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz