Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauzu šíření komunismu dostane žalobce

  15:24aktualizováno  15:24
Šumperk - Okresní úřad vyšetřování v Šumperku předá státnímu zástupci případ levicového extremisty Davida Pěchy ze Šumperka, který ve svém samizdatovém časopise Pochodeň a na internetu otevřeně vyzýval k návratu starých pořádku. Vyšetřovatel hodlá navrhnout státnímu zastupitelství, aby Pěchu obžalovalo z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů. V zemi je to první případ po listopadu 1989, kdy je stíhán člověk za šíření komunismu.

"Dnes se obhájce obviněného seznámil se spisem a já jsem případ uzavřel. V pondělí ho bude mít na stole s návrhem na obžalobu státní zástupce," řekl vyšetřovatel Vlastimil Flášar.

Uzavření vyšetřování vázlo na odborném posudku z Karlovy univerzity v Praze, kde se znalci vyjadřovali k tvrzením v Pěchových článcích.

Pěcha ve svém samizdatovém časopise Pochodeň a na internetu vyzýval k diktatuře proletariátu, znárodnění a revoluci - a pokud to bude nutné, i za pomoci ozbrojeného boje. Za to mu hrozí až osm let vězení. Policie se o něj zajímala několikrát, až vyšetřovatelům v Šumperku se však podařilo nasbírat takové důkazy, aby ho mohli obvinit.

Pěchův případ vzbudil rozporuplné reakce. Zejména političtí vězni stíhání přivítali, naopak jiné hlasy mluví o tom, že jde o porušení svobody slova, která je zaručena ústavou.

Vyšetřovatel Vlastimil Flášar z Šumperka řekl, že do čtrnácti dnů se Pěcha seznámí s výsledky vyšetřování a spis pak poputuje na státní zastupitelství. "Z historické zkušenosti je zřejmé, že podobné jednání pokaždé vedlo k potlačení svobod. Extremistickým aktivitám je nutné se nějak postavit. Asi by to celé bylo bez problémů, kdyby uváděl, že chce svých myšlenek dosáhnout pokojnou, parlamentní cestou," uvedl.

Dvaadvacetiletý Pěcha se se svými názory neskrývá a mnohokrát je opakoval na různých demonstracích radikálních komunistů, kde bývá zejména s bývalým příslušníkem StB Ludvíkem Zifčákem z Bruntálu. Pěcha se hlásí k Josipu Visarionovičovi Stalinovi nebo Klementu Gottwaldovi. Vše potvrdil i do protokolu. "Dá se říct, že při vyšetřování spolupracoval a setrval na tom, co už někde řekl nebo napsal," dodal vyšetřovatel Flášar.

Pěcha není k zastižení, ale už před časem prohlásil: "Pokud budu odsouzený, budu to považovat za politickou špinavost. Ukazuje se, komu tento systém slouží, jen bohatým a sytým. Jak si někdo dovolí kritizovat posvátná práva soukromého vlastnictví a bojovat proti nim, nastoupí represe. Jen jsem konstatoval, že stát musí počítat s tím, že bude boj, protože takový systém musí skončit revolucí a převratem."

Pěcha je navíc stíhán i pro pomluvu a šíření poplašné zprávy. V novinách například napsal, že vojáci, kteří neuposlechnou rozkaz, mohou být ve válečném stavu podle direktiv NATO zastřeleni nebo že v případě nepokojů mohou pohotovostní pluky střílet do demonstrantů.

Vyšetřování celého případu se táhlo, neboť policie musela několik měsíců čekat na znalecký posudek. Někteří oslovení odborníci se totiž odmítli vyjádřit. "Posudek konečně mám. Potvrzuje naše závěry, že jde o trestný čin. Není důvod případ zastavovat," soudí vyšetřovatel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Osmnáctiletý řidič boural opilý, stejně starý spolujezdec nepřežil

Při nehodě na Strakonicku zemřel osmnáctiletý spolujezdec. Stejně starý řidič...

Osmnáctiletý spolujezdec zemřel před páteční půlnocí při nehodě na Strakonicku. Stejně starý řidič dostal na namrzlé...

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...Najdete na iDNES.cz