Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfka ČSÚ Ritschelová pro Impuls: Na volby se připravujeme půl roku

  17:38aktualizováno  17:38
Volby znamenají pro Český statistický úřad dobu největšího pracovního vypětí. Na volební dny se úřad připravuje půl roku dopředu, řekla v pořadu Kauza dne Rádia Impuls jeho šéfka Iva Ritschelová. Od voleb si statistici neodpočinou až do roku 2027.

Úřad, který sčítá hlasy voličů, se na volby připravuje několik měsíců. Během pátku a soboty, kdy půjdou lidé volit, se personál Českého statistického úřadu (ČSÚ) krátkodobě rozroste o více jak 1 900 pomocných pracovníků.

„Na takové velké volby, jako jsou teď, se připravujeme půl roku. Už jsme připravovali rozpočet, kdo bude zajišťovat určité činnosti. Příprava vrcholí v posledním měsíci před volbami,“ řekla Ritschelová.

Kauza dne na Rádiu Impuls

Kauza dne Rádia Impuls s Jaroslavem Pleslem

Kauza dne Rádia Impuls s Jaroslavem Pleslem

Rozhovor s předsedkyní Českého statistického úřadu Ivou Ritschelovou odvysílá Rádio Impuls ve čtvrtek 6. října od 18 hodin. Záznam pořadu najdete na webové stránce rádia.

Ještě letos se její podřízení začnou chystat na parlamentní volby, které proběhnou příští rok. „Nicméně bych ráda uvedla, že pro nás teď to období, kdy každý rok budou volby, potrvá až do roku 2027,“ poznamenala Ritschelová.

K chybám při sčítání hlasů podle ní dochází stále méně. „Jestliže je celá volební komise přítomná, tak opravíme zápis a znovu se celá volební komise musí podepsat. Pokud je přítomný pouze pověřený člověk, tak musí odjet zpátky, svolat volební komisi a znovu sepsat volební protokol a celá komise se musí podepsat,“ vysvětlila, jak se v případě odhalení chyby ve sčítání postupuje. „Občas se to stane a musím říct, že v poslední době téměř takové problémy nemáme,“ dodala šéfka ČSÚ.

Pro Rádio Impuls se Ritschelová vyjádřila také kondici českého hospodářství. „V poslední době je česká ekonomika ve velmi dobré formě. Ať už je to HDP, zaměstnanost, respektive nezaměstnanost, ať je to inflace. Ta čísla jsou velmi pozitivní. Na druhou stranu si řekněme, že ekonomika se vyvíjí v číslech a nemůžeme čekat na to, že tato pozitivní čísla budeme jako ČSÚ publikovat po velmi dlouhé období,“ varovala Ritschelová před přílišným optimismem.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz