Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza vykořisťovaných „stromkařů“ vázne, podezřelé firmy brzdí vyšetřování

  11:53aktualizováno  11:53
Případ až stovek cizinců, kteří za práci v českých lesích nedostali zaplaceno, stojí na místě. Jedna podezřelá firma nereaguje na šetření inspektorátu práce, druhá není v databázi finančního úřadu. Právníkům cizinců a neziskovkám se navíc nelíbí, že policie případ rozdělila na několik částí a že kauzu nepovažuje za obchod s lidmi.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dělníci, především z Rumunska, Slovenska či Vietnamu, nedostali loni a předloni zaplaceno za sázení stromů a další lesní práce na pozemcích státního podniku Lesy ČR a Krkonošského národního parku. Najalo si je několik subdodavatelských firem společnosti Less & Forest, za kterými stojí podnikatel David Mrkos. Jednalo se především o firmy Affumicata, Madera servicio a Wood Servis Praha.

"Dělníci nikdy nedostali slíbenou mzdu, někdy jim dali pouze minimální zálohu," říká právnička Štěpánka Miková, která s dvěma kolegy zastupuje přes sto pracovníků, z nichž 87 podalo trestní oznámení. Podle neziskových organizací La Strada a Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek firmy poškodily stovky dalších cizinců, kteří se ale prý již většinou vrátili do rodné země.

Právníci a neziskovky považují případ "stromkařů" za natolik rozsáhlý a závažný, že o něm nejprve informovali Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a posléze podali trestní oznámení k pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Věc ale přes městské státní zastupitelství doputovala až k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1. Případem se proto začala zabývat místní hospodářská kriminálka.

Policie už některé části případu odložila

Nevládním organizacím vadí, že kriminalisté letos v červnu případ rozdělili na několik části, které předali různým policejním oddělením. "Je to jedna organizovaná činnost. Tím, že se to roztříští, tak se ztrácí, že to dělali systematicky," míní mluvčí zmíněné iniciativy Do Duy Hoang. Právníci cizinců sice podali na postup policie stížnost, podle státní zástupkyně ale policisté nechybovali.

Část spisů dostal i ÚOOZ, v září však dospěl k závěru, že se o obchodování s lidmi a účast na zločinném spolčení nejedná. Věc proto postoupil oddělení hospodářské kriminality na obvodním ředitelství Praha IV.

Některé části kauzy byly odložené, například podezření z neodvedení daně se nepodařilo prokázat proto, že firma Wood Servis Praha má na brněnské adrese pouze formální sídlo a není v databázi finančního úřadu. Spisy k podezření z podvodu ve vztahu k rumunským a slovenským dělníkům se přes policejní oddělení Praha venkov - východ a Praha venkov - jih vrátily zpátky na první městskou část.

Firma nereagovala na výzvy inspekce práce, kontrola proto neproběhla

Na podnět rumunského velvyslanectví a několika anonymních pracovníků se případem začal od loňského jara zabývat i Státní úřad inspekce práce. "U některých agentur jsme pochybení zjistili. Většina ani neměla povolení ke zprostředkování zaměstnání," říká náměstek generálního inspektora Jiří Macíček. Vyšetřování však podle něj komplikovalo to, že poškozené dělníky se ani s pomocí cizinecké policie většinou nepodařilo dohledat, aby doplnili další informace.

Nejvíce podnětů se týkalo firmy Affumicata. Například šetření v severních Čechách se ale vůbec nepodařilo zahájit, protože firma nereagovala na oznámení oblastního inspektorátu o zahájení kontroly ani na další výzvy. V průběhu jedné z kontrol pražského inspektorátu v červnu 2010 firma oznámila, že jí někdo žádané doklady týkající se zejména odměňování ukradl. Při druhé kontrole inspektoři zjistili administrativní nedostatky u dohod o provedení práce. Za podobná pochybení dostala letos pokutu další firma Madera servicio.

Jeden z poškozených cizinců, Vietnamec Tuan, se prý už smířil s tím, že peníze za několikaměsíční práci pro Affumicatu nedostane. "Nechápu ale, jak je možné, že nikdo není obžalovaný a rok a půl poté, co jsem s právníky podal trestní oznámení, se stále nic neděje," uvedl. Podnikatel Mrkos již dříve protizákonné jednání odmítl. Dělníci prý nedostali mzdu kvůli špatným pracovním výsledkům. 

Pokud právníci cizinců neuspějí u instancí v Česku, hodlají případ vést až k Evropskému soudu pro lidská práva a soudům Evropské unie. "Policie se nedrží výkladu trestného činu obchodu s lidmi podle EU, ale používá zúženou interpretaci. Konzultovali jsme to s odborníky z OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kteří v tom trestný čin obchodu s lidmi spatřují," říká právnička.

Kauzu zmiňuje Zpráva o stavu obchodování s lidmi v ČR za rok 2010. Na případ upozorňuje v materiálu Rizika ztrát v lesním hospodářství i Transparency International. Na podporu dělníků se na konci března konal Týden za stromkaře, který byl zakončený protestním pochodem od ministerstva zemědělství k budově ministerstva vnitra. Brzy by měl být hotový i dokumentární film.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Vydání Nikulina do Ruska je možné, potvrdil pražský vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...Najdete na iDNES.cz