Poslanec ODS, bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda

Poslanec ODS, bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Poslance pobouřilo, jak policie chtěla stíhat Svobodu a pak to vzdala

  • 92
Poslance rozzlobil postup policie, která chtěla stíhat pražského exprimátora Bohuslava Svobodu kvůli prověřování smluv pražského Dopravního podniku, ale rozmyslela si to. „Je to bezprecedentní, nemá to obdoby,“ zlobila se bývalá šéfka Sněmovny, Svobodova kolegyně z ODS Miroslava Němcová.

„A co bude dál, kdo bude odpovědný?“ zeptal se také exministr financí, první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Bylo mu ublíženo špatnou prací policie, tak to prostě je,“ zastal se Svobody i poslanec ANO Bronislav Schwarz.

Poslanci se ještě před tím, než policie žádost o vydání Svobody ke stíhání stáhla, jednoznačně postavili za něj. Tím kauza mohla skončit, ale ODS se rozhodla případ „rozmáznout“. Podle šéfky mandátového a imunitního výboru Miroslavy Němcové přece není možné, aby to prošlo jen tak.

Na jednání výboru v úterý prosadila, aby ministr spravedlnosti Robert Pelikán musel písemně vysvětlit postup orgánů činných v trestním řízení ve Svobodově kauza. (více zde) Výbor návrh podpořil. Jen tam ještě doplnil žádost o vysvětlení od ministra vnitra.

„Ptal jsem se policejního prezidenta a řekl mi, že policie žádost stáhla na přímý pokyn státního zástupce,“ uvedl ve Sněmovně ministr vnitra Milan Chovanec. Kalouskovi se pak nepodařilo prosadit, aby se Bohuslavu Svobodovi musel osobně omluvit premiér Bohuslav Sobotka. Bylo pro to ale jen 41 poslanců ODS, TOP 09, Úsvitu a KDU-ČSL. (jak hlasovali jednotliví poslanci o tom, že se má premiér omluvit, najdete zde)

Předsedu sněmovny Hamáčka také rozzlobil postup policie

Tomu, do jaké situace se Bohuslav Svoboda kvůli postupu policie dostal, se podivovali nejen opoziční politici, ale i předseda Sněmovny Jan Hamáček z vládní ČSSD. „Poprvé policie požádala o vydání poslance a posléze žádost stáhla,“ zdůraznil Hamáček.

Policie to přitom udělala až ve chvíli, kdy hlasování členů mandátového a imunitního výboru bylo jednoznačně ve Svobodův prospěch. Postavili se za něj jak opoziční, tak vládní poslanci, a tak bylo zřejmé, že by i hlasování celé Sněmovny vyznělo ve prospěch bývalého pražského primátora.

Sám exprimátor Svoboda poslancům řekl, že jeho kredibilita byla zvláštním postupem policie poškozena. „Není možné, aby primátor nekonal proto, že se bojí, že na něj někdo podá trestní oznámení,“ řekl poslancům pražský exprimátor Svoboda. A sklidil velký potlesk kolegů, poslanců.

Šlo o prověřování smluv pražského Dopravního podniku

Policie podezírala Svobodu z nedbalostního porušení povinností při správě cizího majetku. Případ souvisí se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Nynější senátor zvolený v Praze za Stranu zelených a lidovce zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv pražského dopravního podniku.

Šlo o zakázky uzavřené dopravním podnikem od ledna 2007 do konce března 2012. Mezi nimi byl například tendr na zřízení a provoz elektronické jízdenky, nákupy právních a marketingových služeb nebo tisk papírových jízdenek.

Podle Láskovy analýzy fungovala v dopravním podniku organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy a vznikla údajně škoda v řádech stovek milionů korun.

„Primátor v rámci pravomocí, které měl, rozhodl o zadání právní analýzy  na problémové zakázky, které byly v předchozí éře na magistrátu a zejména v Dopravním podniku sjednávány,“ uvedl k tomu člen mandátového a imunitního výboru, poslanec TOP 09 Martin Plíšek, jeden z poslanců, který hlasoval ve Svobodův prospěch. (o jednání výboru zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue