Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Protivínský: kněz neměl být stíhán

  13:36aktualizováno  13:36
Brno - Při prověrkách kvůli případu kněze V. V. Protivínského, obviněného za výzvu, aby lidé nevolili komunisty, a omilostněného prezidentem, se nezjistilo, že by brněnský krajský státní zástupce udělal chybu. "Petr Coufal nepostupoval v této kauze neodborně ani pomalu," řekl šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan. "Kontroly prokázaly pochybení bývalé břeclavské okresní státní zástupkyně Drahomíry Císařové, která už byla odvolána."

Drahomíru Císařovou odvolal z funkce okresní státní zástupkyně v Břeclavi ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Císařová sice přímo případ faráře nedozorovala, ale za okresní zastupitelství a své podřízené odpovídala. "Ve své funkci bude naposledy 30. listopadu," upřesnil v mailu pro iDNES mluvčí ministerstva Vladimír Voráček.

Císařová nesplnila svou povinnost
"Krajský státní zástupce postupoval správně. Musíme konstatovat, že pokud by si břeclavská okresní státní zástupkyně plnila své povinnosti, kněz by ani nebyl stíhán," řekl Ištvan.
 
Ištvan připomněl, že Coufal vydal v roce 1997 organizační opatření pro své podřízené. V něm je zavázal, aby byl okamžitě, anebo nejpozději do 24 hodin, informován o každém zajímavém, právně novém a netradičním případu v kraji.

"Duchovní se potýkal kvůli kritice KSČM s policií téměř rok, přičemž Císařová o případu Coufala vůbec neinformovala. Zjistili jsme, že se brněnský krajský státní zástupce dověděl o kauze až z médií, což se nemělo stát," uvedl Ištvan.

První odvolání v kauze
"26. listopadu byla ministru spravedlnosti doručena rezignace Drahomíry Císařové na funkci okresní státní zástupkyně, 27. listopadu pak Císařová sdělila, že svou rezignaci bere zpět. Téhož dne ministru spravedlnosti navrhl krajský státní zástupce v Brně Petr Coufal, aby okresní státní zástupkyni Císařovou z funkce odvolal," napsal dále v mailu mluvčí ministerstva.

O rozhodnutí ministra Bureše byla okresní státní zástupkyně informována 29. listopadu odpoledne.

Odchod Drahomíry Císařové v souvislosti s případem rakvického kněze Vojtěcha Vlastimila Protivínského už dříve zvažovala i nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

"Spojila jsem se s krajským státním zástupcem. Nechci ho tlačit do personálních opatření, to by měl zvážit on. Ale jestliže to neudělá, budu to muset asi udělat já," řekla už dříve Benešová.

Čtěte více k případu:
Rakvický farář získal Havlovu milost

"Něco takového jsem ještě nezažila, cítila jsem se jako štvaná zvěř," prohlásila Císařová poté, co ohlásila rezignaci. "Z titulu své funkce jsem odpovědnost za úřad nesla, to uznávám," přiznala.

Benešová: Dozor selhal
Nejvyšší státní zástupkyně Benešová už dříve řekla, že v této kauze dozor státního zastupitelství selhal. "Měl tam být jasný pokyn daný vyšetřovateli, a ne nějaký mlhavý," konstatovala Benešová. 

Krajský státní zástupce Petr Coufal, který nařídil sporné obvinění proti Protivínskému zrušit, zkoumá všechny okolnosti, za nichž byl Protivínský obviněn. Není proto vyloučeno, že rezignace Císařové není poslední personální změnou.

"Dospěl jsem k závěru, že vyšetřovatel postupoval nesprávně. To se může stát. Proto je tu státní zástupce, aby věc zkontroloval. Ale právě to se nestalo," tvrdí Coufal. Upozornil i na to, že celá kauza trvala neúměrně dlouho, než se vůbec dostala na začátku listopadu k vyšetřovateli. "Zjišťuji i to, proč to všechno trvalo rok," řekl Coufal.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Češi věří z politiků nejvíc Zemanovi, nejméně Merkelové, ukázal průzkum

Angela Merkelová při pražském setkání s Milošem Zemanem (25. srpna 2016).

Češi považují za nejdůvěryhodnější osobnost světové politiky Miloše Zemana. Následuje slovenský prezident Andrej Kiska,...

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Za auto bude nadále odpovídat provozovatel. Ústavní soud odmítl změnu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud v úterý zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz