Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U soudu začala kauza ProMoPro, obžaloba se četla skoro dvě hodiny

  6:33aktualizováno  13:41
Celé dopoledne se u pražského městského soudu četla obžaloba v kauze ProMoPro. Stát kvůli podivné zakázce z doby evropského předsednictví přišel o 388 356 677 korun a 57 haléřů. Na lavici obžalovaných usedlo 11 lidí. Kauza se dostala k soudu po šesti letech.

Městský soud v Praze začal projednávat kauzu údajně předražené zakázky pro společnost ProMoPro z dob českého předsednictví EU. Dvanáct obžalovaných čelí obvinění z celkem pěti trestných činů včetně podvodu, zneužití pravomoci či praní špinavých peněz. (3. listopadu 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Obsáhlou obžalobu, kterou státní zástupce Tomáš Černý četl hodinu a půl, vyslechlo 11 z 12 obžalovaných. Poslední z nich, jednatel Libor Veverka, se hlavního líčení na vlastní žádost neúčastní.

Obžalobě čelí trojice někdejších vysoce postavených státních úředníků - někdejší ředitelka sekce pro předsednictví ČR v Radě EU Jana Hendrichová, tehdejší ředitel odboru logistiky Radomír Karlík a exředitel odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko. Dále bývalý jednatel firmy Promopro Jaroslav Veselý a osm jednatelů dalších firem, kteří údajně prali špinavé peníze získané od úřadu vlády na základě podvržených faktur předkládaných Promoprem.

Všechno začalo v červnu 2008 docela nenápadně. Vládní úředník Radomír Karlík si založil takzvaný „referátník“, jak se na Úřadu vlády přezdívalo spisu pro zajištění audiovizuálního vybavení“ českého předsednictví v Evropské unii. Téhož dne Karlík do referátníku podle obžaloby napsal, že úřad bude jednat výhradně s firmou ProMoPro, protože je exkluzivním provozovatelem audiovizuální techniky v pražském Kongresovém centru, kde se akce k předsednictví konaly.

O co jde v kauze ProMoPro? Udělejte si přehled

Úředníci navíc podle referátníku udělali „průzkum trhu“ a jednoduše dospěli k tomu, že zakázku dokáže splnit právě jen ProMoPro. Nebyla to pravda. Firem, které by dokázaly dát podobnou nabídku, bylo podle obžaloby víc a úředníci se jen snažili zakrýt, že zakázka je předem určena konkrétní firmě.

Do referátníku připojila svůj souhlas s výběrem firmy ProMoPro také Jana Hendrichová, náměstkyně tehdejšího vicepremiéra Alexandra Vondry z ODS a nejvýše postavená z obžalovaných úředníků.

Jednatel ProMoPro Jaroslav Veselý tedy dokázal celkem snadno, za pomoci tří úředníků, přesvědčit vládu, že specializované služby umí zajistit jen jeho společnost a nikdo jiný. Proto se nekonalo výběrové řízení, ProMoPro si mohlo účtovat předražené služby, a dokonce fakturovalo i práci, kterou nikdy neodvedlo.

Úředníci pak donesli rozhodnutí o zakázce k podpisu tehdejšímu šéfovi Úřadu vlády Janu Novákovi. U něj policie úmysl ani nedbalost neprokázala, ale politicky ho kauza rovněž poškodila, stejně jako ministra Vondru. Novák musel případ pořád vysvětlovat, i když odešel dělat volební kampaň prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi, Vondra nakonec i pod tíhou prohry v senátních volbách z vlády odešel.

Nezištná pomoc úředníků?

V lednu 2009 tedy Česko převzalo štafetu předsednictví v Unii a zvukaři z ProMoPro se dali do práce. Celkem Úřadu vlády fakturovali půl miliardy korun, ale podle vyšetřovatelů jen menší část oprávněně . Do práce zapojili celý řetězec subdodavatelů, z nichž klíčová byla společnost NWDC Company. „Obviněný Jaroslav Veselý předkládal k vyúčtování i takové faktury, jejichž údajné provedení mělo být zabezpečeno subdodavatelem NWDC, ačkoli vykazované činnosti nebyly vůbec provedeny,“ píše se v obžalobě.

Fotogalerie

Obžalovaní si podle žalobců dokonce nechali od Úřadu vlády proplatit i faktury, které vůbec nesouvisely s předsednictvím, jen se jim je podařilo mezi ostatní „schovat“. Vláda takto platila montáž vybavení do Golf klubu Kunratice za dva miliony korun nebo pronájem tamní tvrze téměř za čtyři miliony. Z obžaloby zároveň vyplývá, že úředníci neměli ze zločinu žádný prospěch, takže jejich motiv není vůbec jasný.

Jeden z těch, kteří kauzu ProMoPro pomáhali odhalit, je dnešní čerstvě zvolený senátor Václav Láska. Jako advokát podával trestní oznámení. Láska si myslí, že obžalovaní úředníci ve skutečnosti plnili pokyny ještě někoho dalšího, toho se však policii nepodařilo vypátrat.

Klíčem by mohla být jedna z mnoha plateb ve spletenci ProMoPro určená pro firmu KOM FOREST. Platba je v obžalobě také zmíněna. Celkem šlo o 70 milionů korun. „Prospěch z té akce neboli úplatek byl podle mě realizován prostřednictvím lesnické firmy KOM FOREST. Peníze pak byly vybrány v hotovosti. Ti úředníci se zpočátku dost bránili proplacení některých faktur, ale pak najednou změnili názor, když se Jaroslav Veselý z ProMoPro odvolával na pana Vondru,“ zastává se úředníků částečně Láska.

Hendrichová v rozhovoru pro Právo řekla, že trvá na své nevině, ale víc případ komentovat nechce.

Vláda chce peníze zpátky

V kauze ProMoPro je obžalováno celkem dvanáct lidí, z toho tři pracovali pro Úřad vlády. Veselému hrozí za podvod až deset let vězení, bývalé náměstkyni Hendrichové osm let. Líčení je naplánováno do začátku prosince, případ bude mít na starosti soudkyně Eva Brázdilová, která například poslala do vězení vraha Bohumíra Ďurička.

Alexandr Vondra dnes pracuje na soukromé Vysoké škole Cevro Institut. Při odchodu z funkce ministra pro MF DNES uznal, „že si měl leccos ohlídat víc, ale že se zapomíná, jak organizačně náročné předsednictví bylo“. V neděli na dotazy nereagoval.

Mluvčí vlády Martin Ayrer v neděli potvrdil, že se Úřad vlády přihlásil jako poškozený a bude chtít zpět celých 388 milionů korun. Firmu ProMoPro před rokem koupil její konkurent AV Media. Právě toho úředníci při zakázce na předsednictví „obešli“.

Úřad vlády také zvažuje, že podá správní žalobu proti platebnímu výměru pražského finančního úřadu. Podle něj má Úřad vlády za porušení rozpočtové kázně v roce 2009 zaplatit pokutu téměř 551 milionů korun.

„Úřad vlády požádal Finanční úřad pro hlavní město Prahu o posečkání úhrady odvodu za porušení rozpočtové kázně do doby vydání rozhodnutí Generálního finančního ředitelství v dané věci. Naším cílem je zabezpečit další bezproblémové fungování Úřadu vlády,“ uvedl jeho šéf Pavel Dvořák.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz