Zleva někdejší jednatel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, podnikatelé Ivan...

Zleva někdejší jednatel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, podnikatelé Ivan Komárek a Radek Müller, někdejší šéfka sekce pro české předsednictví EU Jana Hendrichová a její tehdejší podřízení diplomat Radomír Karlík a právník David Mlíčko u pražského vrchního soudu, který 4. ledna rozhodoval o odvoláních podaných v kauze ProMoPro, jež se týká zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU. (4. ledna 2017) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Úředníci bez viny a většina trestů platná. Soud rozhodl v kauze ProMoPro

  • 73
Osvobození trojice bývalých vysoce postavených úředníků ze sekce pro české předsednictví EU, které obžaloba vinila v kauze ProMoPro, je pravomocné. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který zároveň stanovil, že do vězení půjde všech sedm obžalovaných podnikatelů. Jeden z nich přitom v minulosti dostal jen podmínku.

Soud zpřísnil trest Václavu Čadovi, který jako jediný původně odešel od soudu s podmínkou. Nově dostal tři a půl roku vězení. Nejpřísněji potrestaným zůstal jednatel ProMoPro Jaroslav Veselý, který si má odsedět devět let. Ostatním podnikatelům zůstaly tresty od pěti do devíti let odnětí svobody. V případě obžalovaných Pavla Girstla a Vlastimila Maxy soud ještě nerozhodl.

ProMoPro získalo v roce 2008 od úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví. Veselý pak podvodně předkládal k vyúčtování i faktury za smyšlené služby. Další odsouzení muži převáděli nelegálně získané peníze na jiné firmy. Státu tak vznikla škoda v řádu stamilionů korun.

Kvůli zadání zakázky čelili obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku někdejší šéfka předsednické sekce Jana Hendrichová, právník David Mlíčko a diplomat Radomír Karlík. Městský soud v Praze je už předloni označil za „obětní beránky“, kteří k trestné činnosti neměli žádný motiv. Státní zástupce Tomáš Černý se proti tomuto rozhodnutí odvolal, avšak neúspěšně. I vrchní soud totiž dospěl k závěru, že skutek úředníků nebyl trestným činem.

Tím jen mírně upravil rozhodnutí Městského soudu, podle kterého se skutek vůbec nestal. „Úkony skutečně provedli, ale chybí tu zavinění obžalovaných,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu Hana Navrátilová. Zdůraznila, že příprava českého předsednictví byla velmi náročná na koordinaci a úředníci provedli vše, co mohli. Když se jim nezdála výše proplácených částek pro ProMoPro, nechali ji zkontrolovat znalce. „Nebyli lehkomyslní, nebyla to nedbalost. Zaměřili se na kontrolu, a jestliže nedokázali odhalit sofistikovanou trestnou činnost obžalovaných, nelze jim to klást za vinu,“ řekla Navrátilová.

Jana Hendrichová přijala osvobozující verdikt s úlevou. Uvedla, že chápe, že vyšetřit se to muselo, nicméně pro ni samotnou to bylo velmi nepříjemné.

Státní zástupce Černý tak nakonec uspěl jen s odvoláním proti mírnějšímu trestu pro Čadu. Odvolací soud uvedl, že ten byl opravdu nepřiměřeně mírný vzhledem ke škodě, kterou muž způsobil. U ostatních obžalovaných tresty zvýšit nemohl. „Byla snížena možnost odvolacího soudu změnit výrok o trestu u obžalovaných s výjimkou obžalovaného Čady,“ uvedla Navrátilová.

Nejvyšší trest, devět let, tak platí pro spolumajitele ProMoPro Jaroslava Veselého. On sám je přesvědčen o své nevině. „Ta kauza vznikla v médiích, kterým bylo od začátku jasné, že je to předražené,“ řekl po vyhlášení rozsudku. Všechny naúčtované ceny podle něj odpovídají mezinárodním cenám. „Jsem odsouzen za to, že mezi sebou bojují politici, a nevím za co,“ uvedl.

Stát dostane zpět přes 300 milionů korun

Soud vyhověl i další námitce žalobce, který požadoval, aby senát jednotlivým podnikatelům uložil povinnost k vydání bezdůvodného obohacení České republice. Marcel Příkopa s Ivanem Komárkem tak musí oba vydat 81 milionů, Roman Pekarovič a Radek Müller 68 milionů korun. Veselý má za svůj podvod sám zaplatit ČR náhradu škody ve výši 184 milionů, dalších osm milionů má uhradit společně s dalším obžalovaným Liborem Veverkou. Dosud měli tito obžalovaní uhradit škodu a ne vrátit bezdůvodné obohacení. „Je to spíše akademická otázka, ale může to být důležité pro další rozhodovací praxi,“ zmínil Černý.

Stát, který měl v řízení postavení poškozeného, vzniklou škodu vyčíslil na celkem 938 milionů, soud ho však se zbytkem nároku odkázal do občanskoprávního řízení. Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ondřej Kuropata řekl, že výsledek považuje za velký úspěch.

Státu se vrátí více než 300 milionů korun, což je škoda vyčíslená znaleckým posudkem provedeným policií, plus úroky. „Z toho 135 milionů můžeme již považovat za jisté, to je částka, která byla zajištěna na zahraničních účtech,“ řekl redakci iDNES.cz. Rozhodnutí o vrácení této částky je již pravomocné. O dalších možnostech v občanskoprávním řízení se podle mluvčího bude teprve jednat. „Musíme se o tom poradit s Úřadem vlády, zda do toho půjdeme, a zvážit rizika,“ uvedl Kuropata.

V kauze čelilo obžalobě celkem 12 lidí, středeční verdikt se týká deseti z nich. Část, která se týká podnikatelů Vlastimila Maxy a Pavla Girstla, soudkyně již před Vánocemi oddělila zvlášť kvůli zdravotním důvodům obžalovaných. U Maxy stále trvají, případ se proto má projednat až na začátku února.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video