Bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl

Bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl | foto: Michal Šula, MF DNES

Kauza „plzeňská práva“ končí po roce pod kobercem. Potrestán nebyl nikdo

  • 63
Od propuknutí skandálu na plzeňských právech uplynul přesně jeden rok. A výsledek? Zřejmě nikdo nebude trestně stíhaný a ozývají se názory, že případ byl zameten pod koberec.

Student právnické fakulty Martin Marek, který na neprůhledné přijímání studentů i klientelismus upozornil mezi prvními, sice tvrdí, že se škola očistila a pokud si zvolí reformního děkana Karla Eliáše, bude se i rozvíjet. Problém však vidí v tom, že nebyly odebrány tituly těm, kteří je získali za několik měsíců.

V HLAVNÍCH ROLÍCH

Martin Marek, student práv, který na praktiky na právech upozornil mezi prvními: "Škola se sice očistila a má našlápnuto k standardnímu fungování, ale spravedlnost dostala na frak."

Milan Kindl, někdejší děkan a proděkan práv. "Prokázalo se, že velmi podstatná část obvinění vznesených proti plzeňským absolventům byly jen pomluvy."

Vladimíra Dvořáková, šéfka akreditační komise. "Dnes bych postupovala stejně. Myslím, že výsledek za to stál," uvedla pro LN.

"Nezměnil se ani vysokoškolský zákon, aby v těchto případech bylo možné tituly snadno odebrat," uvedl Marek, podle kterého selhal rektor Josef Průša.

"Pokryl praktiky minulého vedení a nikdo se už nedozví, co se na škole přesně stalo," míní Marek, podle kterého to může být výzva pro nového rektora, který nastoupí v únoru příštího roku.

"Zkrátka spravedlnost dostala na frak," dodal Marek.

Tajemník akreditační komise Jiří Smrčka se domnívá, že očista na škole zabránila tomu, aby klientelistické prostředí začalo pronikat do státní správy.

Podle Smrčky čeká školu ještě mnoho povinností. Nejpozději do konce května příštího roku musí fakulta předložit akreditační komisi novou zprávu, která bude obsahovat aktuální údaje o tom, jak škola naplňuje doporučení komise z listopadu 2009.

Jediný trestný čin: plagiátorství

Plagiátorství bylo jediným trestným činem, který policie odhalila ve dvou případech. Jedním z nich byl Luděk Hosman, bývalý velitel plzeňských strážníků (čtěte: Šéf strážníků v Plzni přijde kvůli plagiátu o titul). Hosman opsal bakalářskou práci od bývalého nadřízeného. Začalo už trestní řízení, ale kriminalisté nakonec případ odložili, protože uplynula tříletá promlčecí lhůta.

Stejně jako v druhém případě. Mluvčí útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek však jméno nesdělil. Podezřelý je ale bývalý proděkan na právech Ivan Tomažič, jehož dizertační práci policisté dostali, aby prověřili, zda je originálem.

Právě Tomažičova práce kauzu odstartovala. Když novináři upozornili na desítky opsaných stran, hájil jej bývalý děkan Milan Kindl tím, že je to jen sranda práce - výplod Kindlovy kreativity.

Od té doby se Kindl k věci nevyjádřil, i když na svých stránkách www.dockindl.cz pravidelně publikuje na různá témata. Z textů je patrné, že se snaží někdejší dění na fakultě zamlžit a současné vedení zdiskreditovat.

"Pinožení šetřičů a cídičů rozhodně neskončilo ve ztracenu," píše Kindl. "Naopak, ať se to někomu líbí a někomu ne, prokázalo se, že velmi podstatná část obvinění vznesených proti plzeňským absolventům byly jen pomluvy, dobře zacílené tak, aby podpořily volební kampaň několika málo jednotlivců a touhu po funkcích u několika málo dalších. Žádné šetření zatím nekončí ve ztracenu, jen se ukazuje, že obvinění bylo prachsprostě vymyšlené, a to je něco docela jiného," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video