Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli kauze pandurů vyšetřovatelé objeli skoro celý svět

  6:02aktualizováno  6:02
Byla to téměř cesta kolem světa. Když čeští policisté vyšetřovali nákup obrněnců Pandur, kvůli němuž ve čtvrtek opět stane před soudem lobbista Marek Dalík, projeli řadu zemí v Evropě, Americe i na Blízkém východě. Právě celosvětový rozsah případu proces komplikuje, rozsudek je zatím v nedohlednu.

Expremiér Mirek Topolánek (vlevo) před soudním jednáním s lobbistou Markem Dalíkem (vpravo), který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur. (21. srpna 2014) | foto:  Dan Materna, MAFRA

V říjnu a listopadu 2012 v Česku, v únoru 2013 na Slovensku, v březnu ve Švýcarsku, v dubnu a červnu v Rakousku, v srpnu v USA a v prosinci v Izraeli. Čeští vyšetřovatelé se při rozkrývání okolností nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu nacestovali. Dokládá to obžaloba, kterou si mohl server iDNES.cz prostudovat.

Fotogalerie

Vyšetřovatelé získávali dokumenty a vyslýchali svědky v šesti zemích světa. Každou z nich museli žádat o právní pomoc.

Výsledkem pátrání je obžaloba Marka Dalíka, lobbisty a pravé ruky někdejšího premiéra Mirka Topolánka, kterou od konce června projednává soud. Žalobci Dalíka viní, že se snažil z dodavatele obrněnců Pandur, rakouské zbrojovky Steyr, vylákat téměř půl miliardy korun.

Ve čtvrtek, kdy proces pokračuje, má vypovídat například někdejší ministr obrany Alexandr Vondra. Dalík obvinění popírá.

Dvojice Topolánek - Dalík u soudu kvůli kauze pandurů v srpnu 2014:

Steyr osloven „osobou blízkou PM“

Případ od září 2010 vyšetřoval společný česko-rakouský tým, protože zbrojovka Steyr má sídlo v Rakousku. Odtud také policisté a žalobci získali řadu důležitých dokumentů. Byl mezi nimi i jeden klíčový.

Kauza Dalík

Soud s Markem Dalíkem začal 30. června. Žalobce ho viní z pokusu o podvod v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Podle něj 8. listopadu 2007 v restauraci U Malířů uvedl v omyl delegaci Steyeru, že je schopen ovlivnit rozhodnutí vlády ohledně pandurů. Soudkyně Veronika Čeplová však Dalíka varovala, že by mohla případ překvalifikovat jako úplatkářství. Konkrétně zvažuje paragraf o přijetí úplatku, za který hrozí až 12 let vězení, nebo nepřímé úplatkářství, kde je horní hranice tři roky vězení.

Dalík u soudu potvrdil, že se schůzek účastnil, ale odmítl, že by si řekl o úplatek půl miliardy korun. Na většinu dotazů odpovídal tak, že se na události z roku 2007 už příliš nepamatuje.

Jako svědek u soudu vypovídala i exministryně Vlasta Parkanová, která řekla, že o účasti na schůzkách Dalíka ohledně pandurů nic nevěděla. Její nástupce Martin Barták, který byl na schůzkách také přítomen, neví nic o tom, že by si Dalík řekl o úplatek. Bývalý premiér Miroslav Topolánek obvinění svého kamaráda označil za naprostý nesmysl.

Na čtvrtek soudkyně pozvala bývalého ministra Alexandra Vondru a slovenského zbrojaře - poradce premiéra Fica Miroslava Výboha. Poté chce číst výpovědi těch zahraničních svědků, u kterých je jisté, že se osobně nedostaví. Soud bude poté pravděpodobně odročen.

Jmenoval se „Memorandum: Chronologie programu Pandur pro ČR“. Dokument byl napsán v době, kdy Topolánkova vláda chtěla zrušit miliardový kontrakt na dodávku pandurů uzavřený s Rakušany.

Pod memorandem byl podepsán manažer firmy Steyr Stefan Szücs. Ten do chronologie napsal: „Steyr osloven „osobou blízkou PM“ (Prime Minister - předseda vlády, pozn. red.) ohledně neetických plateb, aby byl zajištěn program v ČR.“

Patnáctého května 2013 proto čeští žalobci přijeli do Vídně k Zemskému soudu, kde Stefan Szücs vše dosvědčil.

Popsal schůzku 8. listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů, kde se zástupci České republiky probíral mnohamiliardový kontrakt na dodávku pandurů. Přitom se na něj údajně obrátil Dalík s tím, že pokud má Steyr zájem o pokračování projektu, bylo by nutné zaplatit třikrát šest milionů eur (tehdy asi 484 milionů korun - pozn. red.).

Dalík podle svědectví vystupoval jako vyslanec úřadu předsedy vlády. „Komu mělo být zaplaceno těch třikrát šest milionů, nebylo jasné,“ poznamenal tehdy Szücs. Vyšetřovatelé se pak spokojeně vrátili do Prahy.

Cesta za oceán

Už o dva měsíce později ale opět nasedli na letadlo a zamířili do USA. V průběhu srpna za jejich přítomnosti vyslechla právní zástupkyně amerického ministerstva spravedlnosti ve Washingtonu čtyři svědky.

Nejdůležitější výpověď zazněla z úst bývalého velvyslance USA Victora Jackoviche. Ten v době nákupu obrněných transportérů Pandur pracoval pro rakouskou zbrojovku Steyr. A 8. listopadu 2007 se také účastnil schůzky v restauraci U Malířů. 

„Pan Dalík se tam identifikoval jako někdo, kdo je z úřadu předsedy české vlády. A řekl: Pokud chcete, aby tento program pokračoval, musíte učinit šestkrát tři,“ vypověděl Jackovich. Výraz „šestkrát tři“ byl podle něj údajně kód pro úplatek 18 milionů eur.

S českými policisty mluvil zprostředkovaně přes právničku amerického ministerstva i William Cosper, manažer obří světové zbrojovky General Dynamics. „Pan Szücs mě informoval, že pan Dalík požádal o peníze, tři tranše po šesti milionech eur,“ uvedl Cosper.

Nákup pandurů

2005 - Za premiéra Stanislava Grosse je vypsán tendr na nákup kolových transportérů. V užším výběru jsou BAE Systems, Patria, Steyr-Daimler-Puch a Rheinmetall.

2006 - Vláda Jiřího Paroubka rozhoduje o nákupu 199 pandurů za 23,6 miliardy korun.

2007 - Ministerstvo obrany v květnu oznamuje, že kontrakt bude kvůli úsporám menší. Osmého listopadu se podle obžaloby uskutečnila schůzka, na níž si Dalík údajně řekl o úplatek 18 milionů eur za pokračování kontraktu. Nedostal ho. Desátého prosince odstupuje vláda Mirka Topolánka od smlouvy se Steyrem.

2009 - Náměstek ministra obrany Martin Barták podepisuje se Steyrem novou smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.

Dalšími dvěma muži, které čeští policisté v USA vyslechli, byli vicepremiér zbrojovky General Dynamics John Ulrich a firemní vicepremiér pro bojové systémy Charles Hull. Oba potvrzují verzi svého kolegy Cospera, byť Hull řekl, že si přesně na okolnosti už nepamatuje.

Výpovědi na kameru

Žalobci zamířili ještě na Slovensko, do Švýcarska či Izraele, kde vyslechli slovenského lobbistu Miroslava Výboha či Lovu Droriho, náměstka generálního ředitele pro marketing v izraelské zbrojovce Rafael. Ve Švýcarsku získali výpověď Lutze Kampmanna, ředitele managementu a vnitřního prodeje zbrojovky Steyer. Ten řekl, že o požadavku na zaplacení třikrát šest milionů eur ví, i když to neslyšel přímo od Dalíka.

Vyšetřovatelé vyslýchali všechny zahraniční svědky u tamních soudů či ministerstva spravedlnosti a z výpovědí pořizovali videozáznam. Už dopředu se připravovali na očekávané komplikace při procesu - tedy, že se nepodaří klíčové svědky z různých částí světa k pražskému městskému soudu dostat. A to se potvrdilo.

Řada svědků nyní podle informací serveru iDNES.cz odmítá přicestovat, souhlasí jen s přehráním předchozí výpovědi z videozáznamu.

Soudkyně pražského městského soudu Veronika Čeplová se ale nevzdala naděje, že u soudu vystoupí alespoň exmanažer firmy Steyr Stefan Szücs z Rakouska a bývalý velvyslanec USA Victor Jackovich. „Paní předsedkyně se pokouší zajistit účast několika zahraničních svědků,“ potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Dalík veškerá obvinění popírá

Marek Dalík už dříve u soudu obvinění popřel. Na většinu dotazů někdejší král zákulisí odpovídal tak, že si na události před sedmi lety už nepamatuje.

Při své výpovědi upřesnil, jak probíhaly schůzky se zástupci firmy Steyr, která obrněnce vyrábí. Setkání prý neinicioval a neví, kdo ho na ně pozval. Tlumočil při nich buď exministr obrany Martin Barták, či lobbista Miroslav Výboh.

Dalík se domnívá, že skrze něj se zástupci zbrojovky chtěli dostat k expremiérovi Mirku Topolánkovi. „Pan premiér má takový program, že je problém se k němu dostat i pro některé ministry. Tlak na to o něčem ho zpravit je enormní,“ tvrdil Dalík.

„Udělal jsem obrovskou chybu. Do očí jsem jim řekl, co si o nich myslí premiér Topolánek a co se tu říká, že je ten kontrakt předimenzovaný a provázely ho úplatky,“ poznamenal u soudu Dalík.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Požár motorestu na dálnici D10 mají hasiči pod kontrolou, hasil i vrtulník

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Na mladoboleslavské dálnici nedaleko Hlavence u Prahy hoří motorest Čtyři kameny, který majitel před několika lety...

Nehoda dvou kamionů na sedm hodin zablokovala dálnici D1 u Brna

Hasiči zasahují u vážné nehody dvou kamionů na dálnici D1 u exitu Rohlenka.

Dálnici D1 u Tvarožné na Brněnsku dopoledne zablokovala nehoda dvou kamionů, které se do sebe zaklínily. Jeden z řidičů...

Muž v Pardubicích uvázl v kontejneru na oblečení, zachránili ho hasiči

Muž přespal v kontejneru na oblečení, pak se z něj nemohl dostat.

Kuriózní zásah mají za sebou hasiči z Pardubic, kteří ráno vyprošťovali muže z kontejneru s obnošeným oblečením....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.