Kauza odposlechů hýbe politikou

  • 221
Aféra s údajnými odposlechy poslanců o víkendu zasáhla českou politiku. Po Vlastimilu Tlustém, který své podezření oznámil v pátek ve sněmovně, se v sobotu přidali další dva politici ODS: předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas a poslankyně Zdeňka Horníková.

V neděli pak něco podobného oznámil i lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal. Zároveň ale uvedl, že podle jeho názoru o odposlech nešlo.

Podle doposud známých informací je ale přitom možné, že se odposlechová aféra může záhy změnit v pouhé technické nedorozumnění mezi poslanci a jejich mobilním operátorem - společností Eurotel.

Nasvědčují tomu případy poslanců ODS, které se navzájem velmi podobají.
Tlustý, Klaus i Horníková dostali nejprve od Eurotelu textovou zprávu, že si mají vyzvednout vzkaz ve své hlasové schránce. Znamenalo to pro ně velké překvapení: ani jeden z nich totiž nemá hlasovou schránku na svém mobilu aktivovánu. Ve schránce pak politici záznam svého hlasu -  v případě Tlustého i Klase z rozhovorů v jejich regionálních kancelářích.

Podle mluvčího Eurotelu Jana Kučmáše může klíčem k celé záhadě ale právě fakt, že poslanci neměli svou hlasovou schránku aktivovánu. „Takovým zákazníkům může hlasová zpráva přijít pouze v jediném případě,“ vysvětluje Kučmáš. „Pokud sami někomu nechali ve schránce vzkaz, který si volaný nevybral, vrací se taková zpráva za deset až jedenáct zpět volajícímu. A v tu chvíli je jeho hlasová schránka teprve aktivována.“

Scénář by proto mohl být následující: politici během jednání zřejmě omylem zmačkli na svém mobilu některé číslo ze seznamu. Dovolali se ale do něčí schránky, která zaznamenala kus rozhovoru v kanceláři. Vzkaz si ale nikdo nevyzvedl a ten se vrátil „zpět“ do schránky politiků.

Zvlášť Vlastimil Tlustý ale takový výklad velmi striktně odmítá a tvrdí, že byl odposloucháván. „Zdá se mi, že se z nás Eurotel snaží udělat pitomce,“ tvrdí Vlastimil Tlustý.

DÁLE ČTĚTE

Články o odposlechu na Mobil.cz


Kontrola kanceláří
Poslanci a senátoři si zřejmě nechají od policie důkladně prohlédnout všechny kanceláře v Praze i regionech, aby měli jistotu, že nejsou odposloucháváni. Šéf parlamentní komise pro kontrolu policejních odposlechů Jiří Bílý (ODS) iDNES řekl, že to svým kolegům doporučí. "Pokud o to požádají, policie jim vyjde vstříc," řekla iDNES policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Už během víkendu se od údajného špiclování politiků distancovala ústy ministra vnitra Stanislava Grosse policie. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se zase zaručil za vojenské tajné služby.

Premiér Vladimír Špidla, který za tajné služby odpovídá, připustil, že politici skutečně odposloucháváni být mohli. „Je smutné, že v okamžiku, kdy je tato věc řečena takto veřejně, prakticky není možnost ji dobře prošetřit," prohlásil premiér a dodal, že také jemu „se staly příhody podobného typu. Většinou jsem však pro ně našel dost přijatelné vysvětlení," řekl Špidla.

Už teď je ovšem skoro jisté, že ani pečlivé vyšetřování nemá příliš šanci na úspěch. Odposlech kanceláří je totiž i podle „odposlouchávaného“ poslance Klase poměrně jednoduchou záležitostí a „na dálku“, například z protějšího domu či auta na ulici jej zvládne každá lépe vybavená detektivní kancelář.

V celém případu od začátku navíc chybí srozumitený motiv. Proč by někdo politiky odposlouchával a pak je na to složitě přes mobil upozorňoval?
„Jsem čím dál více přesvědčen, že nás někdo chtěl varovat a v dobré vůli upozornit, co se všechno také může stát,“ míní Vľastimil Tlustý 

Klas uslyšel část hovoru s asistentkou

Klasova kauza začala v pátek večer. Způsob, jakým se nahrávky dostaly do hlasové schránky mobilu, je podle Klase stejný jako v případě poslance Tlustého. "Dostal jsem na mobilní telefon u firmy Eurotel esemesku, že mám v hlasové schránce, kterou nemám jinak aktivní, dva vzkazy," vylíčil iDNES začátek podezření Jan Klas.

"Obě zprávy jsem si je poslechl nejméně desetkrát, ale špatně se určuje, kdo by mohl mluvit. Jdou slyšet slova souhlasíš a tak půjdeme," podotkl Klas, který chce, aby kancelář i jeho byt prověřila soukromá bezpečnostní agentura.

Šéf poslanecké komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky a člen branného výboru parlamentu nabyl dojmu, že na nahrávkách hovoří on.

"Může jít o část mé pondělní diskuse s asistentkou v poslanecké kanceláři v Kladně. Nešlo o nic důležitého," řekl iDNES Klas, podle něhož odposlech nemůže souviset s jeho prací. Dál nechtěl spekulovat.

Klas kontaktoval operátora Eurotelu, který mu sdělil, že číslo, odkud vzkazy do hlasové schránky přišly, není možné zjistit. "Nevěřím tomu," podotkl Klas.

Aféru s odposlechy načal Tlustý
Šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý v pátek na jednání sněmovny oznámil, že jeho kancelář v Rakovníku někdo odposlouchává. Někdo mu na mobil zaslal nahrávku jednání v jeho poslanecké kanceláři z 10. února.

Po jednání parlamentní komise pro kontrolu policejních odposlechů vyšlo najevo, že policejní složky ani české civilní a vojenské zpravodajské služby Tlustého neodposlouchávaly.

Podle Radiožurnálu se rakovnická policie dosud nezačala Tlustého kauzou zabývat. "Okresní policejní ředitelství zatím podnět k vyšetřování nedostalo a neobrátili se na něj ani policisté z jiných útvarů," uvedl rozhlas.

Někteří členové středočeské ODS, mezi něž patří Klas i Tlustý, se nedávno stali terči krádeží. Zloději nedávno vykradli Klasovu poslaneckou kancelář v Kladně v budově, kde se nachází i regionální sídlo ODS. Poslankyni ODS Evě Dundáčkové zase někdo vykradl auto a byt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video