Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Novák skončila

  10:59aktualizováno  10:59
P r a h a - Případ bývalého místopředsedy ODS Libora Nováka zproštěného obžaloby z daňových úniků definitivně končí. Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš nepodal Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Bureš totiž usoudil, že v novém soudním procesu by musel znovu zaznít osvobozující rozsudek vzhledem k tomu, že podle v současnosti platné novely daňového zákona politické strany už nemusí platit darovací daň.

Ministr podle mluvčí resortu Ivy Chaloupkové neshledal zákonné důvody k podání stížnosti. "Stížnost pro porušení zákona se nepodává podle mínění ministra Bureše jen pro to, aby bylo dosaženo nějakého akademického výroku v novém řízení. V tomto případě by totiž změna předpisů o dani darovací nutně musela vést ve svých důsledcích ke stejnému rozhodnutí, jaké již bylo vydáno," uvedla.

Podle trestního zákona se sice trestný čin posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl spáchán, ale v případě, že pozdější zákon je pro pachatele příznivější, posuzuje se případ podle něj. Vzhledem k tomu, že současné předpisy už politickým stranám neukládají placení darovací daně, nemůže už být Novák potrestán za to, že v roce 1995 jeho strana tuto daň nezaplatila.

Rychetský zvažoval, že kauzu otevře
V prosinci zvažoval otevření kauzy Novák tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. "Je nepochybné, že byl spáchán trestný čin a nemůžeme se spokojit s tím, že viníci nebyli dopadeni," vysvětlil tehdy Rychetský svůj zájem o případ. Pokud by ministr stížnost podal, převzal by kauzu Nejvyšší soud. Ten má například možnost vrátit ji k došetření policii.

Odvolací soud osvobodil Nováka v listopadu
Vrchní soud v Praze v odvolacím řízení definitivně potvrdil osvobozující rozsudek pro Libora Nováka, bývalého výkonného místopředsedu ODS. Žalobce ho podezíral z daňových úniků při vyúčtování sponzorských darů ODS v roce 1995. Proti tomuto rozsudku už není možné se odvolat. Novák už letos v červnu odešel od soudu s osvobozujícím verdiktem, proti kterému se však okamžitě odvolal státní zástupce.

Žádný Libor Novák před soud nepůjde. Už žádná strana nebude muset doplácet daně za utajené dary, jako se to stalo ČSSD s benzinovými kartami od Chemapolu. - Čtěte ZDE.

Novák už v červnu čelil obžalobě, podle níž připravil stát na daních o více než milion korun tím, že nechal v daňovém přiznání ODS za rok 1995 rozepsat dva sponzorské dary na více dárců, než kolik jich bylo ve skutečnosti.

Soud: Neexistují důkazy
Vrchní soud se plně ztotožnil s rozhodnutím soudu nižší instance o tom, že neexistuje důkaz, že by Novák v době, kdy k podvodům docházelo, o nich věděl. Tedy že nevěděl od koho peníze jsou, a že jsou rozepisovány na fiktivní dárce.

Už letos v červnu pražský městský soud Nováka zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Státní zástupce se tehdy na místě odvolal.

Vrchní státní zástupce navrhoval vrátit celou věc zpět na Městký soud, protože ten se podle jeho názoru dostatečně nevypořádal s důkazy, respektive neposoudil všechny.

Městský státní zástupce v červnu prohlásil, že považuje za prokázané, že se Novák dopustil činů, ze kterých byl obviněn. Soudce tehdy konstatoval, že pro to nejsou důkazy. Vrchní státní zástupce ale řekl, že není o tvrzení svého městského kolegy přesvědčen a proto navrhuje, aby se kauza vrátila kvůli novému důkaznímu řízení.

Novákův advokát Tomáš Sokol žádal, aby odvolání městského státního zástupce bylo zamítnuto a soud potvrdil zprošťující rozsudek.

Šrejber k Vrchnímu soudu nepřišel
Vrchní soud se musel obejít bez výslechu utajovaného sponzora ODS Milana Šrejbra, který nepřišel ani na předchozí kola procesu, protože byl v zahraničí. Šrejber dal opakovaně najevo, že i kdyby přišel, stejně by odmítl vypovídat.

Novák stál před soudem proto, že jeho podpis figuruje pod daňovým přiznáním, v němž ODS zamaskovala dva skutečné dárce milionů korun několika fiktivními sponzory, a tím okradla stát na daních.

Městský soud sice zprostil Libora Nováka obžaloby, odmítl však konstatovat, že je nevinen. "Musíme uzavřít, že není prokázáno, že by se trestného činu dopustil Libor Novák. Prostě nemáme důkazy," zdůraznil předseda senátu Michal Hodoušek.
Podvody ODS se sponzorskými příspěvky praskly v roce 1997 a značnou měrou přispěly k pádu tehdejšího vládního kabinetu Václava Klause.

Obžalovaný Libor Novák si u soudu vyndavá z tašky podklady pro jednání, vlevo je obhájce Tomáš Sokol (17. dubna 2000)

Bývalý místopředseda ODS Libor Novák při jednání soudu v kauze podezřelého financování strany (17. dubna 2000)

Bývalý místopředseda ODS Libor Novák se před jednáním soudu radí se svým obhájcem Tomášem Sokolem (17. dubna 2000)

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

Obžalovaný Libor Novák, bývalý místopředseda ODS, si dělá poznámky v soudní budově.

Obžalovaný Libor Novák vchází do soudní síně.

Libor Novák odchází ze soudní síně po osvobozujícím rozsudku, 8. května 2000.

Libor Novák má po vynesení rozsudku radost, 8. června 2000.

Po vynesení rozsudku Libor Novák pro novináře svůj případ okomentoval slovy: "Jsem rád, že to tak dopadlo," 8. června 2000.

Vrchní soud v Praze v odvolacím řízení definitivně potvrdil osvobozující rozsudek pro Libora Nováka, bývalého výkonného místopředsedu ODS, 28. listopadu 2000

Libor Novák si krátí čekání na verdikt vrchního soudu, 28. listopadu 2000

Bývalý výkonný místopředseda ODS Libor Novák vchází do soudní síně pražského vrchního soudu, 28. listopadu 2000

Bývalý výkonný místopředseda ODS Libor Novák čeká na zahájení odvolacího řízení, které se uskutečnilo 28.listopadu u Vrchního soudu v Praze. Soud se v odvolacím řízení zabývá osvobozujícím rozsudkem nad Novákem, kterého pro nedostatek důkazů zprostil v červnu pražský městský soud obžaloby z daňových úniků ve výši 1,077.000 korun v souvislosti s falešnými sponzory ODS, 28. listopadu 2000.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz