Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Nova: hra o posudek

  0:01aktualizováno  0:01
Policie se snaží dokázat, zda šéf Novy Vladimír Železný falšoval důležité smlouvy, díky nimž se v létě 1999 odřízl od svých někdejších amerických partnerů v televizi Nova. Tento závěr nepřímo potvrzuje i posudek Kriminalistického ústavu, který zjednodušeně řečeno tvrdí: minimálně tři smlouvy, které měli Železný a jeho společníci podepisovat údajně v letech 1996-1998, vypadají velmi podezřele.

A to tak, že je téměř vyloučeno, aby byly skutečně podepsány ve dnech, jejichž data nesou. Mnohem spíše vznikly později, a jsou proto falešné. Není však pravděpodobné, že by na základě posudku byl někdo v nejbližší době obviněn.

"Chceme ještě doplnit některé další věci," řekla ve středu mluvčí Úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Co konkrétně ještě vyšetřovatelům chybí, odmítá upřesnit.

Co je podezřelé na smlouvách
• přestože dokumenty mají rozdílná data, jsou jejich aktéři podepsáni (s odstupem mnoha měsíců) vždy stejným typem pera
• shodný je i typ písma a tlak na náplň pera
• všechny dokumenty byly vytištěny na stejné tiskárně jednou tiskovou náplní

Není to jediná nejasnost, která středeční informace provází. Posudek byl totiž vypracován už loni v květnu. Zprávu o něm v úterý večer vydala agentura zastupující zájmy někdejších Železného partnerů z firmy CME, která také posudek zveřejnila na internetu.

Železného mluvčí Martin Chalupský celou věc označil za "mediální nátlak a snahu CME nekorektně ovlivňovat vyšetřování". "Zveřejnili jsme to ihned, jak jsme se o posudku dozvěděli a získali ho," tvrdí mluvčí CME Michal Donath. 

CME podala na Železného trestní oznámení kvůli údajnému falšování klíčových smluv už v listopadu 1999, tři měsíce poté, co spustil nové vysílání Novy z Barrandova, bez amerických partnerů.

Kontrakty přitom Železný podepisoval ještě jako představitel firmy ČNTS, patřící CME a zajišťující od počátku kompletní program Novy. Na druhé straně jsou podpisy jednatelů CET 21, držitele licence k Nově, Josefa Alana a Vlastimila Venclíka.

Železný byl v té době také jednatelem a posléze i majoritním vlastníkem "licenční" CET 21. To mu nakonec umožnilo odpojit se od Američanů. CME stejně jako Železného právníci si kvůli sporným smlouvám opatřili vlastní znalecké posudky.

Znalci placení CME tvrdili, že smlouvy jsou falešné, znalci obhajoby došli k opačnému závěru. Jasno do věci měl vnést posudek Kriminalistického ústavu objednaný policií. A ten říká: pokud by smlouvy byly pravé, bylo by to příliš mnoho náhod najednou.

Železný, Alan a Venclík by se především museli více než dva roky, během nichž měly smlouvy vznikat, podepisovat úplně stejně. Museli by používat stále stejný druh pera a náplně v něm. Neměnné by byly tlak ruky při podpisu i sytost náplně.

Všechny smlouvy byly vytištěny na stejné tiskárně vykazující stále stejnou chybu, která se ovšem dá odstranit i pouhou výměnou náplně. Byl použit papír z jedné sady. Na stejné tiskárně navíc vznikaly i jiné dokumenty advokátní kanceláře šéfa Novy Aleše Rozehnala.

Kriminalistický ústav navíc dochází k závěru: Ačkoliv přesné datum nelze určit, smlouvy vznikly zřejmě až na jaře 1999. Jenže tehdy už měly být dávno podepsány. Účastníci celé kauzy však trvají na své nevině: "Ten posudek neříká nic jednoznačně," tvrdí Železného advokát Josef Monsport.

"Posudek by přitom měl konstatovat: Je tak, anebo tak. Případně konstatovat, že nelze učinit závěr. Výrazy typu pravděpodobně, které jsou tu užity, mě nepřesvědčují a nemohou ničí vinu dokazovat."

Ačkoliv policie ještě kvůli záhadným smlouvám nikoho neobvinila, vyšetřovatelé se na ně aktérů celé kauzy už delší dobu ptají: "Mluvil jsem o tom při výslechu, takže určitě nečekáte, že vám k tomu budu něco říkat," odpovídá Vlastimil Venclík na otázku, kdy vlastně smlouvy podepisoval.

Druhého tehdejšího jednatele CET 21 Josefa Alana se nepodařilo ve středu zastihnout, na zanechané vzkazy nereagoval.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Europoslanec Jiří Payne hledá Evropu, která má povstat z popela EU

Příznivci Svobodných se sešli na Klárově, aby upozornili na směrnici EU, která...

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) rozeslal velvyslancům evropských i dalších zemí manifest s názvem „Jde to i jinak“....

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz