Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán | foto: ČTK

Michaláková má novou šanci, míní Kapitán. Chce tlačit na norské soudy

  • 594
Česká republika by měla vyvíjet tlak zejména na rychlé projednání kauzy Evy Michalákové a jejích synů u norských soudů. Českému rozhlasu - Radiožurnálu to v pátek řekl ředitel Úřadu pro mezinárodně právní ochranu Zdeněk Kapitán. V případě, že by se rozhodnutí úřadů o adopci a odebrání rodičovských práv nepodařilo zvrátit, má se případ co nejdříve dostat k mezinárodnímu soudu do Štrasburku.

„Role ČR v tuto chvíli spočívá zejména v tom, aby se pokusila třeba i prostředky diplomatického nátlaku o to, aby nezávislé orgány v Norsku věc rozhodly co nejrychleji,“ uvedl Kapitán.

Případ českých dětí v Norsku

Buď norské soudy rozhodnutí zvrátí, nebo se pak matka může obrátit k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku. „Je důležité soudní řešení a dostat věc co nejdříve k Evropskému soudu pro lidská práva,“ dodal Kapitán. Tam by se ČR matky zastala.

Zástupci Michalákové zveřejnili informaci o rozhodnutí norských úřadů tento týden (více o něm čtěte zde). Kapitán verdikt s odkazem na povinnost mlčenlivosti nechtěl komentovat. Michaláková už řekla, že se odvolá. Její zástupci žádali razantnější postup. Podle právníka Pavla Hasenkopfa matka už jednou odvolací kolečko absolvovala. Ve Štrasburku pak neuspěla.

Podle Kapitána je ale nyní situace jiná. Zatímco poprvé se žena odvolávala kvůli odebrání dětí, nyní kvůli zbavení rodičovských práv a adopci. Kapitán norské rozhodnutí považuje za neakceptovatelné, když rodina jeví o děti zájem.

Medializace případu nepomáhá, míní Kapitán

Podle šéfa úřadu hraje roli způsob nátlaku a jeho rozumnost. Míní, že rostoucí tlak v posledních měsících - a to hlavně mediální - byl kontraproduktivní. Norská strana ho vnímala jako ne zcela objektivní, dodal Kapitán. Michaláková a její zástupci uváděli, že jedním z hlavních důvodů rozhodnutí o zbavení práv a osvojení bylo to, že mluvila s médii. Norská ambasáda však ve čtvrtek ujistila, že medializace nemá na řešené případy vliv (více najdete zde).

„Jestliže se děti o svém osudu dozvídají na internetu, navíc ve verzi, s níž nejsou ztotožněné, tak je to úplně jiný pohled. To nemusí být trest matce, můžeme to vnímat jako diskomfort dítěte,“ uvedl Kapitán. Dodal, že z odborného hlediska je nepřijatelné, aby se takto případy dětí medializovaly. I za pár let totiž mohou děti či jejich známí informace na internetu dohledat, může je to poškodit.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes desetiletého Denise a šestiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo nyní. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam žije.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue