Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Lizner visí na klíčovém svědkovi

  12:53aktualizováno  12:53
Soud se vrátil k devět let staré kauze Jaroslava Liznera. Bývalý šéf Centra kuponové privatizace žádá obnovu procesu. Tvrdí, že byl odsouzen na šest let za přijetí úplatku neprávem. Soudce kauzu odročil na 30. ledna. Klíčový svědek obhajoby je vázán mlčenlivostí.

Případ Lizner je dodnes jedinou korupční kauzou, v níž byl odsouzen klíčový státní úředník.

Liznera mají očistit nová svědectví
Obhajoba se pomocí dvou svědků - bývalé družky Luboše Sotony, korunního policejního svědka, který Liznera poslal do vězení, a policejního agenta Ondřeje Hocha - snaží prokázat, že si Sotona celý příběh vymyslel.

Žena ale k soudu nepřišla. Brání jí prý péče o dítě. Hoch sice přišel a prohlásil, že by o Liznerově případu mohl poskytnout zajímavé informace, ale je stále vázán mlčenlivostí. Soud proto požádal Policejní prezidium, aby ho této povinnosti zbavilo.

Sotonova bývalá přítelkyně původně svědčila v Liznerův neprospěch, protože se podle obhajoby svého druha bála.

Kauza Lizner

Lizner: Dokážu svoji nevinu

V Česku se uplácí čím dál víc

Lizner opustil českobudějovickou věznici

Před soud předstoupil i Sotona, který trvá na původní verzi. "Samozřejmě to je účelová změna výpovědí. Pan Lizner by se měl vrátit ke zdravému rozumu," vzkázal už dříve.

Před soudem pak popřel, že by své bývalé přítelkyni vyhrožoval, fyzicky ji napadal nebo nutil k opuštění republiky.

Jako svědek vypovídal i bývalý Sotonův spoluvězeň Michal Šindler. Sotonu dostaly za mříže daně. Šindler se soudu ozval dopisem a tvrdil, že mu Sotona ve vězení povídal o svých obchodech.

"Povídali jsme si hodně, na detaily si ale nepamatuji. Říkal něco o podnikání v Saudské Arábii, ale že by mluvil o případu pana Liznera, to si nevybavuji," tvrdil ale soudu při svém zhruba pětiminutovém vystoupení.

"Panovaly tam napjaté vztahy. Tam jsme si vůbec nepovídali. Nikdy jsem tam nikomu nic neřekl o svých obchodech, s nikým jsem si tam nepovídal," reagoval Sotona. 

Sotona chtěl za firmu TWI koupit akcie Mlékárny Klatovy od CS Fondů. Policii řekl, že Lizner obchod zprostředkoval, slíbil mu zmanipulování průběhu privatizace a chtěl za to osm milionů.

Razie v restauraci a kufr s penězi
Poslední říjnový den roku 1994 se zachvěla kuponová privatizace - operace, při níž byl z rukou státu do soukromého vlastnictví převeden za symbolickou cenu majetek zhruba za 330 miliard účetní hodnoty.

Byla už tma, když maskované policejní komando vtrhlo do pražské restaurace Asia a zatklo šest hostů. Mezi nimi i Jaroslava Liznera, tehdejšího ředitele Centra kuponové privatizace. V tu chvíli držel v rukou kufřík s osmi miliony korun.

Jako jediný ze šestice byl Lizner obviněn. A to z korupce. Policie vystavěla konstrukci, podle níž vzal fenomenální matematik s pověstí pedanta osm milionů korun "pouze" za to, že pomohl dojednat obchod s akciemi Mlékárny Klatovy.

Jinak řečeno: dal dohromady prodávajícího a kupujícího. Tuto teorii vzal soud za svou a po rekordních pěti dnech procesu poslal Liznera na šest let do vězení.

On sám celou dobu trval na tom, že osm milionů byla záloha na celou transakci a žádný úplatek.

Ačkoli po celých devět let provázely kauzu nejrůznější pochybnosti - zejména proto, že ani soud nedokázal přesvědčivě zdůvodnit, za co oněch osm milionů korun bylo - teprve nyní je reálná šance, že se příběh osvětlí.

Hrálo se unfair? Kdo ví
Revizi procesu by po letech přivítali i lidé, kteří stáli u zrodu kuponového experimentu. "Když byl tehdy Lizner zatčen, bylo to děsivé. Byl jsem strašně rozzlobený, protože každý stín na privatizaci jsem si bral osobně. Proto bych si přál, v uvozovkách i kvůli sobě, aby se to vyjasnilo," říká duchovní otec kuponové privatizace Tomáš Ježek.

Nešlo totiž jen o Liznera. Osoba Liznerova formátu způsobila, že se nad velkolepou privatizační operací vzneslo podezření: bylo možné manipulovat s jednotlivými nabídkami podniků v počítačové síti Centra kuponové privatizace?

Policejní vyšetřování na tuto otázku neodpovědělo. Po pár týdnech totiž policie tento směr zcela opustila.

"Představte si, že by se tehdy prokázalo, že bylo možné zasáhnout do kuponové privatizace. To by byl její konec. Tak si na to odpovězte sami," nabídl vysvětlení bývalý šéf ekonomické kontrarozvědky Jan Šula, jehož služba Liznerův případ rozjížděla.

Lizner do vězení nastoupil v březnu 1996. V prosinci 1998 byl  podmíněně propuštěn. Po dobu výkonu trestu pracoval ve vězeňském skladu.

Pokud by soud dospěl k závěru, že je Liznerova žádost o obnovu procesu oprávněná, sedm let starý rozsudek by zrušil a nařídil  nové hlavní líčení. V něm by se od počátku znovu posuzovala Liznerova vina a případné potrestání.

Jaroslav Lizner přišel opět k soudu. Domáhá se obnovení svého procesu. Soud ho v roce 1996 už poslal na šest let do vězení za braní úplatků, 15. října 2003

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

Studenti v Moravskoslezském kraj zvolili Zemana. Jako jediní v republice

Prezident Miloš Zeman navštívil agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.

Moravskoslezští středoškoláci by prezidentem zvolili Miloše Zemana. Prezidentskou volbu si v kraji nanečisto zkusilo na...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz