Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Kořistka: policie míří vysoko

  1:00aktualizováno  1:00
Korupční aféra kolem poslance Kořistky zcela nepochybně otřese českou politikou. Poté, co policie ve čtvrtek zatkla a obvinila Topolánkova tajemníka Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka, jsou totiž možné pouze dvě varianty budoucího vývoje.

DOKUMENT
TEXT OBVINĚNÍ - Co přivedlo Topolánkovy lidi do cely

Zaprvé: pokud by Večerek s Dalíkem byli kvůli pokusu podplatit poslance US-DEU Zdeňka Kořistku skutečně odsouzeni, je to jistý politický konec kandidáta na premiérský post Mirka Topolánka. 

Ale nejen to: znamenalo by to i totální diskreditaci ODS a další důvod k všeobecnému znechucení z politiky coby špinavé hry.

Ani druhá varianta není pro českou politiku příliš optimistická. Pokud policie nedotáhne případ do konce, bude čelit vážnému podezření, že se skandálně zapletla do politického boje a namísto zákona její práci řídí politická objednávka.

Která z těchto dvou variant je pravdivá, není teď jasné. Je tu však ještě jeden problém. Odpověď na základní otázku nebudeme téměř s jistotou znát do podzimních voleb. A při pohledu do minulosti není od věci skepse, že se pravdu nedozvíme ani do voleb na jaře 2006. 

Česká policie má totiž za sebou několik podobně monstrózně odstartovaných efektních akcí, které také mířily "vysoko", nicméně  jejich výsledek je po několika letech nulový.

Připomeňme si jen namátkou pár kauz, zahájených elitním policejním týmem z Dlážděné ulice: hned několik obvinění Vladimíra Železného a jeho právníků, kdy se v roce 2001 rovněž zatýkalo po nocích a po víkendech. Případ dodnes nedospěl k soudu.

Před volbami 2002 policie začala stíhat tehdejšího ředitele České televize Jiřího Balvína. Po dvou týdnech museli vyšetřovatelé obvinění zrušit a oproti původním slibům s případem už nepohnuli ani o milimetr.

Obvinit měsíc před volbami nejbližšího člověka šéfa opozice, navíc v případě ryze politickém, znamená vstoupit na mimořádně tenký led. Policie může samozřejmě argumentovat, že nemůže a nesmí pracovat s ohledem na datum voleb. 

Pochybnosti nad jejím postupem ovšem umocňuje její "informační politika". Policie je na jakékoliv konkrétní informace v tomto mimořádně citlivém případě skoupá - občas to až vypadá, že jejím nejochotnějším mluvčím je sám ministr vnitra František Bublan.

Pokud bychom přitom měli vycházet pouze z oficiálního obvinění, které dostali Dalík s Večerkem, nejsou důkazy policie nijak zvlášť přesvědčivé: o údajném desetimilionovém úplatku v něm totiž přímo hovoří pouze Zdeněk Kořistka a jeho manželka.

Pokud policie nedodá další hodnověrné důkazy, pak akutně hrozí, že celý případ skončí tak jako ty, o nichž už tu byla řeč. Je ale samozřejmě také možné, že si policie své hlavní trumfy zatím schovává a oba muže usvědčí. 

Co by to znamenalo pro Topolánka, je jasné: konec politické kariéry. Byl to on, kdo Večerka s Dalíkem za Kořistkou poslal, a i když jen těžko předpokládat, že by vydal přímočarý příkaz "uplaťte ho", za své spolupracovníky odpovídá.

Celá kauza je ale právě proto pro Topolánka zničující už teď. Ačkoliv Kořistku osobně velmi dobře zná a jejich vztahy byly i přes někdejší Kořistkův odchod z ODS korektní, vyjednáváním s ním pověřil dva lidi, kteří s oficiálními "strukturami" ODS nemají nic společného.

Politici ODS ovšem zatím tvrdí, že je celý případ naopak sjednotil. "Když je hrad v ohrožení, nelze na něm pořádat turnaje," tvrdí dokonce i šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, největší Topolánkův vnitrostranický oponent. 

Jenže to nemusí trvat věčně: stačí horší výsledek v krajských volbách, než zatím ODS očekává, a mnoho zatím loajálních spolustraníků si může říct: Nepřináší nám tento předseda přece jen víc problémů než užitku?

Policie zadržela Marka Dalíka, poradce šéfa ODS Topolánka, a lobbistu Jana Večerka. Jsou vyšetřováni kvůli korupci v kauze poslance US-DEU Zdeňka Kořistky. (30. září 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Najdete na iDNES.cz