Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Jackson: dluhy versus chamtivost

  15:53aktualizováno  15:53
V kauze Michaela Jacksona, podezřelého ze zneužívání dětí, přišly na přetřes peníze. Za vším je chamtivost, míní jeho advokát, a hrozí tresty za pošpinění zpěvákovy reputace. Pozornosti ovšem neunikla ani konta excentrického umělce, který nastřádal dluhy za zhruba 200 milionů dolarů.

"Pokud si někdo nemyslí, že skutečnou motivací obvinění a nařčení jsou peníze, potom žije ve svém vlastním Neverlandu," prohlásil Jacksonův obhájce Mark Geragos s narážkou na zpěvákův kalifornský ranč.

Zpěvák je podezřelý ze zneužívání a obtěžování dětí. Na výzvu úřadů se vzdal policii v Santa Barbaře a odevzdal pas. Poté byl propuštěn na kauci tři miliony dolarů. - více zde

"Michael Jackson nebude zneužíván. Michael Jackson nebude rozcupován, nebude pinata (nádoba s cukrovinkami - pozn. aut.) pro kohokoliv, kdo má finanční motivy," řekl Geragos v Los Angeles reportérům, kteří se podle něj také snaží mít ze zpěvákovy aféry profit.

"Dopadneme na vás jako tuna cihel. Dopadneme na vás jako kladivo, pokud podniknete cokoliv, co by poškodilo jeho reputaci, cokoliv, co by mohlo jakkoli narušit jeho soukromí. Rozpoutáme právní příval, jaký jste ještě neviděli," hřímal Geragos na tiskové konferenci. Na dotazy neodpověděl.

Jackson natočen v letadle
Své výhrůžky věhlasný advokát podpořil zatím úspěšným tažením proti letecké společnosti XtraJet, která přepravovala zpěváka z Las Vegas do Santa Barbary, když se rozhodl vydat do rukou policie.

Někdo z pracovníků firmy totiž do letadla schoval videokamery a poté se pokusil nahrávky prodat médiím. Geragos však u soudu dosáhl dočasného zákazu promítání, distribuce či prodeje záznamu.

"Za tento ohavný čin XtraJet položíme," tvrdí Geragos. Představitelé letecké firmy odmítli případ komentovat.

Dluhy za 200 milionů
Michael Jackson měl být původně obviněn do konce týdne, ale žalobci oznámili odložení formálního aktu na půli prosince. Musejí totiž vytvořit webovou stránku, na které budou dostupné všechny dokumenty, které se zřejmě dotknou i finanční situace někdejšího "krále popu".

Deník The New York Times s pomocí Jacksonových poradců, přátel a soudních záznamů sestavil finanční mapu, podle níž zpěvák proslavený nákladným životem během několika let vytvořil dluhy v hodnotě 200 milionů dolarů.

Podle zdroje obeznámeného s Jacksonovou finanční situací se letos zpěvákovy výdaje a osobní dluh vyšvihly na takovou úroveň, že mu poradci pokusili nastavit měsíční limit milion dolarů.

Zastavený katalog Beatles
Jackson už dávno není modlou jako v osmdesátých letech, kdy vydělával nejvíc v hudebním průmyslu. Zájem o jeho nahrávky postupně upadl. Čelil stovkám různých žalob, což ho stálo miliony dolarů, kvůli nimž si musel půjčovat, a nejnovější kauza nebude výjimkou.

Kvůli některým půjčkám musel zpěvák nabídnout bankám jako zástavu dokonce svůj nejdražší majetek - poloviční podíl na katalogu legendární britské kapely The Beatles v hodnotě 272 milionů dolarů.

Zbylých padesát procent vlastní vydavatelství Sony Music Entertainment. Podle jednoho z čelních představitelů má společnost předkupní právo na Jacksonův podíl, pokud by se zpěvák ocitl v potížích a musel ho prodat.

Kdo koupí ranč Neverland?
Nejméně čtyři zástavy jsou uvaleny na zpěvákův ranč Neverland. A to už stát Kalifornie svůj nárok kvůli nezaplaceným daním stáhl poté, co Jackson dluh zkraje letošního roku uhradil.

Další břemena leží na Neverlandu kvůli půjčce od Sony Music, žalobě od německého promotéra vymáhajícího peníze za odvolané koncerty pro charitu či požadavku finančního exporadce Myunga Ho-Leeho, kterému Jackson neplatil.

Lee podle The New York Times pomohl zpěvákovi k půjčkám za zhruba 230 milionů dolarů, pomocí kterých se platily předchozí dluhy. List zároveň podotýká, že není zřejmé, kolik z této sumy už bylo splaceno.

Jackson by rád Neverland prodal - za padesát milionů dolarů. Podle realitních agentů se ovšem žádný kupec ještě nenašel.

SOUVISLOSTI
Články iDNES o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi

Mark Geragos, advokát zpěváka Michaela Jacksona podezřelého ze zneužívání dětí, hovoří v Los Angeles k novinářům. (25. listopadu 2003)



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Najdete na iDNES.cz