Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zažalujme Ratha kvůli tomu, že kraj přišel o peníze, navrhuje ODS

  11:34aktualizováno  12:31
Žalobu na bývalého hejtmana Davida Ratha o náhradu škody kvůli předraženým zakázkám by měl podle ODS podat Středočeský kraj. "Naše představa je, že zastupitelstvo uloží nově zvolené radě, aby připravila podklady pro takovou žalobu a aby ji podala," uvedl ve čtvrtek středočeský zastupitel za ODS Dan Jiránek.

"Doufáme, že se neukáže, že pan Rath je bezdomovec a že například žádný dům nevlastní," zavtipkoval Jiránek. Občanští demokraté tvrdí, že by se kraj svou žalobou měl připojit k trestnímu stíhání Davida Ratha a dalších sedmi lidí, kteří podle policie poškozovali kraj při zadávání veřejných zakázek ve středních Čechách.

Dosavadní Rathova náměstkyně Zuzana Moravčíková, kterou by ČSSD ráda prosadila na post hejtmanky, iDNES řekla, že nejprve musí zjistit, jakým způsobem se ve Středočeském kraji zakázky zadávaly. "Jakým způsobem, kdo je za to zodpovědný," řekla Moravčíková. Znamená to podle ní prověřit firmy, které pracovaly pro Středočeský kraj.

Šéfka kontrolního výboru kraje Dagmar Nohýnková z ODS uvedla, že její strana bude požadovat prověření veškerých zakázek a investic z Rathovy éry.

Odpovědnost nese celá rada, nejen Rath, říká ODS

"Nejedná se o selhání jednotlivce, jak o tom mluví ČSSD. Rath měl za sebou celou radu i většinu v zastupitelstvu. Je to selhání systému, které je třeba napravit," řekl po jednání klubu zastupitelů ODS Raduan Nwelati. Je podle něj třeba vyčíslit škodu, která kraji vznikla, aby mohla být žaloba podána. Moravčíková však iDNES.cz řekla, že si neumí představit, jak by byla celková škoda pro kraj vyčíslena.

Nikdo ze zastupitelů ČSSD a KSČM podle Nwelatiho při jednání zastupitelstva nevystoupil, aby řekl Rathovi do očí, že něco dělá špatně. "Nepamatuji si, že by se něco takového stalo," zdůraznil Nwelati. I proto nejde jen o Rathovu odpovědnost.

Obvinění bývalého středočeského hejtmana, na nějž byla ve středu uvalena vazba (více zde), a skupiny lidí, kteří se údajně podíleli na předražování zakázek v kraji, bude mít podle ODS dopad i na celý Středočeský kraj, protože se zastaví nebo přinejmenším zpomalí čerpání z prostředků Evropské unie.

"Vyzýváme vládnoucí koalici ČSSD - KSČM, aby neprodleně svolala jednání zastupitelstva kraje, na kterém dojde k rekonstrukci vedení. Jsme připraveni pomoci při záchraně finančních prostředků pro kraj, požadujeme však plně otevřít veškeré informace týkající se investic a veřejných zakázek," řekl předseda krajských zastupitelů ODS Ladislav Kutík.

ČSSD musí o zvolení Moravčíkové přesvědčit komunisty

Sociální demokraté, kteří v kraji vládnou, počítají s tím, že se novou hejtmankou stane Moravčíková (o změnách, které na úřadě chystá, čtěte zde).

Zastupitelstvo chce ČSSD svolat na 11. června, do té doby se na podpoře Moravčíkové musí dohodnout s komunisty, kteří podporují radu složenou výhradně ze zastupitelů sociální demokracie. Podle ODS by se zastupitelstvo mělo sejít rychleji.

Moravčíková iDNES.cz řekla, že jednání s  komunisty teprve sociální demokraty čeká. Vzhledem k tomu, jak krátká doba do podzimních krajských voleb zbývá, mohou ale i komunisté svým dosavadním partnerům "zatopit" a na maximum využít současné problémy ČSSD ve Středočeském kraji.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz