Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Černošice pokračuje: policie prověří obchody politiků s pozemky

  18:12aktualizováno  18:12
Státní zastupitelství dalo policii pokyn, aby prověřila podivné obchody politiků z Černošic. Bývalá přítelkyně místostarosty je obvinila, že chtěli zneužít své pravomoci a vydělat na obchodech s pozemky v katastru obce, kterou řídí. A přinejmenším některá fakta jí dávají za pravdu.

Politici z Černošic - zastupitel Přibík, místostarosta Jirout, starosta Rádl (zleva)

"Státní zastupitelství nám dalo pokyn prověřit podezření ze spáchání trestného činu zneužití informací v obchodním styku. Budeme samozřejmě prověřovat role všech zúčastněných osob, včetně politiků," řekl MF DNES Michal Murín, vedoucí policie Prahy-západ.

Podle Lucie Moni, ženy, která žila s místostarostou Černošic za ODS Michalem Jiroutem, byl plán následující: tři místní politici a ona založí akciovou společnost tak, aby se nevědělo, komu patří.

Pak na ni nakoupí pozemky v Černošicích, změní územní plán, aby se pozemky proměnily ve stavební parcely, a ty následně prodají. Zisk z celé operace by mohl dosáhnout až pětačtyřiceti milionů.

Těmi politiky byl vedle místostarosty Jirouta také starosta a zároveň poslanec ODS Aleš Rádl a zastupitel za stejnou stranu Michal Přibík. - čtěte VIDEO: Nastrčili jsme bílé koně, říká žena o obchodu s politiky z Černošic

Kdyby se postupně podařilo všechny tyto pozemky na břehu Berounky proměnit v lukrativní stavební parcely, zvedla by se jejich cena několikanásobně a dosáhla by zhruba sto milionů korun.

U části pozemků už se zvýšení hodnoty povedlo. Jde o ty, které patří právě místostarostovi Jiroutovi. Jejich cena vzrostla pomocí tří kroků.

První: za peníze města a ze státních dotací se na pozemky přivedl vodovod a kanalizace.

Druhý: zastupitelstvo schválilo změnu územního plánu, levná pole se tím změnila v mnohem dražší stavební pozemky.

A třetí: když Černošice vyhlásily stavební uzávěru, aby zabránily prudké výstavbě nových domů, pro pozemky místostarosty Jirouta schválili místní politici výjimku – na těch se stavět smí. "Jirout byl v městské radě, která výjimku udělila," říká opoziční zastupitelka Daniela Göttelová. - čtěte Čarování s pozemky: politici nakoupili v Černošicích tisíce metrů půdy

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz