Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Budík stála žalobkyni místo

  11:41aktualizováno  11:41
Pražský vrchní soud zbavil funkce karlovarskou žalobkyni Zuzanu Blažkovou. Neoprávněně se vložila do vyšetřování kauzy Budík. Policista a syn bývalého zástupce šéfa karlovarské policie, který čelil obvinění z poštovní loupeže, byl nakonec osvobozen.

"Kárný senát státní zástupkyni Zuzanu Blažkovou zbavil funkce," potvrdil iDNES mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt.

Podle verdiktu neoprávněně zasahovala do vyšetřování aféry kolem karlovarského policisty Jana Budíka

Blažková původně pracovala na případu vyloupené pošty. V práci ale pokračovala, i když jí to již nepříslušelo a případ ze zákona převzal plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha, specialista na vyšetřování trestné činnosti policistů.

Z vyloupení pošty byl karlovarský kriminalista Budík nakonec obžalován. Soud ho minulý týden už potřetí zprostil obžaloby. Rozsudek je tak definitivní. - více zde

Podle soudu kriminalisté během vyšetřování nepostupovali správně a manipulovali s důkazy ve prospěch obžalovaného Budíka. Pětici vysokých policejních důstojníků, mezi nimiž je také Budíkův otec a bývalý první náměstek ředitele karlovarské policie, za to hrozí až tříleté vězení. - více zde 

Žalobkyně podávala lživé informace
Kárný senát vrchního soudu loni v říjnu dospěl k závěru, že se Blažková, která s Janem Budíkem udržovala i mimopracovní kontakty, nejspíš dopustila trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele, to se ale neprokázalo.

"Její provinění skutečně hraničí s trestným činem," řekl v pátek předseda kárného senátu Jiří Lněnička. Podle něj Blažková nejednala zkratkovitě, ale s jednoznačným cílem pomoci stíhanému Budíkovi.

"Věděla, že není věcně příslušná a přesto konala úkony a dokonce o nich svým nadřízeným podávala nesprávné či lživé informace," uvedl Lněnička.

Senát zvolil nejpřísnější trest
Senát zvolil nejpřísnější možný trest přesto, že Blažková byla dosud v zaměstnání hodnocena dobře. "Společenská nebezpečnost jejího jednání je podle našeho názoru velmi vysoká," zdůvodnil trest Lněnička.

Kárný senát vyhověl šéfce krajského státního zastupitelství v Plzni Marii Polákové, která nejpřísnější trest žádala. Podle ní se Blažková dopustila vážného pochybení, když se aktivně zapojila do vyšetřování loupeže na karlovarské poště i poté, co byl z činu obviněn policista Budík a kdy si případ převzal státní zástupce Řeřicha.

"Není možné o jedné věci vést dvě souběžná jednání," řekla Poláková. Blažková například podle senátu vyhledávala další možné podezřelé osoby, čímž se snažila zpochybnit Budíkovo obvinění.

Poláková však vyloučila, že by postup Blažkové zapříčinil osvobozující rozsudek v Budíkově kauze. Podle ní i podle senátu se procesních pochybností policisté dopustili ještě předtím, než se Blažková do případu vložila.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz