Katolíci zranili v Belfastu 113 policistů

Přes sto policistů bylo v noci na pátek zraněno při srážkách s katolíky v Belfastu. Devatenáct jich skončilo v nemocnici, někteří mají zlámané kosti. Jeden policista byl vážně zraněn po ráně krumpáčem. Násilnosti se strhly v severní části města na závěr pochodu oranžistů.

Ke srážkám došlo v momentě, kdy se policisté snažili uvolnit průvodu oranžistů cestu. Přes dvě stovky katolických mladíků na ně zaútočily vším, co měly po ruce - od kamení až po zápalné bomby.

Policie použila vodní dělo a vypálila 48 plastikových projektilů. Někteří demonstranti házeli zápalné bomby také na benzinovou pumpu. Hasiči se k místu odhodlali až poté, co jim místní katolický poslanec zaručil, že se jim nic nestane.

Mírová jednání o Severním Irsku jsou zatím ve slepé uličce.

Do ulic se vydalo na sto tisíc oranžistů
Pochody oranžistů v Severním Irsku na počest vítězství protestantů nad katolíky před více než 300 lety měly poměrně pokojný průběh. Na mnoha místech Ulsteru se do ulic vydalo celkem na sto tisíc členů Oranžského řádu. Ve vstupu do katolických částí Belfastu a některých dalších míst jim zabránily ocelové bariéry. Oranžisté proti zákazu sice protestovali, v Belfastu však skončila jejich demonstrace po dvou hodinách bez incidentů.

Tradiční pochody připomínají vítěznou bitvu Viléma III. Oranžského nad vojsky katolického krále Jakuba II. u řeky Boyne v roce 1690. Katolíci tyto pochody naopak vnímají jako provokaci. Už v noci na čtvrtek musela policie zasáhnout proti rozvášněným oranžistům vodními děly.

Extrémní protestantská organizace Oranžský řád Velké Británie pořádá pochody tradičně každý rok. Většinou začínají    1.července a vrcholí 12.července, v den výročí historické bitvy v roce 1690.

Protestanti se s policií střetli v Portadownu
Pochodům oranžistů předcházela v noci na čtvrtek konfrontace mezi bezpečnostními jednotkami a protestanty ve městě Portadown nedaleko Belfastu. Oranžisté vhodili do řad policistů zápalné bomby a hořící předměty. Policie je pomocí vodních děl přinutila k ústupu; letos k tomuto prostředku sáhla vůbec poprvé. Jednadvacet policistů a dva civilisté byli při výtržnostech zraněni.

V Belfastu vypálili členové protestantských polovojenských organizací Bojovníci za svobodu Ulsteru a Sbor ulsterských dobrovolníků za nadšeného pokřiku shromážděných několik salv do vzduchu.

V předzvěsti možných násilnosti z plánovaných pochodů napětí v oblasti během dne narůstalo. Policie prohledávala vytypované domy a hledá zápalné bomby, zatímco místní vůdci si stěžují na policejní zvůli. "Jeden či dva jedinci možná hodili zápalnou bombu, ale není možné, aby se vina házela na celou komunitu," nechal se slyšet mluvčí ulsterských unionistů Sydney Anderson.

Oranžisté organizovali celkem 19 pochodů a shromáždění. Největší pochody se za přísných bezpečnostních opatření konaly v Edenberry, jižním předměstí Belfastu, a Londonderry, kde byly kvůli námitkám katolických obyvatel trasy pochodů omezeny.

Nedělní pochod oranžistů z Portadownu do osady Drumcree a zpět se na rozdíl od uplynulých let obešel bez incidentů.

Osud Severního Irska je stále nejasný
Představitelé obou komunit čekají na výsledek rozhovorů o budoucnosti mírové dohody z roku 1998, díky níž byla v provincii vytvořena koaliční vláda protestantů a katolíků. Jednání, jehož se účastní také premiéři Británie a Irska, bylo ve středu večer po třech dnech přerušeno a má být obnoveno v pátek. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by na něm mohlo být dosaženo pokroku. 

V Belfastu napadl dav katolíků policii. Při střetech bylo zraněno 113 policistů. Nepokoje vypukly závěrem tradičního pochodu oranžistů. (13. července 2001)

V zapalování automobilů v ulicích severoirského Belfastu vyústily 12. července násilné protesty katolíků proti pochodu protestantských oranžistů. Policie proti násilníkům zasáhla vodním dělem. K nepokojům došlo na závěr pochodů, jimiž si členové protestantského Oranžského řádu připomněli historické vítězství protestantů nad katolíky před třemi stoletími. (13. července 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video