Chceme vlastní biskupství, napsali katolíci z Vysočiny papeži

  11:30aktualizováno  11:30
Vysočina se řadí mezi kraje s nejvyšším počtem věřících. Katolíci z Vysočiny proto nyní usilují o zřízení vlastního biskupství. Vysočina byla totiž dosud rozdělená mezi tři diecéze. Dopis s žádostí aktivisté adresovali i do Vatikánu papeži Benediktu XVI. Přitom v Jihlavě, kde má sídlo biskupství vzniknout, se od aktivity distancují.

Katolické Společenství čistých srdcí ve Vranově nad Dyjí (ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zástupci katolíků z Vysočiny se obrátili i na Českou biskupskou konferenci s žádostí o slyšení. Chtějí biskupům přednést svůj návrh na zřízení nového biskupství pro Vysočinu.

"Vysočina patří dlouhodobě k nejvíce věřícím krajům v jinak ateistické České republice. V současné době je však rozdělená do třech diecézí. To neodpovídá potřebám místní katolické komunity, kde trvalé přítomnost biskupa prostě chybí," vysvětluje důvody žádosti o zřízení nového biskupství Tomáš Zdechovský, který je hlavním organizátorem celého nápadu.

Podle katolických intelektuálů samotné žádosti o schůzku s biskupy předcházela více jak dvouletá diskuse v místních farnostech a vikariátech. Mnoha lidem se iniciativa líbila, proto se intelektuálové rozhodli dopisem oslovit biskupy a vyzvat je k diskusi.

Mezi signatáři dopisu nechybí například dlouholetý bývalý poslanec Jan Kasal z KDU-ČSL, krajský předseda TOP 09 Jiří Blažek nebo krajský radní Tomáš Škaryd z ČSSD.

V Jihlavě, kde má být sídlo biskupství, návrh odmítají

"Je to spíše úsměvné, iniciátory té akce vůbec neznám. Rozhodně to není věcí římskokatolické farnosti v Jihlavě, a tuto věc my nepodporujeme," reagoval zástupce jihlavské farnosti Petr Ivan Božik. Přitom právě v Jihlavě by podle iniciátorů mělo mít biskupství své sídlo.

Podle Božíka je současné uspořádání, kdy katolíci na Vysočině spadají pod diecéze v Hradci Králové, Českých Budějovicích a v Brně, vyhovující."Současné zřízení je úplně běžná věc i v jiných zemích," řekl Božík a naznačil, že motivem iniciativy by možná mohlo být lákavé téma pro voliče před krajskými volbami.

Kostel svatého Jakuba v Jihlavě

Svatý Jakub je farnost patřící historicky od svého vzniku v 13. století k premonstrátům, od r. 1591 pak ke strahovským premonstrátům, není tedy ani ve vlastnictví biskupství. Zřízení sídla nového biskupství by tam tak bylo složité.

Božik nic neví ani o dopisu papeži. "Pokud budeme požádáni o nějaké stanovisko ze strany biskupů, určitě sdělíme svůj názor," dodal s tím, že bude odmítavý.

K diskusi s lidmi aktivisté založili i vlastní facebookovou skupinu. (Připojit se do ní můžete zde). A na ní diskutují i další lidé do problému zasvěcení.

"Nejsem si jistý, jestli je přínosné usilovat o vlastní biskupství, ale toto rozpolcení Vysočiny jsem vnímal dost intenzivně. Pocházím z farnosti Luka nad Jihlavou. Bylo by logické, kdybychom akce mohli pořádat i s mladými třeba z farnosti Polná, v čemž nám samozřejmě nikdo nebránil, ale byla to poměrně komplikovaná věc. Neznali se kněží, neznali jsme se my mladí, protože jsme každý jezdili za svým biskupem na setkání mládeže," popsal v diskuzi na facebooku problémy se současným rozdělením Jan Šedo.

"A my chceme Biskupství Českomoravské! Kraj Pardubický, arcibiskupství Olomoucké, kdo v tomhle má žít," zapojil se do diskuze Josef Jílek.

Ozvaly se i hlasy o umístění biskupství do Žďáru či Třebíče

Jihlavské biskupství by mělo mít podle aktivistů sídlo v krajském městě, kde by případnou katedrálou mohl být kostel sv. Jakuba nedaleko Masarykova náměstí. Samotnému biskupství by pak mohly sloužit přilehlé církevní objekty.

Umístění biskupství do kostela svatého Jakuba v Jihlavě by bylo podle faráře Božika složité. "Každopádně jde o zřejmou neznalost věci toho, kdo to navrhl. Svatý Jakub je farnost patřící historicky od svého vzniku v 13. století k premonstrátům, od r. 1591 pak ke strahovským premonstrátům, není tedy ani ve vlastnictví biskupství," řekl Božik.

Proti tomu se ale ozvaly hlasy, proč by nemohlo být třeba v Třebíči či ve Žďáře nad Sázavou.

"Jako patriot z Vysočiny a hlavně ze Žďáru nad Sázavou tuto myšlenku podporuji. Sídlo by mohlo být v bývalém cisterciáckém klášteře ve Žďáře nad Sázavou," navrhuje v diskuzi na facebooku místostarosta Žďáru Ladislav Bárta. Podle něj je dobrým základem pro umístění do Žďáru i odkaz architekta Santiniho v tomto městě.

Příznivci iniciativy věří, že by se nápad s novým biskupstvím mohl realizovat do pěti let.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Babiš rozděluje společnost, ale zlepšil výběr daní, ukázal průzkum

Tisková konference ohledně kauzy Čapího hnízda a vyjádření Babiše mladšího (15....

Agentura Median provedla průzkum, který hodnotí vnímání osobnosti Andreje Babiše veřejností. Nejvíce negativně podle...

Senátoři chtějí premiéra ve vazbě. Babiš odmítá maření vyšetřování

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Předseda vlády Andrej Babiš by mohl podle senátorů Václava Lásky a Lukáše Wagenknechta mařit vyšetřování kauzy Čapího...

Postoj ČSSD k hlasování o Babišově vládě určí mimořádné předsednictvo

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Jan Hamáček vystoupili 27. srpna na...

Kvůli kauze Čapí hnízdo a hlasování o nedůvěře vládě se mimořádně sejde předsednictvo ČSSD, které bude společně s...

Najdete na iDNES.cz