Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kateřinský areál snad ožije

  10:47aktualizováno  10:47
Vinohrady - Kateřinský areál v Praze 2, jehož součástí je Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice, se snad v brzké době dočká obnovy. Vznikající občanské sdružení Dvojka sobě chce areál oživit a vytvořit zde prostor pro prezentaci umění i setkávání pacientů psychiatrické kliniky se zdravými lidmi.

"Naším záměrem je úprava barokního kostela svaté Kateřiny, který je už léta veřejnosti nepřístupný, a revitalizace Kateřinské zahrady, z níž by měl vzniknout rekreační prostor," sdělil Ivo Slavík ze sdružení Dvojka sobě.

Kostel, který byl v období josefínských reforem odsvěcen a v roce 1837 se jeho uživatelem stal ústav choromyslných, by se měl změnit na koncertní síň. "Předobrazem projektu je kostel svatého Šimona a Judy. Chrám by se měl rozeznít evropskou hudbou v podání špičkových interpretů," uvedl Ivo Slavík.

Původně gotický kostel byl v první polovině 18. století znovu vystavěn jedním ze špičkových architektů středoevropského vrcholného baroka K. I. Dientzenhoferem. Interiér zdobí díla nejvýznamnějšího českého barokního freskaře V. V. Reinera.

Návrhy na využití kostela i zahrady vypracují studenti architektury ČVUT. Představou je nový kulturní areál: s reprezentativním prostorem pro koncerty, se zahradou, ve které by vystavovali umělci a konaly se přednášky.

"Doufáme, že mezinárodní záštitu nad obnovou areálu i následnými koncertními cykly převezme Komisariát kultury Evropské komise," uvedl Slavík. Zatím se kmotry projektu stali herci Ondřej Vetchý, který v druhé městské části bydlí, a Marek Vašut, jenž byl kdysi sám pacientem zdejší psychiatrické kliniky a chce přispět k odtabuizování tohoto tématu.

Finanční podporu si sdružení slibuje jednak od radnice Prahy 2, oslovit chce také velké nadnárodní společnosti se sídlem v druhém obvodu.

První akcí, která měla na plány obnovy Kateřinek upozornit, byl v zahradě červnový turnaj novinářů a osobností v pétanque. "Teď připravujeme rozloučení s prázdninami pro děti našeho obvodu, přehlídku tvorby mladých oděvních výtvarníků a prodejní festival prací klientů chráněných dílen v České republice," řekl Ivo Slavík.

Prostory bývalého kostela svaté Kateřiny by se měly stát, podobně jako kostel sv. Šimona a Judy, koncertní síní. (16. srpna 2001)

Prostory bývalého kostela svaté Kateřiny by se měly stát, podobně jako kostel sv. Šimona a Judy, koncertní síní. (16. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Zeman jmenoval do čela armády válečného hrdinu Opatu

Prezident Miloš Zeman jmenoval náčelníkem generálního štábu generálporučíka...

Česká armáda bude mít od prvního května nového šéfa. Generální štáb povede Aleš Opata, generálporučík se zkušenostmi ze...

Exšéf Hradní stráže nezneužíval cestovní náhrady úmyslně, uvedl soud

Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky jmenoval Petra Prskavce...

Někdejší šéf Hradní stráže Petr Prskavec se nedopustil podvodu tím, že čerpal vyšší cestovní náhrady, než měl. Obvodní...

Soud odmítl uvalit vazbu na miliardáře Speychala. Je obviněný v kauze ČKD

Petr Speychal

Obvodní soud pro Prahu 9 nevyhověl návrhu státní zástupkyně, která požadovala uvalení vazby na miliardáře Petra...

Najdete na iDNES.cz