Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Katedrála svatého Víta hostila bohoslužbu za norské oběti

  19:31aktualizováno  19:31
Zástupci českých církví i norského velvyslanectví ve čtvrtek přišli uctít památku 77 obětí norského radikála. Za každou z obětí byla zapálena svíce. Ekumenickou bohoslužbu ve zcela zaplněném chrámu odsloužil arcibiskup Dominik Duka.

Pražský primas Dominik Duka ve čtvrtek odsloužil ekumenickou bohoslužbu za oběti norského útoku. | foto: ČTK

Obětem teroristických útoků v Norsku byla věnována páteční ekumenická bohoslužba ve zcela zaplněné svatovítské katedrále v Praze.

Bohoslužbu, kterou doprovodil Pražský katedrální sbor, zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka. "Sešli jsme se, abychom řekli ne nenávisti a závisti," uvedl český katolický primas, který se pozastavil nad motivy útočníkova řádění. "Není svoboda k tomu, abychom sahali na život druhého," řekl Duka a připomněl i jedno z desatera biblických přikázání - nezabiješ.

Rada apoštolské nunciatury Dennis Kuruppassery přednesl podobenství o plevelu mezi pšenicí z Matoušova evangelia. Evangelický farář Karel Šimr pak v kázání označil teroristický útok za noční můru a zlo, které nedává žádný smysl. Vyzval ale k tomu, aby hrůzný čin nevedl k násilným reakcím. "Odpovídat na zlo jeho zbraněmi znamená jeho vítězství," uvedl Šimr.

Prosebné přímluvy přednesli diákon Evangelické církve augsburského vyznání Dominik Žbánek a farářka Československé církve husitské Sandra Silná. Během bohoslužby zazněla také báseň Naší mládeži, jejímž autorem je norský básník a spisovatel Nordahl Grieg. Po tragédii se text četl na mnoha místech Norska, například na shromáždění v katedrále v Oslu.

Před závěrečným požehnáním promluvila zástupkyně norského velvyslanectví Tijana Nilsenová. Vyjádřila nejhlubší vděčnost za veškerou účast, kterou lidé v Česku projevili. Přemáhala pláč, když mluvila o tom, jak jí zcela neznámí lidé pokládali květiny pod vlajku u budovy norského velvyslanectví.

"Můj smutek našel svého krajana, někoho, s kým se lze podělit o bolest," uvedla Nilsenová. Vyjádřená solidarita je podle ní dokladem, že demokracie a svoboda jsou vysoce ctěny lidmi obou zemí.

Norská tragédie se podobá té smolenské

Smutek se zračil i ve tvářích dalších přítomných, z nichž mnozí neskrývali slzy. Patřili mezi ně také zahraniční diplomaté. Polský velvyslanec Jan Pastwa řekl ČTK, že mu nynější tragédie připomíná havárii polského letounu, ve kterém loni u Smolenska zahynul prezident Lech Kaczyński s manželkou a dalšími 94 lidmi.

Také jejich památce byla věnována bohoslužba ve svatovítské katedrále. "Norský příběh je o to větší hrůza, že to nebyla chyba, ale spáchal to zlý člověk," uvedl Pastwa. I on ocenil vlnu solidarity, kterou Češi projevili.

V Norsku se v pátek konal pohřeb první z obětí střelby. Osmnáctiletá Norka kurdského původu Bano Rashidová byla jednou z účastnic setkání sociálnědemokratické mládeže na ostrově.

Výbuch v centru Osla a následná střelba do mladých lidí na nedalekém ostrově Utoya otřásly celým světem. Ke krvavému činu se doznal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik. Obětí jeho hrůzného aktu se stalo 77 lidí. Jejich jména v katedrále zazněla a byly za ně zapáleny svíce.

Breivik se už po pátečním zadržení ke svým činům přiznal, ale popřel jejich zločinný charakter. Norská policie dnes Breivika podruhé od útoků podrobně vyslýchala, obvinila ho z terorismu, za což může být odsouzen na 21 let.

Pokud by byl obviněn ze zločinů proti lidskosti, hrozí mu vězení v délce 30 let. V manifestu, který krátce před masakrem zveřejnil na internetu, se označil za mučedníka konzervativní revoluce, která vyčistí Evropu od levice a od příslušníků jiných kultur.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz