Pohled na finanční čtvrť města Dauhá v Kataru. (2011)

Pohled na finanční čtvrť města Dauhá v Kataru. (2011) | foto: AP

Arabské země prodloužily Kataru ultimátum, na splnění má další dva dny

  • 32
Arabské země vyhověly žádosti Kataru o prodloužení ultimáta pro splnění jejich požadavků vůči emirátu, s nímž přerušily diplomatické styky. Saúdskoarabská televize Al-Arabíja v pondělí informovala, že skupina zemí poskytla Kataru dalších 48 hodin. O takové prodloužení ultimáta předtím požádal sám Katar. Původní ultimátum vypršelo v neděli o půlnoci.

Několik arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií Katar obviňují z podpory terorismu a mimo jiné chce, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin. Katar nařčení z podpory terorismu odmítá a ultimátum považuje za zásah do své suverenity.

Za krizí stojí zákulisní hry mocných států, míní Čech žijící v Kataru

Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání už v neděli oznámil, že jeho země do vypršení ultimáta požadavky arabských zemí nesplní (více jsme psali zde).

V sobotu Sání zopakoval, že požadavky arabských států byly záměrně vytvořeny tak, aby nešly splnit a země je odmítla. Dodal, že Katar je připraven „čelit možným důsledkům“, ale je také připraven jednat.

O tom, zda se spor bude dále stupňovat, se jen spekuluje. „Alternativou není eskalace, ale že si každý půjdeme vlastní cestou,“ řekl státní tajemník SAE pro zahraniční politiku Anvar Karkáš, čímž podle agentury Reuters naznačil, že země mohou vyřadit Katar z Rady pro spolupráci arabských států zálivu (GCC).

Západem podporovaná GCC vznikla v roce 1981 krátce po íránské islámské revoluci a začátku irácko-íránské války. Jejími členy jsou SAE, Saúdská Arábie, Katar, Bahrajn, Omán a Kuvajt, který se snaží v krizi hrát prostředníka.

Obyvatelé Kataru napjatě čekají na vyřešení konfliktu a většina podporuje stanovisko katarské vlády. „Jakákoliv eskalace nebude dobrá pro nikoho. Destabilizace Kataru bude mít velký dopad na celý region a na svět,“ řekl občan Kataru Abdal Azíz Húr, který pracuje ve školství.

Do krize se zapojil Trump

Agentura Reuters v neděli informovala, že šéfové diplomacií bojkotujících zemí mají další postup řešit na společné schůzce ve středu v Káhiře. S čelními představiteli některých zemí v oblasti Perského zálivu nicméně hovořil už v neděli a s každým zvlášť americký prezident Donald Trump.

Trump je v telefonických rozhovorech vybízel k jednotě a zopakoval, že je důležité přestat s financováním teroristů a zdiskreditovat ideologii extremistů. Podle agentury Reuters rovněž vyjádřil své „znepokojení“ nad stávajícím sporem mezi Katarem a některými z jeho sousedů v oblasti.

Podle agentury AP Trump v noci na hovořil se saúdskoarabským králem Salmánem, korunním princem Muhammadem bin Zájidem Nahajánem ze Spojených arabských emirátů a s katarským emírem Taminem Sáním. Jednota regionu je podle Trumpa nezbytná k naplnění cílů nedávného rijádského summitu včetně porážky terorismu a posilování stability v oblasti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video