Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odsouzený katarský princ nedostane odškodnění za vazbu, rozhodl soud

  14:43aktualizováno  15:12
Katarský princ Hámid bin Abdal Sání nedostane od českého státu odškodné 225 000 korun za vazební stíhání. Ve čtvrtek o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2. Vazba sice podle něj byla nezákonná, přiznat Katařanovi odškodnění by však bylo nespravedlivé i vzhledem k tomu, že Sání byl nakonec za sex s nezletilými dívkami odsouzen.

Katarský princ Hámid bin Abdul Sání | foto: Policie ČR / koláž iDNES.cz

Soudkyně Blanka Vernerová žalobu vyřešila šalamounsky. „Rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 2 a následně Městského soudu v Praze byla porušena práva žalobce,“ uznala. Finanční odškodnění však Sánímu nepřiznala, uvedla, že se musí spokojit s konstatováním, že vazba byla nezákonná. „S ohledem na konkrétní okolnosti případu dospěl soud k závěru, že konstatování porušení práv je dostatečnou satisfakcí,“ poznamenala.

Přiznání peněz by podle ní nebylo spravedlivé. „Nebylo možné přehlédnout, že se neodškodňuje osoba, která se nedopustila žádného trestného činu,“ vysvětlila Vernerová. Dodala, že stát musí Sánímu zaplatit soudní výlohy.

Katařanův právník Miroslav Špadrna naznačil, že jeho klient by se s takovým verdiktem mohl smířit. „V každém případě by to mohlo být dostačující. Už jen z toho pohledu, že tady vůbec nešlo o peněžitou částku, ale aby tady někdo po letech s razítkem soudu konstatoval, že se stala křivda,“ řekl novinářům s tím, že se však o dalším postupu se Sáním ještě musí poradit.

Sání byl za mřížemi jedenáct měsíců od září 2004 do srpna 2005, odškodnění požadoval konkrétně za vazbu od 7. dubna 2005, kdy tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o jeho předání do Kataru.

Propustit muže z vazby však následně odmítl jak obvodní, tak nadřízený pražský městský soud. Ministr se proto obrátil na Nejvyšší soud, který v srpnu zastavil stíhání Sáního a pustil ho na svobodu.

Člen širší katarské vládnoucí rodiny byl v Česku nakonec po vleklém procesu předloni odsouzen k 11 měsícům vězení za placené sexuální styky se školačkami (psali jsme zde).

To však podle Špadrny vzhledem k tehdejšímu rozhodnutí Nejvyššího soudu nemá vliv na zákonnost či nezákonnost vazby. „Je pravda, že klient byl nakonec uznán vinným z části žalovaných skutků, nicméně jeho vazba je a zůstane navždy z části nezákonná. Nelze dovozovat, že se z ní vzhledem k odsouzení stala vazba zákonná,“ uvedl a odkázal při tom na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva.

Sání je nešťastný, média z něj udělala zvrhlíka, uvedl obhájce

Špadrna soudu během minulého jednání líčil, jak jeho klientovi stíhání údajně zničilo život. Sáního označil za nešťastného člověka, který vyhoštěním z České republiky ztratil domov. Díl viny připsal i českým médiím, která podle něj Katařana skandalizovala a popisovala jako zvrhlíka. „Byl v médiích vykreslen jako démon. Přitom se provinil jen tím, že měl rád mladé dívky, které rozhodně nebyly panny,“ prohlásil.

Zástupkyně žalovaného ministerstva spravedlnosti Hana Staňková jakékoli nároky na odškodnění odmítla. Argumentovala tím, že 11 měsíců, které Sání strávil ve vazbě, by si podle předloňskému rozsudku stejně odpykal. Na nemajetkovou újmu tedy podle ministerstva nemá nárok.

Zároveň upozornila, že pravomocný rozsudek se sice týká jen části stíhaných skutků, nicméně ve zbytku obžaloby nebyl Sání viny zproštěn - jeho stíhání muselo být zastaveno kvůli amnestii vyhlášené prezidentem Václavem Klausem.

Sáního žaloba na Českou republiku byla rozdělena na dvě části. V té první vymáhal náhradu ušlého zisku ve výši 22 500 korun, tuto žalobu však obvodní soud zamítl. Sání totiž neprokázal, že měl nějaký příjem, a proto o něj nemohl přijít.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidič na Hradecku po nehodě přebíhal dálnici, usmrtilo ho jiné auto

Auto, které usmrtilo na D11 řidiče, který přebíhal dálnici (18.1.2018)

Tragická dopravní nehoda na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku ve směru od Prahy na Hradec Králové...

Žena obviněná z pokusu o vraždu manžela spáchala ve vazbě sebevraždu

Vazební věznice Hradec Králové

Na život si sáhla žena obviněná z pokusu o vraždu manžela v obci na Slovácku. Matka dvou dětí bodla v listopadu spícího...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz