Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kat chemického vitalismu

aktualizováno 
Dne 31. července 1800 se v německém Eschersheimu (kam musel jeho otec podkoní utéct poté, co ztloukl svého zpupného pána, korunního prince kasselského) narodil Frie-drich Wöhler (zemřel 1882). Vystudoval sice medicínu, ale do análů vstoupil chemických. Navíc jaksi nedobrovolně... V době Wöhlerových začátků se totiž věřilo, že organické sloučeniny - na rozdíl od anorganických - mohou vznikat jen za přítomnosti takzvané životní síly (vis vitalis), a tudíž je nelze jen tak syntetizovat v laboratoři. Věřil i sám Wöhler. Roku 1828 však z Berlína píše jednomu ze svých učitelů, tehdy asi nejvýznamnějšímu chemikovi Berzeliovi, do Stockholmu: "Musím Vám oznámit, že dokážu připravit močovinu, aniž bych k tomu potřeboval ledvinu zvířete nebo člověka." Močovinu, považovanou tehdy za "prvotřídní" organickou sloučeninu, poněvadž se nevyskytovala ani v "méně organických" rostlinách, přitom získal náhodou, prostou přeměnou kyanatanu amonného (považovaného tehdy za látku anorganickou). Právě tato syntéza o třicet let později chemikům posloužila jako kladivo na vitalismus. Živý svět včetně lidského těla se naplno otevřel i syntézním chemikům.

Světlo vrtá

Na podzim 1958 uveřejnili američtí švagři Charles Townes a Arthur Schawlow princip kvantového generátoru světelných vln (laseru), v březnu 1960 na něj získali patent. V červenci 1960 pak jejich kolega fyzik Theodore Maiman z Michiganské univerzity první takový laser konstruuje. Tělesem generátoru je centimetrová krychle z přírodního rubínu, jeho světelný puls má energii tisícin joulu a trvá desetitisíciny vteřiny. "Nabíjení" zabere něco přes minutu. Při první zkoušce laser "vyvrtal" do dřevěného špalku sedm milimetrů hluboké dírky. Dnes běžně řeže, sváří, operuje, ale i zapaluje termojaderné reakce, nejnověji také ničí vojenské rakety nebo přehrává hudbu z kompaktních disků.

Bleskocuc

"Nebylo by možno naše vědomosti o působení hrotů (na odsávání statické elektřiny - pozn. red.) zužitkovati pro lidstvo, aby naše kostely, domy, lodě byly chráněny před bleskem tím, že na nejvyšší části těchto objektů by se upevnily svislé železné tyče, ostré jako jehly a pozlacené, aby byly chráněny před rezavěním? Od paty této tyče by musel vésti drát po vnější straně až do země nebo u lodi do vody. Tyto špičaté tyče by pravděpodobně odvedly beze všeho hluku elektrický oheň mraku dříve, než by dospěl k výboji, a tak by nás chránily strašným neštěstím." Tuto asi první psanou zmínku o bleskosvodu obsahuje dopis Benjamina Franklina z 29. července 1750. Adresát, anglický fyzik Collinson, dopis předložil Královské společnosti - a ta se mu vysmála.

První americký patent

31. července 1790, nějakých 166 let po Anglii (zemi s pravděpodobně prvním patentovým právem), dostává jistý Samuel Hopkins vůbec první patent udělený Spojenými státy. Týká se využití potaše jako součásti umělého hnojiva a podepsal jej osobně tehdejší americký prezident George Washington.

Slovenský Heyrovský

3. července 1980 umírá v Bratislavě Dionýz Ilkovič (narozen 1907). Roku 1934 jako asistent Jaroslava Heyrovského matematicky popsal děje odehrávající se na rtuťové kapkové elektrodě, čímž bouřlivě se rozvíjející polarografii podpořil teorií. "Po prvních exaktních zákonech Faradayových z let 1833-34 přináší až Ilkovič o sto roků později dosud nejexaktnější zákon elektrochemie 20. století," konstatoval Heyrovský. Termín Ilkovičova rovnice je pravděpodobně nejvýznamnějším označením odvozeným od jména slovenského přírodovědce.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Najdete na iDNES.cz